Dom » Budownictwo

Okno w łazience – czy to dobry pomysł?

Okno w łazience – czy to dobry pomysł?
Zobacz więcej zdjęć »
W minionych latach regularnie projektowano łazienki w ciemnych pomieszczeniach bez okien. Aktualnie uległo to znaczącej zmianie. Coraz częściej pochylamy się w kierunku wypełniania pomieszczeń naturalnym światłem.

Jakie są wady i zalety posiadania okna w łazience? W którym miejscu najlepiej ulokować okno? Jak zachować intymność? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.


Plusy okna w łazience

Bardzo ważnym aspektem funkcjonowania w domu jest naturalne oświetlenie. Promienie słoneczne wspomagają produkcję serotoniny, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Zdecydowanie podnoszą także komfort w trakcie rutynowej pielęgnacji. Im więcej słońca w łazience, tym lepszy nastrój na cały dzień. Dodatkowo rzadziej musimy włączać sztuczne oświetlenie, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd. Podobnie z ilością energii cieplnej. Promienie słoneczne, które wpadają do wnętrza, podnoszą także jego temperaturę. Praktycznie z pożytecznym!

Istotnym walorem posiadania okna jest sprawniejsza wentylacja łazienki. Pomieszczenie to jest znacznie bardziej narażone na dużą wilgotność od innych pomieszczeń w naszym domu. Stąd też niezwykle ważna jest jego odpowiednia cyrkulacja. Dzięki niej zapobiegniemy powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, które bardzo ciężko usunąć. Co więcej, okno umożliwia skuteczną kontrolę temperatury pomieszczenia, gwarantując wyższy poziom komfortu użytkowania.

Łazienka to podstawowe pomieszczenie w naszym domu. Dla wielu osób stanowi ona wręcz wizytówkę swojej posiadłości. Nie tylko korzystają z niej mieszkańcy, ale i goście. Montaż okna znacząco zwiększa poczucie estetyki. Poza praktycznymi atutami spełnia również funkcję dekoracyjną, podnosząc atrakcyjność i standard całego domu.

Minusy okna w łazience

Łazienka powinna przede wszystkim gwarantować zachowanie intymności. Montaż okna może powodować trudności pod tym względem w zależności od usytuowania pomieszczenia. Zwłaszcza kiedy nasza lokalizacja jest gęsto zaludniona, a łazienka znajduje się na parterze lub w małej odległości od sąsiednich zabudowań.

Dla niektórych osób jednym z argumentów przeciwko posiadaniu okna w łazience jest obowiązek dbania o jego czystość. Naturalnym zjawiskiem, w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, są parujące szyby. Ponadto, biorąc pod uwagę lokalizację okna względem innych elementów łazienki, może także dochodzić do jego zachlapania. Częste mycie okna staje się więc koniecznością.

Im mniejsze pomieszczenie, tym większe wyzwanie w projektowaniu przestrzeni. Okno ogranicza nam pole manewru rozmieszczenia wszystkich potrzebnych elementów wyposażenia w łazience. Może powodować znaczące trudności aranżacyjne. Wymaga od nas naprawdę solidnego przemyślenia ułożenia wszelkich elementów. Należy pamiętać, że nie tylko musimy przeznaczyć na nie część ściennej przestrzeni, ale również wygospodarować miejsce na możliwość otworzenia skrzydła, by zachować pełną funkcjonalność okna.

Czy taki diabeł straszny? O zmienianiu wad w zalety

Problem intymności w łazience z oknem można rozwiązać w prosty sposób przy pomocy rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. Firma NITUS oferuje szeroki wybór jednych i drugich, dzięki czemu może zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Mnogość wyboru kolorystyki i designu pozwala dostosować produkt pod indywidualne potrzeby. W efekcie rolety mogą nadać wnętrzu szczególny charakter, a przy tym wpasować się w najbardziej wymagające gusta i stanowić dodatkową dekorację domu.

Dbanie o czystość okien staje się mniejszą trudnością, kiedy pomyślimy o korzyściach wynikających ze skutecznej wentylacji pomieszczenia. Przede wszystkim para wodna gromadzi się w większej ilości w pomieszczeniach bez okna, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Na szczęście istnieje wiele metod, które pozwolą na sprawniejsze umycie naszych okien. Polecamy przydatny artykuł na ten temat: „NAJPROSTSZA DROGA DO CZYSTYCH OKIEN BEZ SMUG" na firmowej stronie producenta NITUS w zakładce Porady.

Z jednej strony okno rzeczywiście zabiera nam przestrzeń, jednak z drugiej strony daje przestrzeń możliwości. Parapet może posłużyć jako dodatkowa półka, na której umieścimy stylowe koszyczki, zapachowe świece czy pudła na kosmetyki. Dodatkowo okno samo w sobie wizualnie powiększa nam całą przestrzeń, wpuszczając więcej światła i umożliwiając widok na zewnątrz. Dzięki temu pomieszczenie staje się bardziej przestronne.

Czy warto posiadać okno w łazience?

Okno w łazience jest doskonałym rozwiązaniem dla dużych łazienek usytuowanych na wyższych piętrach budynku lub w spokojnej okolicy. Podobnie, gdy widok z okna sięga na krajobrazy lub nasze podwórko. W przypadku małej łazienki trzeba decyzje dobrze przemyśleć, aby jego montaż nie odbył się kosztem innego, potrzebnego wyposażenia. Nie powinniśmy też na siłę instalować okna w miejscu, do którego dostęp będzie utrudniony. Zamontowanie okna wciąż pozostaje dobrym pomysłem, jednak warto dobrze rozplanować jego położenie względem pozostałych elementów pomieszczenia, tak aby gwarantowało więcej korzyści, a nie stanowiło źródła problemów.

***

Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (powiat brzeski, woj, małopolskie). Więcej informacji na stronie www.nitus.pl

NITUS

www.nitus.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »