Technologie » Komputery

Panasonic TOUGHBOOK w projekcie badawczym na Morzu Śródziemnym

Panasonic TOUGHBOOK w projekcie badawczym na Morzu Śródziemnym
Zobacz więcej zdjęć »
Badacze inicjatywy ACCOBAMS (ASI) wybrali urządzenia Panasonic TOUGHBOOK do prac badawczych i mapowania waleni w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Projekt ma na celu ochronę i badanie populacji zwierząt morskich na wybranych obszarach.

Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS (ASI) to program monitorowania służący do oceny warunków życia populacji waleni w obszarze Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Program był realizowany już w latach 2018 i 2019, a obecnie wchodzi w fazę końcową, czyli podsumowania działań 20 państw i ponad 30 organizacji na rzecz ochrony przyrody.

Inicjatywa ACCOBAMS stanowi pierwsze tego rodzaju badanie w obszarze Morza Śródziemnego i Czarnego, i z tego względu wymagała znacznych wysiłków. W projekcie wzięło udział ponad 100 badaczy pracujących na morzu i w powietrzu. Wykorzystano 8 dedykowanych samolotów i 6 łodzi. W ciągu 4 miesięcy prac w terenie udało się zbadać większość obszaru Morza Śródziemnego i Morza Czarnego - ponad 92 000 km, poruszając się po torach wskazanych przez oprogramowanie statystyczne.

Dane były pobierane częściowo poprzez bezpośrednie obserwacje, a częściowo z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Ważnym wsparciem badaczy w czasie ich misji były wzmocnione notebooki Panasonic TOUGHBOOK. Pozwalały one na wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, zapewniając jednocześnie długą żywotność baterii, maksymalną odporność na wstrząsy i niekorzystne warunki pogodowe.

Zespoły pracujące z samolotów przelatywały nad wybranymi obszarami na wysokości ok. 600 stóp (180 metrów), obserwując powierzchnię morza i starając się wychwycić pojedyncze zwierzęta lub ich grupy. Z łodzi zbierano dane poprzez obserwacje, a za pomocą specjalnych narzędzi wychwytywano dźwięki emitowane przez różne gatunki zwierząt morskich

W pracach wykorzystano model TOUGHBOOK 54 z klawiaturą odporną na zalanie i TOUGHBOOK 33 2-w-1. Ten drugi dzięki podwójnej baterii i odłączanej klawiaturze można wykorzystywać zarówno jako notebook, jak i tablet. Oba modele wyróżnia wzmocniona konstrukcja, odporna na działanie bardzo wysokich temperatur, zachlapanie wodą czy nieustanne promieniowanie słoneczne.

 - Niezawodny sprzęt, na którym możemy polegać, jest dla nas kluczowy w realizacji projektu. Podczas prowadzenia badań opierających się na obserwacji w czasie rzeczywistym nie ma miejsca na problemy techniczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę zebranych danych i tym samym zniweczyć pracę z całego dnia - mówi Simone Panigada, koordynator naukowy Inicjatywy Badawczej ACCOBAMS.

 - Urządzenia TOUGHBOOK zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w trudnych warunkach. Stanowią zatem idealne narzędzie dla badaczy terenowych i jesteśmy dumni, że zostały wykorzystane w tak ambitnym projekcie - mówi Jan Kaempfer, dyrektor Działu Marketingu w Panasonic Mobile Solutions Business Division.

W dwóch etapach badań na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS uzyskała wyjątkową możliwość pobrania danych nie tylko o waleniach, ale także o innych gatunkach zwierząt morskich (m.in. żółwiach i diabłach morskich, rekinach oraz ptakach morskich), a także o ilości odpadów znajdujących się w morzu i poziomie hałasu pod wodą. Wyniki badań staną się podstawą do monitorowania zmian populacji i będą uwzględnione w zaleceniach dla członków ACCOBAMS dotyczących ochrony środowiska.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

a.bak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »