Motoryzacja » Samochody

Oszczędzaj w drodze

Oszczędzaj w drodze
Zobacz więcej zdjęć »
Wysokie ceny paliw to zmora wielu kierowców. Sytuacji nie poprawiają też rosnące opłaty z tytułu ubezpieczeń oraz koszty części zamiennych. Jednak są sposoby na to, by podróż autem była przyjemnością także z ekonomicznego punktu widzenia. Eksperci Premio podpowiadają, gdzie szukać oszczędności.

 

Wielu Polaków nie wyobraża sobie innego środka transportu niż własne auto. Trudno się temu dziwić, gdyż taki sposób podróżowania zapewnia większą swobodę, elastyczność i komfort. Eksperci Premio podpowiadają, w jaki sposób uczynić podróż autem przyjemną także dla naszego portfela:

1.       Należy systematycznie kontrolować stan techniczny pojazdu to od niego w dużej mierze zależy także zużycie paliwa. „Jeśli dużo podróżujemy samochodem, zalecamy sprawdzenie m.in. stanu silnika oraz poziomu oleju. Warto także zwrócić uwagę na sprawność podstawowych układów w pojeździe. Zaniedbania w tych elementach mogą doprowadzić do poważnych awarii, które bez wątpienia będą dotkliwe dla naszego portfela, ale mogą także zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze” – wyjaśnia Dariusz Pakieła z serwisu Premio Uni-Car w Jabłonnie.

2.       Warto przestrzegać zasad ekonomicznej jazdy – tzw. ecodriving  powala na zmniejszenie zużycie paliwa i oszczędności w domowym budżecie. Wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach:

§  powinniśmy unikać dłuższych postojów z włączonym silnikiem,

§  należy hamować płynnie, a nie gwałtownie, najlepiej silnikiem, pomagając sobie redukcją biegów,

§  pamiętajmy o prawidłowej zmianie biegów – zwykle, gdy obroty przekraczają 2000 obr./min w przypadku samochodów z silnikiem diesel lub 2500-3000 obr./min w przypadku silników benzynowych. Wartości te mogą się jednak różnić w zależności od modelu samochodu lub silnika, dlatego warto sprawdzić wytyczne producentów,

§  należy unikać szybkiej jazdy – przekraczanie prędkości ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na wzrost spalania,

§  warto zadbać o aerodynamikę – przykładowo, jeśli wróciliśmy z długiego wyjazdu i nie używamy już boksa lub relingów dachowych lepiej je zdemontować, ponieważ pogarszają przepływ powietrza, a w konsekwencji mogą przyczynić się do wzrostu spalania nawet o 20 %,

§  należy wyłączyć  klimatyzację, kiedy jest zbędna, gdyż pracujący system generuje od 0,5 do nawet 2 l/100 km większe zużycie paliwa.

3.       Błądzenie po trasie albo stanie w korku nie sprzyja naszym nerwom, ani portfelowi, dlatego warto korzystać z nawigacji. „Nie trzeba ponosić żadnych inwestycji, można posiłkować się nawet bezpłatnymi aplikacjami dostępnymi w smartfonach. Z doświadczenia wiem, że warto mieć takiego osobistego przewodnika w samochodzie” – radzi Mateusz Brzeziński z Premio Mat-Mar w Warszawie.

4.       Trzeba dbać o odpowiedni dobór i stan techniczny opon. „Podstawowym nawykiem każdego kierowcy powinna być regularna kontrola ciśnienia. Dlaczego? Utrzymywanie nieprawidłowego poziomu może skutkować mniejszą przyczepnością, dłuższą drogą hamowania, szybszym zużyciem opon i zwiększonym ryzykiem ich pęknięcia, ale też gorszym spalaniem. Jeśli ostatni raz kontrolowaliśmy ciśnienie przed wakacyjnym wyjazdem, koniecznie trzeba to zrobić teraz, ponieważ niższa temperatura wpływa na obniżenie ciśnienia w oponach. Przykładowo, ciśnienie niższe o 1 bar może oznaczać wzrost zużycia paliwa nawet o kilka procent” – wyjaśnia Mieczysław Koza z serwisu DECART Premio w Legnicy.

Zakupy z oszczędnością

Jeśli decydujemy się na zakup opon, warto podejść do tego mądrze. Paradoksalnie na takim zakupie można też zaoszczędzić, ale nie kosztem bezpieczeństwa, bo ono zawsze powinno być priorytetem.

„Poszukując opon do auta warto przeanalizować kilka kryteriów. Jednym z nich jest efektywność paliwowa. Różnica między klasą G i A to mniejsze zużycie paliwa nawet  o 7,5%” – wyjaśnia Marcin Paleński z Premio SB Cars Wash w Piasecznie. „Opony mogą być oszczędne również dzięki technologiom, które zostały zastosowane w ich konstrukcji. Im produkt jest bardziej innowacyjny, tym jego właściwości i skuteczność na drodze wyższa, co jest szczególnie istotne zimą, kiedy ryzyko wypadków i stłuczek oraz wiążących się z tym kosztów jest większe. Innowacje wpływają też na dłuższą żywotność ogumienia, czyli nie musimy tak często kupować nowego kompletu, pod warunkiem, że przestrzegamy prawidłowych zasad eksploatacji” – dodaje M. Paleński.

 

Zakup ogumienia stanowi znaczny wydatek w domowym budżecie, zwłaszcza dla użytkowników opon w rozmiarach felg powyżej 16 cali. Jednak i tutaj można zaoszczędzić, np. za pomocą specjalnej oferty Premio na sezon zimowy. Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup ogumienia w rozmiarze od 16 cali wzwyż wraz montażem, a następnie zarejestrują się na dedykowanej platformie www.mypremio.eu oraz dopełnią warunków promocji, mogą liczyć na atrakcyjne bonusy finansowe. Zakup opon zimowych Dunlop będzie premiowany kartą paliwową o wartości 100 zł, a w przypadku produktów Goodyear nabywcy będą nagradzani zwrotem 100 zł na konto bankowe. Promocja w serwisach Premio trwa od 15 października do 15 grudnia br. lub do wyczerpania zapasów kompletów opon promocyjnych. Szczegóły oraz regulamin promocji dostępne są na stronie www.mypremio.eu.

„Do zakupu opon zimowych powinniśmy podchodzić nie w charakterze kosztu, a raczej inwestycji – w bezpieczeństwo swoje, ale i naszych bliskich, których zabierzemy zimą w podróż. Wybierając produkty Goodyear lub Dunlop, które powstały w oparciu o wiele badań oraz przeszły wymagające testy, możemy mieć pewność, że sprostają one nawet najtrudniejszym warunkom na drodze”– powiedział Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

 

Premio

Premio to obecnie 146 punktów serwisowych typu fast-fit na terenie całej Polski, w których można serwisować opony, układy wydechowe i hamulcowe lub wymienić olej. Sieć Premio od początku swojego istnienia związana jest z marką Goodyear. Dlatego w punktach serwisowych w Polsce oferowane są przede wszystkim opony należących do amerykańskiego koncernu marek takich jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava czy polska Dębica.

 

 

Więcej informacji udzielają:

Dorota Firlej

Junior Retail Marketing Manager Europe East

Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o.

tel.: 22 571 58 77

e-mail: dorota_firlej@goodyear.com

                Marlena Garucka-Kubajek

                Biuro Prasowe Goodyear

                Alert Media Communications

                tel.: (22) 546 11 00, kom. 506 051 987

                e-mail: goodyear@alertmedia.pl

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alert Media Communications Sp. z o.o.
http://alertmedia.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »