Dom » Wnętrza

Oświetlenie pokoju do pracy – o co należy zadbać?

Niewłaściwe oświetlenie miejsca pracy, niezależnie od tego, czy jest nim biuro w wieżowcu czy domowe pomieszczenie biurowe, może powodować masę problemów, takich szybsze zmęczenie, ból głowy czy gorszy poziom koncentracji.

To wszystko wpływa na znaczne obniżenie efektywności naszych działań. Odpowiednio dobrane oświetlenie pomoże nam zaś skupić się na realizowaniu zadań.


Źródło główne

Głównym źródłem światła w miejscu pracy powinno być światło dzienne, które najbardziej korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i odpowiedni stan skupienia. Jego brak może natomiast powodować senność, a nawet drażliwość. Z tego względu stanowiska pracy powinny znajdować się zawsze jak najbliżej okna. Oczywiście w okresie jesienno-zimowym nie mamy możliwości korzystania przez długi czas ze światła naturalnego, dlatego musimy wspomagać się sztucznym źródłem. Jego rozmieszczenie warto dokładnie zaplanować, tak, aby równomiernie oświetlało całe pomieszczenie – możemy wykorzystać do tego lampy wiszące, reflektory czy halogeny. Dobierając główne światło, należy stosować źródła oddające ciepłą barwę, przy której znacznie mniej się męczymy.


Źródło pomocnicze

Tutaj mowa przede wszystkim o lampce biurkowej, która powinna być nieodzownym elementem wyposażenia każdego miejsca pracy. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia, lepszej widoczności oraz efektywności pracy. Instalując lampkę biurkową, powinniśmy pamiętać o tym, aby umieszczać ją po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni i analogicznie po prawej, jeśli naszą dominującą ręką jest ręka lewa. Najlepiej, jeśli lampka biurkowa będzie w stanie rozświetlać równomiernie cały blat naszego biurka, jednocześnie nie oślepiając nas.


Oby nie za dużo

Pamiętajmy również o tym, że czasami w pokoju do pracy może znaleźć się zbyt dużo światła, które może się na przykład obijać w monitorze naszego komputera, tym samym rozpraszając nas. Wówczas należy je skutecznie ograniczać za pomocą rolet lub żaluzji, które w tym aspekcie będą najbardziej efektowne.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź tutaj jakie oświetlenie jest niezbędne w pokoju dziecka.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »