Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Olej z czarnuszki - Wszechstronne działanie prozdrowotne!

Olej z czarnuszki - Wszechstronne działanie prozdrowotne!
Zobacz więcej zdjęć »
Czarnuszka siewna, znana dawniej w Polsce jako czarny kmin, czarna kolendra, czarna cebula lub czarnucha to roślina aromatyczna pochodząca z Azji. Używa się jej już od ponad 3 tys. lat. Stosowano ją na Bliskim Wschodzie i w Egipcie w leczeniu nieżytu żołądka i jelit.

Czarnuszka ma bogate właściwości prozdrowotne. Stosowana jest do poprawy metabolizmu oraz jako przyprawa do wielu potraw. Wspomaga leczenie wielu dolegliwości, ma intensywny smak i aromatyczny zapach. Obecnie można spotkać ją w kapsułkach, płynie oraz w formie sypkiej. 

Wytłaczanie oleju

Od samego początku czarnuszkę wykorzystuje się w postaci oleju tłoczonego z nasion. Zbierano je przed wschodem słońca, rozcierano w żarnach, a następnie tłoczono na zimno. Pomijając oczywiście kwestie techniczne sama metoda praktycznie nie zmieniła się do dzisiaj. Zimnotłoczony olej uzyskuje się wyłącznie sposobem mechanicznym bez żadnego wspomagania chemicznego, unika się także spryskiwania uprawy środkami owadobójczymi i innymi preparatami.

Uzyskany w ten sposób produkt charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas alfa-linolenowy, czyli omega-3), olejków eterycznych (nigellina, alfa-pinen, monoterpenole, goryczki i cyneol) oraz witaminy E.

Czarnuszka, a zdrowie

Badania przeprowadzane przez naukowców z wielu krajów udowodniły, że zimnotłoczony olej z czarnuszki ma dobroczynny wpływ na zdrowie i pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Bezpośrednio i korzystnie oddziaływuje także na układ immunologiczny człowieka. Najbardziej transparentnym przykładem są badania wpływu czarnuszki na leczenie alergii i atopowego zapalenie skóry. Aż 70% pacjentów zostało wyleczonych ze swoich dolegliwości. Jest to wynik imponujący zważywszy na fakt, że osiągnięto go wyłącznie dzięki codziennemu spożywaniu oleju z czarnuszki. Ponadto reguluje poziom cholesterolu, pomaga w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i ma rozkurczowe, moczopędne i żółciopędne. Istotna jest także rola zawartych w nim olejków eterycznych, ponieważ mają one silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Dzięki temu skutecznie zwalcza bakterię Helicobacter pylori, która jest jednym z czynników odpowiedzialnych za powstawanie choroby wrzodowej.

Dobroczynne kapsułki

Czarnuszka jest produktem bardzo popularnym i łatwo dostępnym w sklepach zielarsko-medycznych. Najczęściej sprzedawana jest jako olej w kapsułkach, czyli zamknięty w żelatynowej osłonce łatwo rozpuszczającej się w żołądku. Olej w kapsułkach to bardzo wygodna forma stosowania- dwie dawki dziennie pomogą wzmocnić odporność, obniżyć poziom cholesterolu, wyleczyć alergie, wyregulować pracę oskrzeli i pozytywnie wpłyną na ogólny stan zdrowia. Olej z czarnuszki w formie kapsułki można polecić każdemu. To najlepsza forma, która pozwala w całości korzystać z dobroczynnych właściwości. Co ważne olej z czarnuszki w postaci kapsułek wyróżnia atrakcyjna cena, dostępna dla każdego. 

Zastosowanie w kosmetyce

Zimnotłoczony olej z czarnuszki ma także zastosowanie w kosmetyce- nawilża skórę, a dzięki zawartości antyoksydantów opóźniania efekty jej starzenia. Pomaga także w leczeniu trądziku i łupieżu. Zewnętrzne zastosowanie chroni przed poparzeniami słonecznymi i łagodzi już poparzoną skórę. Ma także korzystny wpływ za leczenie ran i zmniejszanie blizn.

W walce z rakiem

Największą zaletą oleju z czarnuszki jest stwierdzenie jej potencjału w walce z rakiem trzustki. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że ma on wpływ na zmniejszenie guzów nowotworowych, zahamowanie ich rozwoju oraz zmniejszenie stanów zapalnych w obrębie trzustki. Wykryli również jego oddziaływanie na nowotwory skóry i tkanki podskórnej. W 2012 roku naukowcy z Egiptu odkryli wpływ ekstraktu z oleju na zmniejszenie żywotności komórek raka wątroby, a dwa lata później badacze z Arabii Saudyjskiej udowodnili jego działanie na komórki raka płuc, jelita grubego, białaczki, raka piersi i kilkunastu innych nowotworów. 

Zastosowanie czarnuszki można zauważyć praktycznie wszędzie. Warto zatem korzystać z jej dobrodziejstw - to naturalna moc w walce z wieloma dolegliwościami. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marmolka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Maskotka z filcu - warsztaty, 22.09, godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków,
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 114597 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )