Dom » Budownictwo

Pellet

W Polsce coraz chętniej stosuje się ekologiczne rozwiązania w budowie oraz eksploatacji domu. Możemy więc pozyskiwać prąd z energii wiatru, ciepło z ziemi, oraz ciepłą wodę z mocy kolektorów słonecznych.

W Polsce coraz chętniej stosuje się ekologiczne rozwiązania w budowie oraz eksploatacji domu. Możemy więc pozyskiwać prąd z energii wiatru, ciepło z ziemi, oraz ciepłą wodę z mocy kolektorów słonecznych. Ogrzać dom możemy również za pomocą pelletu. Pellet to inaczej to paliwo z biomasy. Jest bardzo wygodne w użyciu i ma wysoką wartość energetyczną. Paliwo jest ekologiczne, ponieważ wydziela znikome ilości dwutlenku węgla. Dodatkowo, po spaleniu popiół z pelletu można wykorzystywać jako nawóz. Właściwości pelletu idą w parze z rosnącym popytem na odnawialne źródła energii. Obecnie produkcja pelletu wzrosła do 20 milionów ton w skali roku i liczba ta wciąż rośnie. Bardzo ciekawe są również fakty na temat pelletu:

 - 2 kilogramy pelletu mają taką samą wartość energetyczną co litr oleju opałowego;

-  z jednej tony pelletu pozostaje po spalaniu 4 kilogramy popiołu, który może być użyty do nawożenia roślin;

- 1 tona pelletu to 2 m sześcienne drewna

- ogrzanie średniej wielkości domu pochłania w jednym sezonie ok 5 ton pelletu.

Biopaliwo, jakim jest pellet, jest stale wytwarzane podczas pracy plantacji leśnych i rolnych. Do produkcji biomasy wykorzystywane są odpady z produkcji rolniczej, takie jak na przykład gnojowica, niejadalne fragmenty warzyw i owoców, np. łęty. Wykorzystywane są również odpady z leśnictwa takie jak ścinki drzew i wióry. W Polsce istnieją bardzo dobre warunki do produkcji biomasy. Istnieje także dużo miejsca na jej przechowywanie i fermentację. Ponad to, pellet jest dobrym rozwiązaniem dla portfela. Paliwa kopalne z nieodnawialnych źródeł energii są na wyczerpaniu. W związku z tym ich ceny z roku na rok są coraz wyższe. Cena biomasy będzie stabilna, ponieważ surowiec ten jest odnawialny. Biopaliwa stałe działają głównie na rynkach lokalnych. Zwiększone zapotrzebowanie na biomasę będzie generowało konkurencyjność na rynku paliw, a co za tym idzie, ceny powinny dodatkowo spadać. Opinie na temat używania pelletu do opału znajdziemy na forum tutaj.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Olucha202

Komentarze (1)

  • avatar
    ~gregon 2015-09-06 00:05:12

    Najwygodniejszym w ogóle rozwiązaniem to jest mieć kocioł kombi - gdy nie ma dużych mrozów można spokojnie palić w nim drewnem, mniejszym nieco kosztem i też będzie cieplutko. A pellet sam w sobie rzeczywiście wśród paliw stałych jest chyba najwygodniejszy w korzystaniu.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »