Firma » Praca

Opinia pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce – raport 2017

Opinia pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce – raport 2017
Zobacz więcej zdjęć »
Firma OTTO Work Force Polska przygotowała raport z badań opinii pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce. Najnowsze wyniki oraz ich konfrontacja z badaniami przeprowadzonymi w 2015 r., wskazują na ogólnie rosnące zadowolenie ukraińskich pracowników z zarobków i pracy w Polsce.

OTTO Work Force Polska zatrudnia pracowników z Ukrainy od 2013 r. Jako pierwsza firma w Polsce regularnie prowadzi badania opinii pracowników z Ukrainy.
„Zadowolenie z pracy wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Monitorowanie opinii pracowników, pozwala z wyprzedzeniem wyeliminować lub ograniczyć ewentualne problemy oraz wzmocnić w pracownikach zaangażowane i motywację do pracy." - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.
Według raportu 94% pracowników z Ukrainy jest zadowolonych z pracy w Polsce (wzrost o 10%), w szczególności z wynagrodzenia. Zadowolenie z zarobków wzrosło od grudnia 2015 r. do 2017 r. o 40% - z poziomu 50% do 90%. Kilka razy wyższe w Polsce niż na Ukrainie pensje są także głównym powodem, dla którego Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski.
„Od 2015 r. zarobki pracowników z Ukrainy zatrudnionych za pośrednictwem OTTO Work Force wzrosły średnio o 300 zł. Minimalne wynagrodzenie na Ukrainie od 2016 to 1 450 UAH (ok. 220 PLN)." - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.
Ukraińcy cenią sobie również pozytywny stosunek Polaków do ich obecności w naszym kraju -ten czynnik zanotował wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem o 37%. Aż 97% pracowników uważa, że Polska jest krajem otwartym na pracowników z Ukrainy (wzrost z 75% do 97%). 89% pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami, a 87% również z relacji z przełożonym.
„Początkowo pracowników z Ukrainy zatrudniali przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy - głównie do prac sezonowych, na polach, w sadach, w przetwórstwie. Obecnie bardzo duże zainteresowanie pracownikami z Ukrainy notujemy wśród międzynarodowych korporacji, które dbają o atmosferę i stawiają na pozytywne relacje z pracownikami. Mają także większe doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym środowiskiem pracy, stąd prawdopodobne rosnące zadowolenie z relacji w miejscu pracy." - wyjaśnia Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.
48% pracowników planuje pozostać w Polsce na stałe, to o 38% więcej niż pod koniec 2015 roku. Dla 82% Ukraińców zachętą do pozostania w Polsce na stałe byłaby gwarancja długotrwałego zatrudnienia (wzrost o 32% w porównaniu
z 2015 r.) oraz dla 42% możliwości rozwoju ( wzrost o 15%).
Znaczenie wzrosła liczba pracowników, którzy pracują zgodnie z własnym wykształceniem, z poziomu 8% do 29%.

„Przebywający w Polsce Ukraińcy są często dobrze lub bardzo dobrze wykształceni. W badaniu przeprowadzonym
w 2017 r. 44% pracowników z Ukrainy miało wykształcenie wyższe, 20% - średnie, 33% - zawodowe, 4%- podstawowe.
Wzrost liczby osób zatrudnionych zgodnie z wykształceniem wskazuje na to, że pracodawcy coraz efektywniej wykorzystują potencjał imigrantów z Ukrainy. Zatrudnienie wykwalifikowanych imigrantów wpływa na wzrost innowacyjności, ogólny rozwój oraz dyfuzję wiedzy w przedsiębiorstwach." - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.
Raport w liczbach:
Wzrosłoznaczenie zarobkówjako głównego motywatora imigracji zarobkowej do Polski - wzrost z 39% w 2015r. do94% w 2017 r.Zarobki są istotniejszym powodem do wyjazdu dla mężczyzn oraz osób starszych.
Wzrosła liczba Ukraińców, którzy planująpozostać w Polsce na stałez 10 % w 2015 r. do48% w 2017 r.Im lepiej wykształceni pracownicy tym dłużej chcą pozostać w naszym kraju
Wzrósłpoziom otwartości Polakówna pracowników z Ukrainy (wg opinii ukraińskich pracowników
z 75% w 2015 r. do97% w 2017 r.)
Wzrosło ogólnezadowolenie pracowników z Ukrainy pracą w Polsce(z poziomu 84% w 2015 r. do 94% w 2017 r.)
90%pracowników z Ukrainy jestzadowolonych ze swojego wynagrodzenia( wzrost o 50%
w stosunku do 2015 r.)
89%pracowników jestzadowolonych ze stosunku Polaków do pracowników z Ukrainy(wzrost o 37% w stosunku do 2015 r.)
89%pracowników jest zadowolonych zrelacji ze współpracownikami(wzrost o 26% w stosunku do 2015 r.)
87%pracowników jest zadowolonych zrelacji z przełożonym(wzrost o 26% w stosunku do 2015 r.)
78%pracowników jest zadowolonychz rodzaju pracy(wzrost o 40 % w stosunku do 2015r.)
75%pracowników jest zadowolonychz obciążenia obowiązkami( wzrost o 39 % w porównaniu z baniem z 2015 r.)
68%pracowników jest zadowolonychz warunków pracy(wzrost o 6% w stosunku do 2015 r.)
23%pracowników jest zadowolonychz możliwości rozwoju(w 2015 r. zadowolonych było 27%)
Im starsi są pracownicy z Ukrainy, tym mniej zadowoleni są z wykonywanej pracy, obciążenia obowiązkami oraz możliwości rozwoju.
95%pracowników z Ukrainy zachęciłyby do pozostania w Polscewiększe zarobki.
Dla 82%Ukraińców zachętą do pozostania w Polsce na stałe byłabygwarancja długotrwałego zatrudnienia,(wzrost o 32% w porównaniu z 2015 r.) oraz dlamożliwość rozwoju(wzrost o 15% w porównaniu z 2015 r.)
29%pracowników z Ukrainypracuje zgodnie z własnym wykształceniem. To o 21% więcej niż w 2015 r.
-----------------------------------------------------------

OTTO Work Force jest jedną z największych międzynarodowych agencji pośrednictwa pracy w Europie. Spółka zajmuje się pomocą pracownikom w znalezieniu pracy tymczasowej za granicą, a także posiada bogatą ofertę stanowisk w ich własnych krajach. Grupa OTTO jest obecna w Holandii, Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii, na Ukrainie i Węgrzech.

„Nie płacę za pracę" to projekt prowadzony przez OTTO Work Force Polska z myślą o pracownikach z Ukrainy. Jego celem jest uświadamianie Ukraińcom, że w Polsce nie ma konieczności ponoszenia opłat za możliwość pracy, otrzymanie wizy i oświadczenia. OTTO ułatwia także dostęp do wiedzy na temat tego jak
wyjechać do legalnej pracy w Polsce, praw pracowników w Polsce czy możliwości edukacji.
Więcej na stronie: http://nieplaczaprace.com/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OTTO Work Force
http://www.ottoworkforce.eu/pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »