Dom » Budownictwo

Parkiet w Wieliczce zyskał drugie życie dzięki technologii UV

Parkiet w Wieliczce zyskał drugie życie dzięki technologii UV
Zobacz więcej zdjęć »
Bardzo krótki czas na realizację projektu. Brak możliwości wyłączenia komór z użytkowania. Konieczność prowadzenia prac w nocy. Brzmi znajomo? To codzienność wielu ekip remontowych w obiektach użyteczności publicznej.

 

A jeśli dołożymy do tego prace parkieciarskie na  głębokości ponad 100 metrów, w jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W takich warunkach na pewno zadziała innowacyjny system renowacji parkietów w technologii UV PALLMANN - X LIGHT SYSTEM, który właśnie zastosowano  w Kopalni Soli „Wieliczka".

W 2019 roku Kopalnię Soli „Wieliczka" zwiedziło ponad  1,8 mln turystów. Pomieszczenia, w których były realizowane prace, położone ponad 100 m pod ziemią od lat zachwycają  zwiedzających z Polski i zagranicy. Dębowy parkiet w komorze Wisła i podłoga z drzewa iglastego w komorze Drozdowice, znajdujące się na trasach wycieczek, po latach niezwykle intensywnego ruchu turystycznego, wymagały odnowienia.

Trudne warunki - jedno rozwiązanie

Kopalnia jest niezwykle popularna, trasy przemierzają tysiące osób dziennie, przyjeżdżają z całego świata. - Wpływa to również na podłogi. Nie wszystkie na trasach zwiedzania są z soli - te drewniane muszą być odnawiane. By dokonać renowacji,  nie mogliśmy pozwolić sobie na wyłączenie komór Wisła i Drozdowice III z ruchu turystycznego. Wszelkie prace mogły się odbywać wyłącznie po zakończeniu ruchu, albowiem rano parkiet w 100% musiał być gotowy na przyjęcie zwiedzających. Bezwzględnym warunkiem była nietoksyczność i „bezzapachowość" całego procesu na każdym etapie realizacji. Prace należało wykonać przy spełnieniu przepisów bezpieczeństwa wynikających z Prawa Górniczego i Geologicznego - mówi Dariusz Stachura, zastępca Kierownika Działu Górniczego Kopalni Soli „Wieliczka" Trasa Turystyczna. - Po opracowaniu technologii wykonania robót, w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, wybrano firmę WITAN Centrum Podłóg, która wykonała renowację i lakierowanie podłóg w obu komorach - dodaje. Firma WITAN Centrum Podłóg stanęła na wysokości zadania zarówno pod względem terminowym i jakościowym.

 

Biorąc pod uwagę konieczność wytrzymałości na intensywną eksploatację, gotowości do natychmiastowego obciążenia oraz aspekt związany z nietoksycznością związków zaproponowaliśmy i zastosowaliśmy, z resztą po raz pierwszy w Polsce, system renowacji parkietów w technologii UV firmy PALLMANN - X LIGHT SYSTEM - mówi Witold Ruszczyński, właściciel firmy WITAN Centrum Podłóg.

UV rewolucja w lakierowaniu

Palmann X Light to prawdziwy przełom w dziedzinie zabezpieczania podłóg drewnianych. System łączy technologię stosowaną w przemyśle i stomatologii. Składa się z lakierów podkładowych i nawierzchniowych utwardzanych promieniami UV przy użyciu samobieżnej maszyny. To rozwiązanie gwarantujące wytrzymałość lakieru, której nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami oraz możliwość natychmiastowego używania podłogi. Ponadto system spełnia najwyższy poziom braku toksyczności i emitowania szkodliwych substancji - W1/DD.

Dziś lakierujesz - dziś użytkujesz

Prace w komorach Wisła i Drozdowice polegały na szlifowaniu i szpachlowaniu istniejącego parkietu systemową szpachlą PALLMANN - PALL-X KITT. Następnie nanoszono lakier podkładowy PALLMANN - X LIGHT BASE 2K według technologii UV, który natychmiast utwardzano promieniami UV emitowanymi przez maszynęPALLMANN - X LIGHT MOBIL. Kolejno nanoszono dwie warstwy lakieru nawierzchniowego PALLMANN - X LIGHT COAT, każdą z nich utwardzając promieniami UV.

- Największym wyzwaniem związanym z renowacją parkietów w Kopalni Soli „Wieliczka" było prowadzenie robót parkieciarskich w ten sposób, aby nie powodować żadnego ograniczenia korzystania przez zwiedzających z pomieszczeń - mówi Witold Ruszczyński z firmy WITAN Centrum Podłóg. - Ekipa zjeżdżała do kopalni w momencie zamknięcia ruchu turystycznego i tuż przed jego wznowieniem - rano - kończyła prace, a parkiety były gotowe do użytku. Było to możliwie wyłącznie dzięki zastosowaniu systemu utwardzania lakieru, który nadawał mu natychmiastową twardość i zabezpieczał podłogi na długie lata, nawet biorąc pod uwagę częstotliwość ruchu w tych komorach - podkreśla wykonawca.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NiebieskiOcean

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »