Kultura, sztuka » Kultura

Otwórz się na sztukę! Spektakle Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR w Galerii Katowickiej

W dniach 20-29 września w Katowicach odbędzie się II Edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR. Z tej okazji do miasta zjadą artyści m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szkocji, Czech, Islandii i Polski.

W niezwykłych przedstawieniach teatralnych do głosu dojdą ci, którzy często pozostają zapomniani przez społeczeństwo: osoby z niepełnosprawnościami, zaburzeniami, wykluczeni z różnych powodów - artyści o szczególnej wrażliwości i czuli na ludzkie sprawy. Spektakle i artystyczne projekty będzie można zobaczyć między innymi na Scenie w Galerii Katowickiej.

Koniec września upłynie w Katowicach pod znakiem wyjątkowych pokazów teatralnych. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR, organizowany przez Teatr Śląski w dniach 20-29 września, w całości poświęcony jest osobom zapomnianym i wykluczonym przez społeczeństwo.

Widzowie będą mieli okazję poznać historie ludzi z niepełnosprawnościami, chorych, z różnych powodów zepchniętych na margines życia, samotnych i opuszczonych.  Ponad 100 artystów w ciągu 9 dni poprzez sztukę podzieli się swoimi doświadczeniami, prowokując do dyskusji i skłaniając do refleksji. W repertuarze festiwalu, oprócz przedstawień teatralnych, znajdują się również warsztaty, spektakle plenerowe, koncerty i czytanie performatywne. Niezwykłe występy będzie można obejrzeć w m.in. w Teatrze Śląskim, na Scenie w Galerii Katowickiej, a także na ulicach Katowic.

W sobotę, 21 września, o godz. 18:30, na Scenie w Galerii Katowickiej będzie można obejrzeć spektakl „Wojna w niebie”, tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, który udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia spotkania różnych światów. To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych, wynikających z barier komunikacyjnych.

24 września, o godz. 19:00, na Scenie w Galerii zobaczymy poruszający obraz „Jak zatrzymać czas. Perkusyjna solówka o demencji”. Ten szczery i brawurowy w swej bezkompromisowości spektakl opowiadający o utracie pamięci, o demencji, o odchodzeniu i niezgodzie na nie, o walce z czasem o człowieka, którego kochamy. Młody chłopak – Antosh – grą na perkusji stara się obudzić swojego cierpiącego na demencję dziadka, przypominając mu ich wspólny świat.

Z kolei 26 września, o godz. 19:00, Scena w Galerii Katowickiej będzie gościć taneczną doku-dramę, spektakl w niezwykle oryginalny sposób wykorzystujący komiksową narrację i street-ballet „On/a nazywa się Nancy Joe”, wyróżniony prestiżową nagrodą „Best of Contemporary Dance Awarded” przez Washington Post i „Herald Angel Award” na Edinburg Fringe Festival. Transgenderowa alienacja, społeczne osamotnienie spowodowane byciem „innym”, tęsknota za szczęściem i wolnością - to główne tematy, jakie poruszy czeska grupa Tantehorse.

Galeria Katowicka gościć będzie nie tylko spektakle. 27 września o godz. 21:00 na placu przed Galerią można będzie obejrzeć niezwykłe widowisko „KochankowieTeatru Ognia Mandragora. Plenerowe przedstawienie opowie o miłości, a zarazem niemożności wzajemnego okazania uczuć we właściwym czasie przez dwoje kochanków.

- Mamy w Katowicach, na Śląsku, najpewniej jedyny w tej części Europy festiwal o takim charakterze, który oddaje głos wykluczonym i pomijanym, podczas którego mówi się głośno o tym, co boli, co wzrusza, co porusza. Festiwal, który wychodzi w przestrzeń miasta z tytułami, które śmieszą, wzruszają, a czasem nie pozwalają zasnąć. Otwieramy drzwi na oścież. Na człowieka. Bez uprzedzeń i granic, bez testów na sprawność. Przyjdźcie, zapraszam - mówi Robert Talarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Harmonogram wydarzeń na Scenie w Galerii:

21 września | sobota

18:30 | WOJNA W NIEBIE / reż. D. Feigielewicz (Kraków)

 

24 września | wtorek

19:00 | JAK ZATRZYMAĆ CZAS, PERKUSYJNA SOLÓWKA O DEMENCJI”/ Antosh Wojcik (Wielka    Brytania)

 

26 września | czwartek

19:00 | ON/A NAZYWA SIĘ NANCY JOE / Tantehorse (Czechy)

 

27 września | piątek - Plac przed Galerią Katowicką

21:00 | KOCHANKOWIE / Teatr Ognia Mandragora (Kraków)

 

POZOSTAŁE SPEKTAKLE I WYDARZENIA odbywają się w dniach 20-29.09.2019 na scenach Teatru Śląskiego (i na placu przed Teatrem), w przestrzeniach Ważnego Miejsca, SARP i w Jazz Club Hipnoza.

 

  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Open Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »