Motoryzacja » Samochody

Olej silnikowy – źródło życia dla Twojego samochodu

Olej silnikowy – źródło życia dla Twojego samochodu
Zobacz więcej zdjęć »
W teorii niemal każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że aby pojazd działał sprawnie potrzebuje oleju silnikowego. Jednak, jak zauważają eksperci Premio, wciąż wielu użytkowników zapomina o podstawowych czynnościach, jak sprawdzenie i wymiana oleju. Częstym błędem jest też niewłaściwy dobór produktu.

 

Szeroka gama marek i wyrobów dostępnych na rynku sprawia, że wielu kierowców staje przed dylematem, który olej silnikowy wybrać: syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny. Najczęściej rekomendowanym wyborem są oleje syntetyczne, które zapewniają zdecydowanie lepszą ochronę ruchomych elementów silnika i chłodzenie niż oleje mineralne. Charakteryzują się też niższą lepkością, dzięki czemu są one zdolne pokryć i zabezpieczyć narażone powierzchnie silnika nawet w niskich temperaturach. Kolejną kwestią przyprawiającą kierowców o ból głowy są dodatkowe oznaczenia na opakowaniu, jak np. „5W-40". To tzw. klasyfikacja lepkościowa SAE, opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych, gdzie pierwsze cyfry, znajdujące się przed literą „W" definiują płynność oleju w niskiej temperaturze, a liczba po myślniku informuje o lepkości w wysokiej temperaturze.

Wybierając olej należy też uwzględnić rodzaj silnika i zastosowane filtry uzdatniania spalin. Przykładowo, w silnikach typu Diesel - od 2009 roku - najczęściej spotykanym elementem oczyszczającym spaliny jest filtr DPF (Diesel particular filter - filtr cząstek stałych), którego rolą jest usuwanie ze spalin szkodliwych pyłów zawieszonych - dzisiejszej zmory wielkich miast. „Zastosowanie tego elementu wymusiło na inżynierach opracowanie nowych olejów silnikowych, tzw. niskopopiołowych lub „Low SAPS". Związki typu SAPS po spaleniu mają zdolność do tworzenia struktur krystalograficznych - cząstek stałych, które znacząco skracają żywotność filtra DPF. Dlatego do prawidłowej eksploatacji pojazdów wyposażonych w DPF trzeba używać właściwego oleju w klasach jakościowych ACEA -  C1, C2, C3, C4 oraz C5 - w zależności od zaleceń producenta silnika i dedykowanych produktów czyszczących filtr, jak np. Valvoline DPF cleaner & regenerator.  Najnowocześniejszym układem redukcji spalin jest SCR (selective catalytic reduction - selektywnej redukcji katalitycznej) powszechnie znany jako układ AdBlue, gdzie z reakcji w reaktorze powstaje azot w nieszkodliwej postaci i woda. Układ SCR może występować w powiązaniu z DPF oraz EGR, który jest elementem standardowym silników Diesla. Dzięki zaworowi EGR spaliny są powtórnie zawracane do komory spalania i tam ulegają dopalaniu, musimy pamiętać o regularnym serwisowaniu/czyszczeniu go w wyspecjalizowanych do tego warsztatach samochodowych. Do tego również jest wymagany odpowiedni produkt, np. dostępny w ofercie naszej marki i serwisach Premio Valvoline Turbo/EGR Cleaner" - wyjaśnia Paweł Czyżewski, Regional Business Manager w Valvoline Poland, który jest jednym z rekomendowanych producentów olejów dla serwisów sieci Premio. „Nowoczesne silniki benzynowe, często wyposażone w turbosprężarki i kompresory także wymagają uważnego doboru oleju silnikowego. Pracujące z bardzo wysokimi prędkościami obrotowymi turbiny często ulegają awariom z uwagi na smarowanie graniczne i wysokie temperatury pracy. Dlatego jeśli mamy wątpliwości, który olej wybrać najlepiej skorzystać z pomocy serwisanta, a jeśli nie mamy takiej możliwości należy pamiętać o zaleceniach producenta silnika"- dodaje Czyżewski.

Doradca z Valvoline zwraca też uwagę na inne rozwiązania technologiczne stosowane przez producentów pojazdów, które również mają istotne znaczenie przy wyborze właściwego produktu smarującego. Przykładowo, coraz szerzej wykorzystywana technologia FE - fuel economy - dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla przez pojazdy spalinowe. Jej działanie opiera się na wysokiej skuteczności olejów klasy FE - ultra łatwo pompowalnych, które pozwalają na zmniejszenie oporów rotacyjnych silnika. W porównaniu do olejów klasycznych oferują one znacznie cieńszy film olejowy. Silniki zgodne z tą normą mają uszczelnienia ciasno pasowane, tak aby cienki film olejowy zapewniał prawidłową konserwację i jak najdokładniejsze smarowanie. Kanały olejowe w silnikach tego typu mają węższe przekroje przez co łatwo pompowalny olej znacznie szybciej dociera do wszystkich elementów motoru, a szczególnie do turbiny. Tego typu silniki są szczególnie wrażliwe na niewłaściwy dobór oleju. „Zastosowanie w tym przypadku klasycznych produktów smarujących, których tłoczenie jest niższe, może spowodować zatkanie cienkich kanałów olejowych i doprowadzić do przegrzania miejscowego silnika lub jego osprzętu, co w konsekwencji prowadzi do poważnych awarii" - wyjaśnia P. Czyżewski.

Wybierając olej silnikowy należy też uwzględnić wiek auta. W przypadku pojazdów nowszej generacji, których budowa jest znacznie bardziej złożona, zakup oleju musi być bardzo przemyślany. Nie oznacza to, że przy starszych  samochodach możemy wybierać produkt dowolnie. „Owszem, starsze technologie pozostawiają znacznie większy margines błędu, ale troska o nie powinna być taka sama jak w przypadku nowych pojazdów. Trzeba podkreślić, że niewłaściwie dobrany olej nie spowoduje usterki natychmiast, co tym bardziej jest niebezpieczne, bo awaria jest odroczona w czasie i nadejdzie w najmniej spodziewanym momencie" - dodaje P. Czyżewski z Valvoline Poland.

Jakość oleju ma znaczenie

Mechanicy Premio zwracają też uwagę na inny poważny błąd kierowców - stosowanie produktów smarujących o niskiej jakości, które zdecydowanie skracają żywotność silnika. „Do największych uszkodzeń dochodzi w trakcie rozruchu, kiedy olej jest zimny i gęsty. Niewłaściwie dobrany, a w szczególności stary olej powoduje wielokrotnie wyższy opór rotacyjny dla silnika przez co dochodzi do pracy „na sucho" lub smarowania granicznego - zrywania filmu olejowego. Co więcej, stary, dawno niewymieniany olej traci zdolność ochrony silnika i transferu ciepła, zamieniając się w emulsję osadów, które dodatkowo blokują kanały smarowe silnika" - wyjaśnia Anatol Kisielewicz z serwisu Premio Autopon we Wrocławiu.

Kiedy wymieniać?

Należy zwrócić uwagę na warunki eksploatacji pojazdu, czy jest to auto wykorzystywane do celów zarobkowych - średnie i ciężkie warunki pracy, czy wyłącznie do celów prywatnych - lekkie warunki pracy. Kolejnym kryterium są uczęszczane trasy - wyłącznie w mieście, co wiąże się z częstymi rozruchami, czy wielokilometrowe długie przejazdy poza miastem. „Olej silnikowy powinien być zmieniany raz do roku lub częściej, jeżeli przebiegi auta są wysokie, np. powyżej 15 000 km - 20 000 km rocznie" - radzi A. Kisielewicz. Eksperci Premio są zgodni, iż z uwagi na to, że nowoczesne oleje silnikowe są olejami wielosezonowymi, nie ma znaczenia kiedy następuje wymiana. „Kierowcy coraz częściej decydują się na wymianę oleju w trakcie sezonowej wymiany opon. To dobra praktyka, gdyż w trakcie jednej wizyty możemy przeprowadzić serwisowanie auta, co niewątpliwie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze" -  dodaje Anatol Kisielewicz z serwisu Premio Autopon.

Co ciekawe, wielu kierowców prowadząc auto do warsztatu na przegląd i wymianę oleju samodzielnie dokonuje jego zakupu i dostarcza mechanikom, szukając w ten sposób oszczędności. Jednak jak wynika z obserwacji serwisantów Premio, często są to oszczędności pozorne, bo kierowcy nie zawsze potrafią trafnie dobrać produkt.

„Często standardowi użytkownicy aut nie są w stanie nadążyć za wszystkimi zmianami technologicznymi, które zachodzą na rynku motoryzacyjnym. Dlatego zamiast zdawać się na swoją intuicję i poszukiwanie porad w internecie, lepiej polegać na wiedzy doświadczonych ekspertów, zwłaszcza jeśli konserwacja lub naprawa dotyczy tak wrażliwych elementów auta jak silnik i jego składowe elementy. Tutaj każdy błąd może drogo kosztować" -  wyjaśnia Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

Premio

Premio to obecnie ponad 130 punktów serwisowych typu fast-fit na terenie całej Polski, w których można serwisować opony, układy wydechowe i hamulcowe lub wymienić olej.  Sieć Premio od początku swojego istnienia związana jest z marką Goodyear. Dlatego w punktach serwisowych w Polsce oferowane są przede wszystkim opony należących do amerykańskiego koncernu marek takich jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava czy polska Dębica.

   

Więcej informacji udzielają:

Grzegorz Putkiewicz

Specjalista ds. komunikacji w dywizji sieci detalicznych Europy Centralnej

Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o.

tel.: 727 001 077

e-mail: grzegorz_putkiewicz@goodyear.com

                Marlena Garucka-Kubajek

                Biuro Prasowe Goodyear

                Alert Media Communications

                tel.: 506 051 987

                e-mail: goodyear@alertmedia.pl

   

 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alert Media Communications Sp. z o.o.
http://alertmedia.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »