Dom » Wnętrza

Okap kuchenny – jak dokonać właściwego wyboru?

Okap kuchenny jest urządzeniem, które zapewnia nam duży komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania kuchni poprzez sprawne pozbywanie się zanieczyszczonych oparów. Aby jego praca była skuteczna, powinniśmy dokonać właściwego wyboru.

Ważne parametry

Wybierając odpowiedni okap do naszej kuchni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozmiary tego pomieszczenia. Im jest ono większe, tym większa powinna być wydajność urządzenia. Wart mieć tutaj na uwadze także właściwy rozmiar produktu. Bardzo ważny jest tez dostęp do szybu wentylacyjnego, który wiąże się z trybem pracy naszego okapu. Może on bowiem pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Na rynku spotykane są jednak modele, które wykorzystują obie te funkcje. Mając na względzie komfort użytkowy, należy wybrać też rodzaj sterowania okapem, który może być mechaniczny bądź elektroniczny. Ten drugi jest bardziej designerski, ale nie dla wszystkich osób wygodniejszy. Może się też wiązać z wyższym kosztem zakupu.

Rodzaje okapów

Na rynku możemy spotkać cztery główne typy okapów - są to urządzenia podszafkowe, kominowe, wyspowe oraz teleskopowe. Okapy podszafkowe polecane są szczególnie do małych kuchni. Dostępne są w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Okapy kominowe przeznaczone są zaś do znacznie większych pomieszczeń ze względu na rurę sporych rozmiarów, która odprowadza zanieczyszczenia do kanału wentylacyjnego. Są droższe, ale też wydajniejsze od podszafkowych. Podobnymi urządzeniami są okapy wyspowe, które w odróżnieniu od kominowych, montowane są bezpośrednio do sufitu, a nie do ściany. A to za sprawą płyt grzewczych, usytuowanych na środku pomieszczenia. Okapy teleskopowe to z kolei urządzenia do zabudowy, które możemy łatwo ukryć w kuchni. Przy takim rozwiązaniu, czyli znacznie mniejszych gabarytach, powinniśmy liczyć się również ze słabszą wydajnością.

Dodatkowe funkcje

Aby znacząco usprawnić sobie korzystanie z okapu, możemy wyposażyć go w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich może być opcja automatycznego wyłączania się urządzenia, po określonym przez nas wcześniej na panelu czasie. Regulować wszelkimi opcjami możemy też za pośrednictwem specjalnego pilota zdalnego sterowania. Jeśli nasza kuchnia jest bardzo często użytkowana i dużo w niej gotujemy, warto zwrócić uwagę na funkcję pracy 24-godzinnej, która sprawia, że urządzenie filtruje i wymienia powietrze przez całą dobę. Wówczas może być dla nas ważna również możliwość regulacji oświetlenia, którą możemy dostosować do danej pory dnia. Bardzo ciekawą funkcją jest też specjalny sensor zapachu, który uruchamia okap kuchenny po wykryciu zbyt dużej wilgotności powietrza. Jeśli niezbędna jest nam szybka wentylacja powietrza, to powinniśmy się zainteresować trybem intensywnym. Wiąże się on jednak z dużym poziomem hałasu. Ten z kolei możemy jednak znacznie zredukować dzięki specjalnym wkładom wyciszającym.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »