Firma » Finanse

Oferty leasingu. Jak analizować, aby wiedzieć którą wybrać?

Zawarcie umowy leasingu wiąże klienta z instytucją finansową na kilka lat. Kluczowe znaczenie dla pomyślnego przebiegu współpracy ma natomiast etap poprzedzający podpisanie umowy, gdy leasingobiorca dokonuje wyboru spośród dostępnych na rynku ofert. Jak zabrać się za analizę ofert leasingodawców?

Liczba dostępnych na rynku ofert jest duża, zatem warto wesprzeć się dostępnymi w Internecie narzędziami (porównywarkami ofert, kalkulatorami zdolności leasingowej, kalkulatorami rat leasingowych), np. tych na stronie http://wezleasing.pl/kalkulator-leasingu

Na co należy zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Oferty leasingodawców budowane są według podobnego schematu, w którym kluczowe znaczenie mają poniższe elementy:

  • Koszt całkowity leasingu: podstawowy wyznacznik atrakcyjności oferty; przy jego ocenie należy uwzględnić nie tylko opłatę wstępną oraz wysokość raty (pomnożoną przez łączną liczbę rat), ale i kwotę wykupu oraz opłaty dodatkowe (ubezpieczenie, opłaty manipulacyjne i in.).

  • Sposób ustalania wysokości rat leasingowych: przeważnie oprocentowanie rat leasingowych jest zmienne, a ich wysokość kalkulowana jest w oparciu o stopę bazową (najczęściej WIBOR 3M lub WIBOR 1M); uwagę należy zwrócić na to, czy w ofercie w ogóle jest informacja o stopie bazowej oraz na propozycje dotyczące sposobu oraz częstotliwości zmian wysokości rat.

  • Dodatkowe warunki leasingu: elementy niezwiązane bezpośrednio z kosztami leasingu, lecz nie mniej ważne. Przed wyborem oferty warto dowiedzieć się m.in. o okres oraz okoliczności wypowiedzenia umowy przez strony, procedury postępowania w przypadku niewywiązywania się stron z zapisów umowy (m.in. nieterminowych płatności rat przez leasingobiorcę) bądź procedury postępowania w przypadku zaistnienia szkody (uszkodzenie bądź kradzież przedmiotu leasingu).

  • Reputacja leasingodawcy: po wyborze oferty warto także przyjrzeć się bliżej leasingodawcy – czy jest to firma godna zaufania, ile lat działa na rynku, ile ma oddziałów, czy należy do większej grupy kapitałowej. Tu także pomocne są portale tematyczne (takie jak http://wezleasing.pl), zawierające kompleksowe informacje na temat działających na rynku leasingodawców.

Należy także pamiętać, że większość leasingodawców dopuszcza negocjacje warunków oferty, jednak przed podpisaniem umowy klient powinien jeszcze raz przejrzeć dokument pod kątem zgodności z ustalonymi warunkami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

WeźLeasing.pl
http://wezleasing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »