Gospodarka » Żywność

Pierwsza butelka w 100% z plastiku z recyklingu od Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój® wprowadził pierwszą w swojej ofercie butelkę wykonaną w 100% z plastiku z recyklingu.

14 maja 2019 r.

 

Pierwsza butelka w 100% z plastiku z recyklingu od Żywiec Zdrój®

 

Żywiec Zdrój® wprowadził pierwszą w swojej ofercie butelkę wykonaną w 100% z plastiku
z recyklingu. Działaniem tym marka pokazuje odpowiedzialne podejście do kwestii wprowadzanych na rynek opakowań i jednocześnie zwraca uwagę konsumentów na fakt, że nowe opakowania mogą powstawać z plastiku z recyklingu. Każda zużyta butelka PET jest wartościowym surowcem wtórnym i, jeśli postąpimy z nią odpowiedzialnie i poddamy recyklingowi, może zyskać drugie życie. To kolejny krok ku realizacji zobowiązania środowiskowego marki, zgodnie z którym już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką Żywiec Zdrój® wprowadzi na rynek, zostanie z niego zebrana i poddana recyklingowi.

 

Wprowadzenie na rynek pierwszej butelki w ofercie Żywiec Zdrój® w 100% wykonanej z odzyskanego i przetworzonego plastiku pozwoliło zmniejszyć jej ślad węglowy o 45% w porównaniu do butelki PET o identycznej pojemności. Oznacza to, że w ciągu roku do atmosfery trafiło mniej CO2 o tyle, ile generuje np. 7 samolotów lecących z Warszawy do Nowego Jorku, wioząc na pokładach 1734 osoby lub 1000 samochodów z napędem Diesla pokonujących trasę z  Siedlec do Krasnojarska (około 4420 km).

 

Recykling - z korzyścią dla środowiska

Plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego. Niestety w Polsce przetwarzamy go wciąż za mało
- jedynie 40% wszystkich zebranych plastikowych opakowań ponownie trafia do obiegu i jest poddawane recyklingowi.  Tymczasem, jak pokazują badania, gospodarka odpadami jest wymieniana wśród konsumentów, jako drugi najważniejszy aspekt w kwestii ochrony środowiska, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, i tuż przed szeroko rozumianymi zmianami klimatu, wymienianymi na trzecim miejscu. Jednocześnie ponad połowa Polaków (58%) uważa, że stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas[1]. Jednym ze sposobów odpowiedzialnego podejścia do zagospodarowania i wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych może być selektywna zbiórka i recykling - rozwiązanie wpisujące się w ideę obiegu zamkniętego. Proces recyklingu umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie ze sobą znaczące korzyści dla środowiska: pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia, woda oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (czyli zmniejszyć tzw. „ślad węglowy").

Pierwsza butelka Żywiec Zdrój® w 100% z przetworzonego plastiku

Żywiec Zdrój® wprowadzając pierwszą w swoim portfolio 5-ciolitrową butelkę wykonaną w 100% z przetworzonego plastiku PET (rPET), udowadnia, że zużyte plastikowe opakowania - jeśli odpowiedzialnie z nimi postąpimy i poddamy recyklingowi - stają się cennym surowcem wtórnym. Zarówno PET, jak i rPET mogą być wykorzystane do produkcji kolejnych wartościowych przedmiotów, takich jak meble, ubrania, zabawki, czy właśnie nowe butelki. Do wyprodukowania T-Shirtu wystarczy 5 zużytych półtoralitrowych butelek PET, 35 może w procesie recyklingu stać się śpiworem, podczas gdy z 36 można wyprodukować dywan; z około 25 sztuk można natomiast wyprodukować geowłókninę pod kawałek chodnika miejskiego o wymiarach 2x2m lub pas jezdni autostrady o długości 1m. Aby powstała nowa 5-ciolitrowa butelka Żywiec Zdrój® 100% rPET, potrzebne były 4 zużyte, typowe 1,5l butelki PET.

Nowy produkt to kolejny krok marki - po wprowadzeniu w zeszłym roku limitowanej serii butelek zawierających 50% rPET - w kierunku realizacji ogłoszonego w grudniu 2018 roku zobowiązania środowiskowego. Żywiec Zdrój® zobowiązał się wtedy, że będzie stale zwiększać ilość surowców pochodzących z recyklingu w swoich opakowaniach.

Butelka przyjazna dla środowiska

Nowy produkt to nie tylko rodzinne i bardziej ekonomiczne opakowanie dla osób dbających o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale także bardziej przyjazna środowisku alternatywa dla konsumentów dbających
o naturę. Zastosowanie w 100% przetworzonego plastiku pozwoliło na zredukowanie w procesie produkcji nowej butelki zużycia ropy naftowej do zera, a także ograniczyło wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Co więcej, pozwoliło to również na ograniczenie ilości dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie produkcji i używania każdej butelki (tzw. „ślad węglowy") - dzięki zastosowaniu wyłącznie materiału rPET jest on o 45% niższy w przypadku butelki wykonanej w 100% z rPET niż takiej, która powstała w całości z plastiku PET.

Woda niegazowana Żywiec Zdrój® w 5-ciolitrowej butelce wykonanej w 100% z plastiku z recyklingu dostępna jest w całej Polsce w szerokiej dystrybucji.

Kontakt prasowy:

Katarzyna Korszeń

Kierownik Brand PR

tel. (+48) 780 039 754

e-mail: katarzyna.korszen@danone.com
Monika Dobaj

MSL

tel. (+48) 662 248 012

e-mail: monika.dobaj@mslgroup.com


 

 

 

 O firmie

Żywiec Zdrój S.A. to największy producent na rynku napojów bezalkoholowych[2] i najbardziej odpowiedzialna społecznie firma w Polsce[3]. Żywiec Zdrój ze szczególną troską dba o środowisko naturalne i zachęca ludzi, by pili zdrowiej. Misja firmy widoczna jest we wszystkich obszarach działalności, od tworzenia produktu, doboru dostawców, po programy edukacyjne i ekologiczne. Najbardziej znane to „Po stronie natury" i „Mamo, tato, wolę wodę", których celem jest uwrażliwienie na potrzeby natury i ochrona zasobów wodnych w Polsce oraz kształtowanie  właściwych nawyków żywieniowych. Firma Żywiec Zdrój S.A. powstała w 1992 roku na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, dziś zatrudnia ponad 600 pracowników w sześciu lokalizacjach w Polsce i posiada najbardziej rozpoznawalną markę wodną w kraju[4].

Żywiec Zdrój S.A należy do grupy spółek DANONE - producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia.
W Polsce DANONE działa w czterech obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność dla niemowląt i małych dzieci (NUTRICIA) oraz żywienie medyczne (NUTRICIA Medyczna). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez nasze produkty, projekty i programy, zachęcamy do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju planety.

W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym
i przyjaznym środowisku pracy. O działalności DANONE można przeczytać na www.danone.plNieść zdrowie poprzez żywność. Wkład grupy spółek DANONE w rozwój polskiej gospodarki, społeczeństwa i zdrowia".


[1] Źródło: Adaptacja do zmian klimatu w badaniach świadomości ekologicznej mieszkańców Polski, Wydział Analiz i Ewaluacji DZM Ministerstwo Środowiska, 7 listopada 2018 r.

[2] 9,9 proc. na podstawie: Żywiec Zdrój za Nielsen - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział wolumenowy, w 2017 w kategorii Napoje bezalkoholowe.

[3] Żywiec Zdrój za MillwardBrown, Badanie reputacji firm w Polsce, czerwiec 2017 CAWI, n=1517, osoby w wieku 15-65 lat.

[4] MillwardBrown dla Żywiec Zdrój, tracking wód butelkowanych, 1.02-18.12.2016, CAWI, n=2192, osoby w wieku 18-55 lat kupujące wodę butelkowaną przynajmniej raz w tygodniuRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Biuro Prasowe Żywiec Zdrój

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »