Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Ostatnia szansa na zaszczepienie się przeciwko grypie

Szczyt zachorowań na grypę przypada na okres zimowo-wiosenny. W tym czasie choruje nawet do 3 mln osób. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne. Choć najlepszym okresem na zaszczepienie się jest jesień, nadal nie jest za późno, aby to zrobić.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, który wraz z Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi monitoruje liczbę zachorowań na grypę szczyt zachorowań przypada na okres zimowo-wiosenny tj. od stycznia do marca. 

Ponieważ grypa przenosi się drogą kropelkową, głównie przez kontakt z innymi chorymi, najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia jest ograniczenie kontaktu z chorymi oraz odpowiednie odżywianie. Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne. Najlepszymi miesiącami na ich wykonanie są wrzesień, październik i początek listopada. Wówczas organizm ma szansę uodpornić się jeszcze przed okresem szczytu zachorowań.

Szczepienia zrobione w czasie trwania epidemii grypy mogą być wykonywane dopiero po konsultacji z lekarzem. Osoba, która chce zostać zaszczepiona musi być zdrowa i w ciągu ostatnich dni nie może mieć kontaktu z chorymi. Szczepienia są wskazane zwłaszcza u osób, które często chorują i są narażone na pojawienie się powikłań. Właściwości ochronne szczepionki zaczynają ujawniać się po 14-21 dniach od momentu jej wykonania, a odporność na wirusy aktywna jest do roku od czasu szczepienia. Średni koszt szczepionki to około 30-40zł (cena zależna jest od jej rodzaju i ceny hurtowej), czyli mniej niż koszty leczenia tej choroby. 

Nie jest jeszcze za późno na zaszczepienie się przeciwko grypie. Eksperci wciąż przypominają, że nie należy bagatelizować tej choroby. Grypa nie jest zwykłym przeziębieniem, a powikłania mogą niejednokrotnie być bardzo poważne. Należy również pamiętać, że szczepiąc się chronimy nie tylko siebie, lecz także swoich bliskich, którzy mogą się od nas zarazić.

Szczepienia przeciwko grypie dostępne są m.in. w Ośrodku Medycznym OSTEOMED w Krakowie. Wykorzystuje się tam nowoczesną, trójwalentną szczepionkę INFLUVAC. Tylko do końca lutego 2011 roku w promocyjnej cenie 20zł (tj. 50% taniej).

Więcej informacji:
Ośrodek Medyczny OSTEOMED
UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO 57
30-074 KRAKÓW
tel. (012) 423-40-43
tel. (012) 632-79-72
E-mail:
biuro@osteomed.krakow.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

specorto

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »