Dom » Budownictwo

Panoramiczne okna w domu jednorodzinnym. Obalamy mity

Panoramiczne okna w domu jednorodzinnym. Obalamy mity
Zobacz więcej zdjęć »
Duże przeszklenia w domach jednorodzinnych podnoszą prestiż całego budynku. Świadczą nie tylko o wysokim poziomie luksusu, ale także są symbolem nowoczesności. Dodatkowo zapewniają praktyczne korzyści, jak naświetlenie wnętrz naturalnym światłem, czy optyczne powiększenie pomieszczeń.

Zastanówmy się jednak nad wątpliwymi kwestiami, takimi jak: straty energetyczne czy bezpieczeństwo budynku. Zapraszamy do lektury.

 

Duże okno a straty energetyczne

 

Dzięki nieustannie rozwijającej się, nowoczesnej technologii produkcji okien, istnieje możliwość stworzenia produktu o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jakie czerpiemy z tego faktu korzyści? Przede wszystkim podczas zimowych dni zatrzymujemy ciepło wewnątrz budynku bez zbędnych strat ciepła. Natomiast w trakcie upalnego lata zapobiegamy przenikaniu zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Pozwala na to wysokiej jakości, przemyślana i solidna konstrukcja okienna. Zastosowanie innowacyjnych materiałów oraz nawet 6-komorowej struktury profili z PVC lub aluminium gwarantuje wysoką efektywność energetyczną.

Obecnie na rynku dostępne są energooszczędne pakiety szybowe o wielu dodatkowych właściwościach. W zależności od wymagań oraz potrzeb mieszkańców podwyższają komfort mieszkania poprzez niski poziom przenikania promieni słonecznych, a także zatrzymanie ciepła wewnątrz domu. Dzięki temu bez względu na wielkość szklanej tafli, mamy możliwość zachowania ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczeń zimą oraz przyjemnego chłodu latem. 

 

 

Wielkoformatowe przeszklenia a bezpieczeństwo

 

Powszechnie dostępne badania naukowe, dotyczące włamań do domów jednorodzinnych, wyraźnie wskazują na przedostanie się do środka pomieszczeń poprzez okno jako najczęściej występujący sposób włamywaczy. Warto jednak stanowczo podkreślić, iż wcale nie oznacza to, że im większe przeszklenie, tym większe ryzyko włamania. W praktyce jest wręcz przeciwnie. Sposób działania potencjalnego przestępcy polega zazwyczaj na wyważeniu całej konstrukcji okiennej z otworu w ścianie. Zwiększenie przestrzeni okiennej zwiększa jednocześnie jego gabaryty, ramę i ciężar, co znacząco utrudnia wyważenie.

Dodatkowo istnieje cały szereg rozwiązań uzupełniających, które zwiększają bezpieczeństwo, jak np. grzybki antywyważeniowe. W dużych konstrukcjach okiennych można zastosować także specjalistyczne, bezpieczne przeszklenia, które utrudniają włamanie. Zastosowanie sprawdzonego systemu okuć i profili umożliwia wykonanie stolarki okiennej w podwyższonej klasie odporności na włamanie – RC 1 lub RC 2, zapewniając mieszkańcom jeszcze większe bezpieczeństwo. Oferowane obecnie na rynku stolarki otworowej systemy umożliwiają konstruowanie dużych, a jednocześnie stabilnych okien, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych standardów.

O dodatkowych sposobach zwiększenia bezpieczeństwa możecie poczytać w artykule: Wyjazd na urlop. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

 

 

 

Panoramiczne okna a komfort użytkowania  

 

W wielkoformatowych konstrukcjach okiennych stosowane są najczęściej rozwiązania w postaci systemów przesuwnych, co znacząco podnosi komfort użytkowania produktu podczas otwierania i zamykania. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych umożliwia niezwykle łatwą i lekką obsługę. Niezależnie od gabarytów okna tarasowego, jego otwieranie przebiega płynnie i bezkolizyjnie, co gwarantuje komfortowe użytkowanie, niewymagające użycia siły.

Dodatkowym rozwiązaniem podnoszącym codzienny komfort jest zastosowanie niskiego progu, który eliminuje utrudnienia komunikacyjne. Wykonywanie codziennych czynności osobom starszym i niepełnosprawnym staje się dzięki temu znacznie łatwiejsze. Płynne a zarazem estetyczne połączenie salonu z tarasem likwiduje wszelkie bariery, umożliwiając domownikom bezpieczne przejście bez ryzyka potknięcia się.

 

 

Duże systemy okienne a prywatność domowników

 

Zachowanie intymności w obecnych czasach jest możliwe nawet w przypadku wielkich konstrukcji okiennych. Pierwszą kwestią, której powinniśmy poświęcić uwagę, jest odpowiednie rozplanowanie rozmieszczenia okien w budynku. Decydując się na duże przeszklenie, najlepiej wybrać ścianę domu skierowaną w stronę, gdzie ani obecnie, ani w przyszłości nie pojawią się blisko domu inne zabudowania, bądź istnieje możliwość odgrodzenia się, np. przy pomocy posadzenia żywopłotu na naszym podwórku.

Ponadto zawsze możemy zamontować osłony okienne, wybierając rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, tradycyjne firany i zasłony, czy wracające do łask żaluzje. Dzięki zróżnicowanej ofercie na rynku możemy wybrać produkt najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Rozbudowana gama kolorów sprawia, że design osłon okiennych może być kształtowany w zupełnie indywidualnym tonie.

 

 

Podsumowanie

 

 

Odpowiednio dobrane, panoramiczne konstrukcje okienne pozwolą zachować komfort użytkowania, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz odpowiedni bilans energetyczny budynku. Przy zastosowaniu osłon okiennych oraz przemyślanym rozmieszczeniu okien w obiekcie, nie wpłyną one negatywnie na prywatność domowników - nawet w przypadku naprawdę dużych przestrzeni okiennych.   Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »