Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pierwsza polska bioniczna proteza stopy w drodze po 4 miliony

Pierwsza polska bioniczna proteza stopy w drodze po 4 miliony
Zobacz więcej zdjęć »
Fundusz Venture Capital EVIG Alfa pomaga ENForce Medical Technologies z Poznania pozyskać inwestorów gotowych wesprzeć projekt pierwszej w Polsce bionicznej protezy stopy.

Celem rozpoczętej rundy inwestycyjnej jest kwota 4 milionów złotych. Pozyskane wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na dalszy rozwój startupu, w tym na komercjalizację projektu.

Wartość rynku protez ortopedycznych rośnie o ponad 4% rocznie i w 2025 roku ma przekroczyć 3 miliardy dolarów. Największy udział mają w tym amputacje kończyn, które wydawać by się mogło dotyczą jedynie niewielkiej grupy uczestników tragicznych w skutkach wydarzeń losowych.

Nic bardziej mylnego. U ponad 50% osób, których dotyka ten problem, jest on powiązany z chorobami układu krążenia. Z wyliczeń American Diabetes Association wynika, że co 30 sekund ktoś na świecie traci kończynę w następstwie powikłań cukrzycowych. Aby pokazać skalę zagrożenia należy dodać, że mówimy o chorobie, która już teraz dotyka niemal 500 milionów ludzi w skali globalnej. Spośród nich, według różnych szacunków, od kilku do nawet kilkunastu procent zagrożona jest amputacją kończyny dolnej – tłumaczy Dawid Wesołowski, współzałożyciel EVIG Alfa Venture Capital.

Szacuje się, że liczba osób chorych na cukrzyce wzrośnie o kolejne 200 milionów do 2045 roku. Dane te uzupełniają osoby, które muszą radzić sobie ze skutkami urazowej amputacji kończyny. Institute for Health Metrics and Evaluation obliczył, że do 2017 roku problem ten dotyczył prawie 60 milionów ludzi na całym świecie.

Należy dodać, że istnieje poważne ryzyko, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba ta podwoi się. Statystyki amputacji kończyn pokazują również, że tak potrzebna zmiana trybu życia w przypadku chorób takich jak cukrzyca, niestety nie zawsze będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem. Na szczęście istnieją ludzie, którzy z pasją próbują pozytywnie wpływać na rzeczywistość. Jedną z takich osób jest Adam Gramala i jego zespół. Bioniczna stopa ich autorstwa bez wątpienia będzie przełomowym rozwiązaniem w tej części Europy, a może również namieszać w skali świata – dodaje Dawid Wesołowski.

Proteza projektu ENForce Medical Technologies pozwoli osobom po amputacji kończyn powrócić do normalności. Niewykluczone, że także do uprawiania sportu. Aktywna proteza będzie pozwalała na ruch stopy zbliżony do naturalnego. Zastosowane sensory umożliwią jej rozpoznanie poszczególnych faz chodu i dostosowanie ruchu do sposobu poruszania się użytkownika i aktualnego uwarunkowania pokonywanego terenu.

Nie ukrywamy, że ENForce Medical Technologies to kolejna spółka z naszego portfela, z którą wiążemy ogromne nadzieje i głęboko wierzymy w jej końcowy sukces. Testy prototypu pokazały, że zastosowane w niej komponenty współgrają ze sobą i mogą być wykorzystane w produkcie końcowym. Już w tej fazie rozwoju projektu kreśli to bardzo optymistyczny scenariusz. Runda inwestycyjna, którą rozpoczęliśmy będzie miała za zadanie przybliżyć startup do upragnionego celu – podsumowuje Dawid Wesołowski.

Kwota 4 mln PLN pozyskana od inwestorów umożliwi spółce otrzymanie niezbędnych certyfikatów, budowę własnego centrum produkcyjnego, budowę sieci dystrybucji oraz działania związane z marketingiem i promocją rozwiązania.Spółka do tej pory pozyskała łącznie 4,5 mln PLN na rozwój.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UnicornMedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »