Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pierwiastek życia

Pierwiastek życia
Zobacz więcej zdjęć »
Nie wiadomo dokładnie skąd się wzięła i kiedy do nas przyszła. Zdominowała media, zaczęła być głównym motywem działania wielu ludzi, zmieniając ich przyzwyczajenia, nie bacząc na płeć i wiek.

Moda na zdrowy styl życia, bo o niej mowa, zagościła w życiu niejednego i niejednej z nas. Bardzo często, decydując się na „zdrowsze" życie, zaczynamy od wybrania formy aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że uprawianie sportów powinno także pociągnąć za sobą zmianę diety.

Wzmożona aktywność fizyczna wiąże się z koniecznością regularnego dostarczania naszemu organizmowi witamin i składników mineralnych. Jednym z najważniejszych pierwiastków, którego obecność w ludzkim organizmie jest absolutnie niezbędna, jest potas, nazywany też pierwiastkiem życia.

Potas dla zdrowia

Potas jest pierwiastkiem naturalnie występującym w naszym organizmie (podobnie jak cynk, żelazo, wapń czy fosfor). Jego działanie jest wszechstronne. Potas odpowiada za prawidłową pracę mięśni oraz układu nerwowego, kontroluje ciśnienie krwi orazodgrywa niezwykle ważną rolę w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Jony potasu biorąudział w transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek, pobudzają wydzielanie insuliny, a także uczestniczą w spalaniu węglowodanów i białek. Ponadto, pierwiastek ten, dotleniając mózg, poprawia koncentrację i procesy myślowe. - Odpowiednia dawka potasu zapewnia więc prawidłowy stan energetyczny komórek oraz ich nawodnienie, co jest niezwykle ważne w przypadku osób aktywnych fizycznie. Co więcej, pozwala uniknąć bolesnych skurczów mięśni oraz usprawnia pracę serca, zapobiegając niewydolności tego narządu - podkreśla lek. med. Arkadiusz Zieliński.

Zadbaj o równowagę

Ważna w funkcjonowaniu organizmu jest również równowaga sodu i potasu (na co dzień spożywamy zbyt dużo soli, a za mało potasu). Organizm sam reguluje zaburzenia na tym tle, pod warunkiem jednak, że nie jest to stan permanentny. Sód i potas to dwa pierwiastki, których odpowiedni bilans jest bardzo ważny dla zachowania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej. Dla osób uprawiających różne sporty, ich nieprawidłowe stężenia w organizmie mogą prowadzić nie tylko do pogorszenia się wyników sportowych, ale także złego samopoczucia.

Więcej potasu dla sportowców

Rekomendowane przez WHO dzienne spożycie jonów potasu wynosi 3,51 grama na dzień.Wartość ta jest możliwa do realizacji przy zbilansowanej diecie, jednak niektórym nie udaje się jej osiągnąć. Dawka ta zwiększa się w zależności od trybu życia, jaki prowadzimy. Dlatego niezbędne jest uzupełnianie go odpowiednią dietą. Najlepszym źródłem potasu są świeże owoce i warzywa. Bogate w potas są suszone morele (1600 mg potasu w 100 g), migdały (780 mg w 100 g), szpinak (640 mg w 100 g), awokado (600 mg w 100 g), ziemniaki (450 mg w 100 g) czy banany (380 mg w 100g). Pamiętajmy również, aby jeść jak najwięcej nieprzetworzonych produktów.

Uzupełnij potas

Czasem jednak konieczna okazuje się suplementacja potasem. Powinny ją rozważyć szczególnie osoby, których dieta jest bogata w sól i uboga w warzywa, osoby z nadciśnieniem, osoby narażone na stres oraz właśnie sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny i nerwowy tryb życia mogą zwiększyć zapotrzebowanie na ten pierwiastek nawet kilkakrotnie. Powinniśmy szukać suplementów diety zawierających łatwo przyswajalny potas, dostępnych w aptekach bez recepty, np. KATELIN+SR. Preparat ten zawiera potas w formie mikropeletek, które uwalniają substancję w jelicie cienkim, a więc tam, gdzie jest on najlepiej wchłaniany. Ze względu na unikatową budowę, stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniem producenta jest całkowicie bezpieczne.

Ruch nie tylko latem

Choć największa ilośćpotasu wydalana jest z moczem, dużą część tego pierwiastka tracimy z potem. Najczęściej intensywnie pocimy się właśnie podczas wysiłku fizycznego. A ponieważ wzmożona aktywność ruchowa od dawna już nie jest zarezerwowana dla ciepłych pór roku, warto zadbać o zdrowie już teraz.Zimą możemy uprawiać niemal tyle samo sportów co latem - bieganie, nordic walking, jazda na łyżwach, nartach, aqua aerobic, kurs tańca... Każdy, kto zdecyduje się nie spędzać zimowych dni tylko pod ciepłym kocem, znajdzie wśród nich coś dla siebie.

W kolorowych czasopismach i na ulubionych portalach internetowych niemal każdego dnia możemy znaleźć informacje i porady dotyczące zdrowego trybu życia - jak się odżywiać, ile godzin spać i która pora dnia jest najlepsza na uprawianie sportów. Od wszechobecnych nośnych haseł do wdrożenia w życie związanych z nim postanowień, wcale nie jest blisko... Może warto zacząć od odrobiny ruchu i zdrowej, bogatej w potas, diety?Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen Public Relations
http://redpen.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »