Dom » Budownictwo

Okna na wszystkie pory roku

Okna na wszystkie pory roku
Zobacz więcej zdjęć »
Kupując okna „na lata" często zapominamy o zadaniach, które stawiamy stolarce właśnie latem - gdy słońce praży niemiłosiernie, a my marzymy jedynie o odpoczynku w chłodnym zaciszu własnego domu. Zapominamy, że okna chronią nas nie tylko przed chłodem, ale i upałem.

Wśród elementów, które bierzemy pod rozwagę podczas poszukiwań okien idealnych na ogół znajdują się ich:  parametry, estetyka i adekwatna do jakości cena. Zależy nam, by okna chroniły nas przed chłodem i niepotrzebną ucieczką ciepła, aby pasowały estetycznie do elewacji i charakteru budynku, były bezpieczne i - jeśli to możliwe - niezbyt kosztowne. Nader często zapominamy o tym, że okna, chronią nas nie tylko przed chłodem, ale do pewnego stopnia również przed  ciepłem.

W realizacji tego zadania znaczącą rolę odgrywa szyba. To od niej zależy jak dużo energii całkowitej  przepuszcza w upalne słoneczne dni stolarka. O tej właściwości okien mówi wyrażony w procentach współczynnik „g", który zazwyczaj wynosi ok. 50% (w przypadku MS więcej niż OKNA - 53%). Im jest wyższy, tym więcej ciepła przenika do wnętrza, co jest bardzo korzystne w zimę, zaś niekoniecznie latem. Myśląc o kosztach ogrzewania, mogłoby się więc wydawać, że najkorzystniejsza będzie dla użytkownika jak najwyższa wartość „g".

- Nie jest to jednak takie proste. A to dlatego, że latem, gdy marzymy o ochłodzie, wysoki parametr będzie działał na naszą niekorzyść. Zwłaszcza, że koszty klimatyzacji (wysoki pobór prądu) są dużo wyższe, niż ogrzewania. - mówi Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Czy z tej patowej, wydawałoby się, sytuacji jest wyjście? Owszem.

Impas z rozwiązaniem

Kupując okna warto pamiętać o ich dokładnym dopasowaniu do specyfiki budynku, jego położenia względem stron świata oraz strefy klimatycznej. To równie istotne, co podstawowe właściwości stolarki. Okna, które doskonale sprawdzają się u znajomych, w przypadku naszego domu wcale nie muszą zdać egzaminu, dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo Partnerów MS więcej niż OKNA. Tam, gdzie „zwykłe" rozwiązania nie wystarczą - sprawdzą się okna MS więcej niż OKNA z potrójną szybą SUPERtermo 0,5 W/m²K z najnowszej generacji powłoką termiczną ClimaGuard Premium2. Powłoka ta sprawia, że do wnętrza przedostaje się więcej światła Lt=75%, co odczujemy szczególnie zimą, gdyż subiektywnie odczucie zapadającego zmroku sprawi, że w okresie jesienno-zimowym (około 180 dni), zapalimy światło w domu średnio 15 minut później, niż z szybami o współczynniku przenikania światła na poziomie 70%, co da nam znaczącą oszczędność prądu.  Kolejny ważny parametr, to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna czyli Uw. Szyba wraz z zaawansowaną konstrukcją ramy i skrzydła pozwala na uzyskanie dla okna referencyjnego MSline+ MD (wym. 1230x1480 mm) współczynnika przenikania ciepła o wartości Uw= 0,71 W/m²K. Taki wybór pozwoli maksymalnie wykorzystać „darmową" energię słoneczną, co w zimie jest nie do przecenienia. Z kolei latem okna zatrzymują tylko część uciążliwego ciepła, więc potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

Ochrona z zewnątrz

No dobrze, co zaś powinniśmy zrobić, gdy marzymy o dużych przeszkleniach lub słonecznym tarasie zlokalizowanym po stronie południowej? Samo okno może nie wystarczyć. W tym wypadku MS proponuje kompleksowe systemowe rozwiązanie, czyli okna MS wraz z zewnętrznymi, automatycznymi roletami zabezpieczającymi MS (wiele możliwości programowania). Takie połączenie zapewni jedyny skuteczny i estetyczny sposób na ochronę przed słońcem. Sposób ten już dawno odkryły narody południa Europy, gdzie zaciągnięta roleta podczas sjesty zapewnia wymagany komfort termiczny pozwalający zmniejszyć koszty klimatyzacji. Mają one tę przewagę nad żaluzjami czy kotarami, że zatrzymują ciepło już na zewnątrz budynku, nie zaś dopiero środku. Jak pokazują badania, roleta zewnętrzna MS, chroni przed upałem nawet osiem razy efektywniej, niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Jak to możliwe? By to wyjaśnić musimy zrozumieć mechanizm nagrzewania pomieszczenia. Wynika on z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu. Promieniowanie zaabsorbowane - już wewnątrz domu - przeistacza się w ciepło, które nie jest już wypuszczane przez okna na zewnątrz. Zewnętrzna roleta MS, umiejscowiona przed szybą nie dopuszcza promieni do wnętrza, ale je odbija. W ten sposób minimalizuje absorpcję promieniowania i jego przekształcenie w ciepło.

www.ms.pl

KONTAKT:

Profundo PR:
Katarzyna Stanik
tel. kom. 507 098 214
e-mail: k.stanik@profundo.pl

Dział marketingu MS:k.potocka@ms.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Profundo PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »