Dom » Ogrody

Piękny ogród w 3 krokach

Dom z pięknym ogrodem wynagrodzi każde zmartwienie i poprawi humor nawet w najgorszy dzień. Jak go urządzić, żeby był bliski ideału? Oto 3 kroki, które dzielą od tego celu.

Kim byłby człowiek bez ogrodu? To zagadnienie pozostawmy filozofom, jednak na pytanie: czym byłby dom bez ogrodu?, możemy śmiało odpowiedzieć. Taki dom byłby straszącym pustką miejscem, o którym poeci nie mogliby nawet pisać żadnego poematu, gdzie nie ma nawet najmniejszej szansy na kontakt człowieka z naturą. 

  • Najpierw określ, jaki ma mieć styl

Oczywiście, w książkach znajdziesz dużo ciekawych porad, informacji praktycznych, jak go urządzić, spróbuj jednakże wsłuchać się w swój wewnętrzny głos – jak go zaprojektować, żeby pasował do twojej osobowości. Jednocześnie, powinieneś usłuchać też zewnętrznego głosu, tak, tego pochodzącego od sąsiadów i dopasować swój projekt ogrodu do charakteru okolicy. Pamiętaj też, że masz prawo do eksperymentowania, ale nawet najwspanialszy ogród upodabniający się do antycznych wzorów nie przejdzie próby, gdy twój dom nawiązuje do współczesnej architektury. Uważaj na takie pomieszanie stylów, bo efekt przeważnie jest mizerny.

  • Uwzględnij wielkość działki

Od tego czy posiadasz duży, rozległy czy może mały, kameralny ogród, zależy wiele. W tych większych dobrze prezentują się rośliny posadzone w szeregu dużych, kolorystycznych grup, gdzie możemy (w miarę rozsądku i zachowania umiaru) poeksperymentować z kompozycją. Szkielet ogrodu zaś najlepiej wygląda, gdy tworzą go drzewa i krzewy. Inaczej sytuacja przedstawia się w małych ogrodach, w tym wypadku trzeba podejść z większą ostrożnością do architektury ogrodu. Liczy się tu większy spokój i ład. Jeśli w dużych ogrodach można sobie pozwolić na większą swobodę artystyczną, tak w tych mniejszych liczą się detale i szczegóły, zgodna kompozycja, którą widać na pierwszy rzut oka.

  • Mierz siły na zamiary

Wiadomo, chcesz posiadać piękny, a do tego oryginalny ogród. Musisz jednak wiedzieć, iż aby uzyskać tak wyjątkową architekturę ogrodową, niezbędny jest czas. To problem, którego nie można łatwo obejść. Praca i obowiązki mogą zniweczyć twoje ambitne plany. Możesz, rzecz jasna, zatrudnić ogrodnika, wiąże się to jednak z kosztami. Z drugiej strony, przecież sam chciałeś zadbać o swój ogród. Pamiętaj, więc o tym, i na początek zrezygnuj z roślin, które potrzebują starannej pielęgnacji. Są to rośliny, jakie trzeba często przesadzać, intensywnie nawozić czy stale przycinać. Zamiast tego, wybieraj krzewy. Wyglądają one ładnie przez cały czas, a co ważniejsze, nie potrzebują zbytniej troski i pielęgnacji. Możesz być pewny, iż nie ucierpi na tym twoja architektura ogrodnicza.

Podsumowując, przedstawione 3 kroki można streścić w trzech zdaniach:

  • Styl. Dobierając odpowiednią kompozycję pomyśl o swoim guście, ale i o najbliższej okolicy
  • Działka. Duża lub mała, to ma znaczenie
  • Ambicja. Rozumiemy, że chcesz mieć jak najpiękniejszą działkę, ale pamiętaj, że przez inne obowiązki, twoje plany mogą okazać się nierealne

Więcej o wyposażeniu ogrodu pod tym linkiem.

 

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ggraper

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »