Firma » Biznes

Optymalizacja kosztów w firmach z sektora IT

W dobie kryzysu, objawiającego się poprzez trudności z pozyskiwaniem zewnętrznego finansowania przez małe i średnie przedsiębiorstwa, czy problemy z utrzymaniem płynności finansowej, wiedza na temat optymalizacji kosztów może stanowić istotną przewagę konkurencyjną.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Firmy świadczące usługi dla sektora IT coraz częściej edukują swoich kontrahentów w tym zakresie. 

Dobrym przykładem, tego typy praktyk, może być ogólnopolska konferencja One System, współorganizowana z Europejskim Funduszem Leasingowym i partnerami dla firm z sektora B2B w dniach 12-13 kwietnia w Łodzi. Osoby uczestniczące w spotkaniu miały szansę posłuchać prelekcji na temat energooszczędnych rozwiązań nowej generacji, możliwościach redukcji kosztów wydruku czy leasingu IT jako alternatywie dla zakupów gotówkowych poprawiających płynność finansową przedsiębiorstwa. 

Na temat leasingu IT opowiedzieli Katarzyna Wicha oraz Jan Berentowicz z Europejskiego Funduszu Leasingowego. Arkadiusz Ziółkowski, Menedżer rynku nowoczesnych technologii w Europejskim Funduszu Leasingowym stwierdza, że „w powszechnej świadomości leasing samochodu czy maszyn stał się standardem. Jednak leasing notebooka czy serwera telekomunikacyjnego wciąż stanowi dużą innowację dla wielu przedsiębiorców. Jeszcze gorzej wygląda wiedza nt. finansowania dóbr niematerialnych jakimi są licencje czy oprogramowanie. Natomiast możliwości są praktycznie nieograniczone” – stwierdza ekspert EFL.
Europejski Fundusz Leasingowy finansuje praktycznie każdy sprzęt IT: notebooki, zestawy komputerowe, serwery, sprzęt sieciowy, drukarki, skanery, kserokopiarki nie wyłączając oprogramowania. Zainteresowany przedsiębiorca może skorzystać z leasingu systemów informatycznych, ERP, CRM, BI, oprogramowania CAD/CAM czy innych kompleksowych systemów informatycznych. 

Największa firma leasingowa oferuje swoim klientom leasing operacyjny sprzętu oraz oprogramowania na okres od 16 do 48 miesięcy oraz leasing kapitałowy na okres od 6 do 24 miesięcy. Wpłata własna, w zależności od oceny klienta może wynosić od 0 do 45proc. Firma oferuje swoim klientom następujące harmonogramu spłat: równomierny, degresywny/progresywny lub dowolny. Ukłonem w stronę klienta jest propozycja leasingu elastycznego, który niesie ze sobą możliwość dostosowania miesięcznego obciążenia do strumienia przychodów. 
Przedsiębiorcy powinni także pamiętać o możliwości skorzystania z dotacji unijnych na sfinansowanie projektów IT. Europejskie projekty umożliwiają zdobycie dofinansowania nawet do 80 %, pozostałe środki muszą zostać zapewnione przez inwestorów. Potencjalni beneficjenci muszą wskazać w składanym wniosku pełne źródła finansowania projektu. „Jedną z możliwości jest leasing, który umożliwia finansowanie projektów IT bez konieczności uszczuplania środków własnych danego przedsiębiorstwa” – wyjaśnia Arkadiusz Ziółkowski z EFL. 
Dzięki wprowadzeniu nowych wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego dla Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka rozliczanie projektu finansowanego leasingiem może nastąpić jednorazowo, co znacznie upraszcza procedurę i powoduje, że leasing staje się najbardziej efektywnym narzędziem finansowania projektów unijnych. 
„Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z finansowania leasingiem projektów unijnych z POIG musi zgłosić się do firmy leasingowej już na etapie składania projektu! Jest to kluczowe, ponieważ musi on wskazać źródła finansowania projektu i dołączyć do wniosku
o dofinansowanie promesę leasingową. Promesa jest uznawaną przez PARP gwarancją finansowania projektu i jest ważna przez okres 9 miesięcy, pod warunkiem, że nie ulegnie zmianie sytuacja finansowa beneficjenta oraz pozostałe warunki zawarte w promesie” dodaje Arkadiusz Ziółkowski. 
Jeszcze 2012 roku dostępne będą dotacje unijne dla innowacyjnych inwestycji realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
O dofinansowanie w ramach Działania 8.1 (wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej) mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy, działający na rynku nie dłużej niż rok. Dofinansowanie może być wykorzystane w dziedzinie gospodarki elektronicznej z przeznaczeniem na realizację projektów polegających na świadczeniu e-usługi, przy czym projekty te mogą obejmować wytworzenie produktów cyfrowych koniecznych do świadczenia e-usługi. Maksymalna wartość dotacji to nawet 560 tys. złotych. 

***
Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Firma aktywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce. W myśl hasła „Więcej przestrzeni dla przedsiębiorczych”, konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu i dba o zaspokojenie potrzeb swoich klientów. Pomaga w prowadzeniu firmy i jest w stanie zapewnić wsparcie również w sytuacjach problemowych. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie stabilność finansową i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL od ponad 20 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami
i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firma została wyróżniona m.in. tytułami Firmy Przyjaznej Klientowi, Firmy Wysokiej Reputacji, Perły Polskiej Gospodarki i Najlepszego Partnera w Biznesie. Już ponad 230 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Grupa Credit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie produktów bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych 
i factoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, a także Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce SA oraz Credit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com 

One System Sp. z o.o. powstała na początku 2008 roku w odpowiedzi na rynkowe szanse i dynamiczny rozwój sektora IT w Polsce. Od samego początku związała się z liderami tej branży jak Dell , Intel , Microsoft , Xerox , RWE czy EFL. One System otrzymał wyróżnienia Dell Partner roku 2010 i 2011 oraz od Microsoft za największy wzrost sprzedaży Open Licenses. Od 2011 jako jedyna firma w Polsce posiada najwyższy status partnerski Dell Partner Direct Premier. Firmie One System zaufało przeszło 6000 Kontrahentów. One System z sukcesem dostarcza rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb Klientów. Ambicją One System jest utrzymanie pozycji lidera rozwiązań biznesowych na najwyższym poziomie. Więcej o One System na www.onesystem.pl

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »