Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Pies boi się burzy - co robić?

Gwałtowne, letnie zjawiska atmosferyczne wywołują u psów duży niepokój.

Nasi pupile mają wyjątkowo wrażliwy słuch, dlatego odgłosy grzmotów odbierają jako o wiele głośniejsze, natomiast błyskawice są dla nich oślepiające. Aby nasz czworonożny przyjaciel nie bał się burzy, potrzebne jest odpowiednie wychowanie psa oraz nasze wsparcie.


Gdy rozpoczyna się burza, a pies wykazuje oznaki zaniepokojenia, mówmy do niego - nie rozczulajmy się jednak nad nim, ale zagadujmy go normalnie. Nasz spokojny głos wpłynie na niego kojąco, natomiast użalanie się może przynieść odwrotny efekt. Ponadto psy wyczuwają nastrój ludzi, więc naszym zadaniem jest nie okazywać strachu. Jeśli my będziemy się bać, to naszemu pupilowi również udzieli się panika.

Znajdźmy miejsce, gdzie pies mimo burzy poczuje się bezpiecznie, z dala od widoku piorunów i dźwięku grzmotów. Umieśćmy tam wygodne legowisko i zgromadźmy kilka zabawek. Nie każmy mu jednak leżeć w nim przez cały czas. Niech oswaja się z burzą, spacerując po mieszkaniu, a w razie potrzeby schroni w przygotowanym kąciku.

Dobrym pomysłem jest również przyzwyczajanie pupila do dźwięków grzmotów. W słoneczne, pogodne dni puszczajmy je z odtwarzacza. Zacznijmy od cichych odgłosów, stopniowo zwiększając ich natężenie. Obserwujmy psa i postarajmy się wychwycić moment, kiedy zaczyna zachowywać się niespokojnie. Po jakimś czasie nasz pupil przywyknie do hałasu i podczas następnej burzy będzie czuł się dużo lepiej.

Jeśli mimo starań z naszej strony pies nadal reaguje panicznym strachem, skonsultujmy się z weterynarzem. Możliwe jest bowiem, że takie zachowanie pupila ma podłoże medyczne. Dzięki pomocy lekarza nasz pupil będzie w stanie poradzić sobie ze stresem, który wywołuje u niego burza.

Kiedy się boimy, pragniemy czyjegoś wsparcia i obecności. Tak samo reaguje pies. Dobrze podziała więc na niego nasza obecność. Zostańmy z nim na czas burzy i postarajmy się odwrócić jego uwagę za pomocą smakołyków i zabawek. Spędźmy czas na zabawie, rozmowie z pupilem i uspokajaniu go, a sam dojdzie do wniosku, że nie ma się czego bać.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na blog o psach i poznaj ciekawe porady i wskazówki dotyczące czworonogów. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »