Dom » Architektura

Okno na niebo

Okno na niebo
Zobacz więcej zdjęć »
Projekty modernistycznych brył w kształcie kostki przeżywają swój renesans. Płaskie dachy popularność zawdzięczają nowym technologiom, zaletom ekonomicznym i użytkowym. Te ostatnie, od niedawna, pozwalają na doświetlenie przestrzeni w budynku poprzez zamontowanie okna dedykowanego dachom płaskim.

Architektura nieustannie tropi optymalne formy, poddając testom nowe kształty budynków. Domy jednorodzinne z płaskimi dachami coraz odważniej stają się częścią polskiego krajobrazu miast i miasteczek zdominowanego dotąd przez bryły ze skośnymi dachami. Głównym sprzymierzeńcem tego zjawiska jest nowoczesna technologia, która pozwala na skonstruowanie szczelnych i energooszczędnych stropodachów. Ponadto, obszar uzyskany za sprawą płaskiego dachu można zamienić w urokliwe miejsce rekreacji takie jak taras czy choćby maleńki ogród pod chmurką. Jednocześnie warto pamiętać o odpowiednim doświetleniu pomieszczenia znajdującego się tuż pod dachem.

Ciepły i doświetlony

Do pomieszczeń w domach z płaskim dachem nie zawsze dociera  odpowiednia ilość światła dziennego. Dotyczy to zarówno salonu, sypialni, jak i innych pomieszczeń. Przez wiele lat w budynkach z dachem płaskim montowano jedynie okna fasadowe lub instalowano tzw. świetliki dachowe, pozwalające na minimalne doświetlenie. Widząc potrzeby rynku firma FAKRO opracowała specjalną technologię, dzięki której możliwe stało się zamontowanie okien, w dachach płaskich. – Innowacyjne produkty FAKRO – okna typu F i typu C dedykowane dachom płaskim, skupiają w sobie wysoką funkcjonalność i świetne parametry termoizolacyjne. Gwarantują dopływ odpowiedniej ilości światła naturalnego i umożliwiają przewietrzenie wnętrza – mówi Małgorzata Respekta, Specjalista ds. Współpracy z Architektami firmy FAKRO.  Teraz każde pomieszczenie umiejscowione tuż pod płaskim dachem może być nie tylko ciepłe, lecz także pełne naturalnego światła. Precyzyjnie zaprojektowane elementy okien do dachów płaskich pozwalają na trwałe i szczelne połączenie ich z pokryciem dachowym. Dodatkowo, konstrukcja szyby umożliwia odprowadzenie wody opadowej z jej powierzchni, więc nie ma obaw, że przecieknie ona do wnętrza budynku. Oknom na dachach płaskich nie jest straszny również zalegający śnieg czy mocny wiatr, bo mają wysokie parametry wytrzymałościowe.

Okna w dachach płaskich można montować przy nachyleniu połaci mniejszym niż 15° zarówno w nowym budownictwie, jak i w budynkach modernizowanych. Rekomendowane są do adaptacji poddaszy na cele mieszkalne w istniejący już bryłach, w których dotychczas nie było możliwości doświetlenia najwyższych pomieszczeń światłem naturalnym. Okna te można montować jako pojedyncze moduły lub w grupach.

Okna przyszłości

 

Firma FAKRO, która od lat specjalizuje się w produkcji stolarki okiennej, użyczyła swoich wyrobów – okna typu F oraz okna typu C, dedykowanym dachom płaskim, na potrzeby trzeciej edycji konkursu BARGEWORK. Jego celem jest zaprojektowanie barki i przystani umiejscowionej w całości na wodzie, w dorzeczu Odry. – Głęboko wierzymy w idee budowania na wodzie. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas produkty uzmysłowią wielu młodym, często dopiero poczatkującym architektom, że bryły w kształcie kostki przeżywają prawdziwe odrodzenie. Teraz tym większe, bo możliwości współczesnej techniki pozwalają na montaż okien w dachach płaskich. To produkty przyszłości. – dodaje ekspert firmy FAKRO. Pierwsze okno – typu C z czteroszybowym pasywnym pakietem U8 (VSG) ma współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,55 W/m2K (dla rozmiaru 120x 120 cm).   Parametr odnosi się do całego okna zarówno ościeżnicy jak i skrzydła z kopułą. Zastosowanie tego rodzaju pakietów pozwala na znaczne oszczędności energii cieplnej, a co za tym idzie mniejsze obciążenie budżetu domowego.   Drugi produkt, do którego wykorzystania w konkursie zachęca firma FAKRO to okno typu F dostępne z czteroszybowym pasywnym pakietem DU8. Współczynnik przenikania ciepła dla tego okna wynosi U=0,64 W/m2K, dzięki temu z powodzeniem można sięgać po nie w budownictwie pasywnym. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »