Motoryzacja » Samochody

Opony zimowe: nowe czy używane?

Opony zimowe: nowe czy używane?
Zobacz więcej zdjęć »
Wymianę opon na zimowe deklaruje ponad 90% polskich kierowców. Większość sięga po używane modele z ubiegłych lat. Jak sprawdzić, czy nadają się do jazdy na ośnieżonej i śliskiej drodze?

Do konieczności wymiany opon w sezonie zimowym polskich kierowców nie trzeba przekonywać. Modele zimowe wyróżnia inny niż w przypadku opon letnich czy całorocznych skład mieszanki gumowej, zapewniający większą elastyczność opony przy niskich temperaturach. Pozwala to osiągnąć lepszą przyczepność do nawierzchni. Inna jest także konstrukcja bieżnika – umożliwiająca lepsze odprowadzanie wody i błota. Charakteryzuje ją duża liczba poprzecznych rowków, tzw. lameli – „wgryzających się” w śnieg. Bieżnik o takiej charakterystyce zwiększa precyzję i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni.

Nowe opony jakość, czy cena?

W Polsce powodzeniem cieszą się opony zimowe z kategorii budżetowych i segmentu średniego. Eksperci są jednak zgodni – zimą warto zainwestować w dobrej jakości ogumienie. To jedyny element styku pojazdu z nawierzchnią, który musi gwarantować bezpieczeństwo podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Wybór i zastosowanie wysokiej jakości „zimówek” pozwala skrócić drogę hamowania nawet o 20%. Po opony z segmentu premium sięgają głównie kierowcy samochodów klasy średniej i wyższej, aut z napędem 4x4 i typu SUV oraz pojazdów o sportowej charakterystyce – coraz popularniejszych w Polsce. W ostatnich latach dystrybutorzy obserwują także coraz większe zainteresowanie oponami zimowymi dobrej jakości ze strony kierowców średnich i małych aut. „Zaczynamy doceniać komfort i bezpieczeństwo, a to właśnie duże marki inwestują w najlepsze technologie i mieszanki, udoskonalają produkty, testując je na najlepszych torach świata” – mówi Artur Posłuszny z ITR CEE., autoryzowanego dystrybutora opon YOKOHAMA. Japoński producent posiada własne ośrodki badawczo-rozwojowe i tory testowe w różnych strefach klimatycznych. Przełomowe dla branży oponiarskiej technologie są tworzone we współpracy z takimi ośrodkami jak japoński Institute of Space and Astronautical Science czy oddział badawczy agencji kosmicznej JAXA. „Wysokiej jakości opona zimowa zapewnia nie tylko lepszy kontakt pojazdu z nawierzchnią, prawidłowe działanie systemów ABS czy kontroli trakcji, ale także konkretne oszczędności w długofalowym procesie użytkowania” – dodaje Posłuszny.

 „Zimówki” używane – sprawdź bieżnik…

Okres eksploatacji „zimowek” jest zwykle krótszy niż opon letnich. Przyjmuje się, że wysokiej jakości opony mogą służyć przez 2 3 sezony w zależności od przebiegu. Szybsze zużycie ogumienia może wynikać z nadmiernego obciążania pojazdu, nieodpowiedniego ciśnienia w oponach, a także niewłaściwego montażu oraz doboru felg i opon do pojazdu. Żywotność opon skraca agresywna jazda i awaryjne hamowanie z dużych prędkości. Jedną z najważniejszych kwestii podczas decyzji o dalszym użytkowaniu opony zimowej jest głębokość bieżnika. Zdaniem fachowców, ustawowa minimalna wysokość bieżnika – 1,6 mm – nie zapewnia bezpiecznej jazdy zimą. Bieżnik nowej opony ma wysokość ok. 8 mm, a minimalna wysokość podczas użytkowania nie powinna być niższa niż 4 – 6 mm. Płytszy bieżnik zimowych warunkach, nie odprowadzi skutecznie wody, błota i śniegu.

… i stan techniczny

Decydując o dalszym wykorzystywaniu opon używanych w poprzednich sezonach zimowych należy sprawdzić ich stan techniczny pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i eksploatacyjnych – pęknięć, przecięć i ubytków gumy. Opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji jeśli odkleja się bieżnik, drutówka jest odkryta, na bocznych ścianach można zauważyć wybrzuszenia, przetarcia i przecięcia. Jeśli po zdjęciu opony z felgi na warstwie butylowej widać plamy i odparzenia, również jest to sygnał, że czas zakupić nowe ogumienie.

Wpływ na jakość opon zimowych i ich użytkowanie w kolejnym sezonie ma także sposób ich przechowywania. Aby zapobiec odkształceniom całe koła należy przechowywane poziomo, same opony – pionowo. Wskazane jest umieszczenie ich z dala od źródeł ciepła i światła.

Jaki rozmiar zimą?

Koncerny oponiarskie zalecają wybór opon w oryginalnym rozmiarze, podawanym przez producenta pojazdu. Popularne jest przekonanie, że zimą lepiej wybrać opony o nieco mniejszej szerokości, gdyż siła nacisku na jednostkę powierzchni jest wówczas większa, co zapewnia większą przyczepność i precyzję prowadzenia. Nie jest ono jednak uniwersalne i sprawdza się raczej tylko w przypadku szerokich opon oryginalnych, gdy pojazd porusza się zimą w większości po nieodśnieżanych drogach. W jeździe miejskiej, po drogach krajowych czy autostradach lepszym rozwiązaniem są szersze opony. Zapewnią lepszą stabilność i trakcję oraz krótszą drogę hamowania na zimowej odśnieżonej, ale mokrej drodze.

Czytaj oznaczenia, sprawdzaj parametry

Przy wyborze zimowek warto spojrzeć na indeks prędkości. Opony z wyższym indeksem, takim jak V – do 240 km/h, wyposażone są najczęściej we wzmocniony profil, co sprawia że są bezpieczniejsze i wytrzymalsze.

Istotne informacje znajdują się także na etykietach, określających opory toczenia, długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni czy poziom hałasu opony. „W oponach zimowych bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę. Należy szukać modeli z wysokimi ocenami w kategorii hamowania na mokrej nawierzchni: A, B lub C, licząc się z tym, że ich efektywność paliwowa oceniona będzie jako E czy F, tak jak w przypadku opony YOKOHAMA W.drive V905, która uzyskała najwyższą możliwą rekomendację niemieckiej organizacji ADAC w tegorocznych testach zima 2015/2016” – dodaje Artur Posłuszny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »