Dom » Ogrody

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe
Zobacz więcej zdjęć »
Oświetlenie ogrodowe jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu. Można nawet pokusić się o nieco obrazoburcze stwierdzenie, ze jest najważniejszym – bowiem z pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia możemy uwypuklić to, co szczególnie nam się podoba i odwrócić uwagę od tego, co się nie podoba.
Umiejętnie manipulując ilością i rozmieszczeniem punktów świetlnych, możemy wyczarować prawdziwie klimatyczne miejsce, a nawet sprawić, że będzie się wydawał znacznie większy, niż w rzeczywistości. Na co więc należy zwrócić uwagę, aranżując oświetlenie w ogrodzie?

Po pierwsze, na rozmieszczenie świateł, ze szczególnym uwzględnieniem... szczegółów. Przy tej samej barwie i natężeniu światła, zupełnie inny efekt osiągniemy, umieszczając źródło światła przed, a inny - za rośliną. Lampka na pierwszym planie będzie odbijać się w liściach, zaś umieszczona za rośliną, spowoduje, że światło będzie przesączać się przez liście i gałęzie, dając ciekawe, zielonkawe refleksy. Jeśli nie jesteśmy pewni, która opcja bardziej nam odpowiada, zawsze można wziąć latarkę, udać się po zmroku do ogrodu i po prostu przymierzyć. Oczywiście, efekt będzie tylko do pewnego stopnia porównywalny, bowiem latarka świeci kierunkowo, ale mimo wszystko coś nam to podpowie. Warto też zadbać, by źródło światła nie było umieszczone zbyt blisko liści - w przeciwnym razie, może je uszkodzić, przypiekając roślinkę.

Po drugie, warto dobrze rozplanować ilość punktów świetlnych. Łatwo tu o przesadę, bowiem ilość dostępnych opcji może przyprawić nas o mały zawrót głowy będziemy chcieli zamontować w naszym ogrodzie wszystko i jeszcze trochę. Tymczasem, nie chodzi o to, by po zmroku było jasno jak w dzień, ale by wydobyć z ogrodu pewne zakamarki, tajemnice i stworzyć wrażenie pewnej tajemniczości. Oparcie się chęci wykupienia całego asortymentu sklepu pozwoli też wymiernie obniżyć nasze rachunki za prąd, a jednocześnie nie spowoduje, że oświetlenia będziemy używać tylko od wielkiego święta.

Po trzecie, warto rozważyć montaż dobrej jakości lampek solarnych. Oczywiście, nie świeca one tak mocno, jak te elektryczne, ale za to są o wiele bardziej wydajne i... włączają się same. Połączenia tradycyjnych, elektrycznych lamp oraz lampek solarnych daje bardzo ciekawe efekty, pod warunkiem oczywiście, że dobrze rozplanujemy ich ustawienie. Warto też zwrócić uwagę na możliwości naładowania się baterii lampek solarnych w ciągu dnia - być może w zarośniętym zakątku ogrodu będą się prezentować doskonale, ale pamiętajmy, że jeśli zasłonimy je liśćmi, po zmroku nie będą prezentować się wcale.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

filth1982

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »