Gospodarka » Przemysł

Płace minimalne - ile w praktyce kosztuje transport w Europie?

Płace minimalne - ile w praktyce kosztuje transport w Europie?
Zobacz więcej zdjęć »
Wraz z początkiem roku część krajów Unii Europejskiej zdecydowała o wprowadzeniu nowych stawek związanych z rozliczeniem czasu pracy kierowców zawodowych. Francja, Austria, Holandia oraz pośrednio Polska, poprzez podwyżkę krajowej płacy minimalnej, podniosły minimalne wynagrodzenie dla transportu.

Od 1 stycznia br., weszła w życie nowelizacja niemieckiego rozporządzenia Sozialversicherungsentgeltverordnung (pol. Rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia z tytułu ubezpieczeń społecznych ) z dnia 5 grudnia 2017 r. Zgodnie z dokumentem, od początku roku zmianie uległy minimalne kwoty związanie z wyżywieniem oraz zakwaterowaniem pracowników delegowanych, przebywających na terytorium Niemiec. Zachodni sąsiad Polski już od lat pozostaje najczęstszym kierunkiem wyjazdów naszych rodzimych kierowców – około 30% wszystkich transportów[1] skierowanych jest właśnie do Niemiec. Pomimo że nowe stawki dopłat są stosunkowo niskie, to jednak przedsiębiorcy rozliczając MiLoG mogą odczuć podwyżkę. Dotknie ona zwłaszcza firmy z dużą flotą pojazdów, które wykonują przewozy do lub przez terytorium Niemiec – tłumaczy Kamil Wolański, ekspert OCRK.

Nowelizacja rozporządzenia zaktualizowała stawki wyżywienia dla pracowników delegowanych z 241 euro miesięcznie na 246 euro (8,20 euro dziennie), zaś zakwaterowanie z wzrosło z 223 euro, do kwoty 226 euro w skali miesiąca (7,53 euro dziennie). Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi na stronach niemieckiego Urzędu Celnego (zoll.de), stawki te są niezbędne do rozliczania minimalnego wynagrodzenia za czas pracy na terytorium Niemiec, z uwzględnieniem diet i ryczałtów noclegowych.

Zmiany w płacy minimalnej w Unii Europejskiej

W Holandii obowiązek wypłacania stawek minimalnych dla pracowników delegowanych został wprowadzony z dniem 1 lipca 2016 r. Kwota wynagrodzenia jest korygowana co pół roku, w ramach zbiorowych układów pracy (CAO). Wzrost płac, który wszedł w życie od 1 stycznia 2018 r., wyniesie niecały 1%. Dla kierowców powyżej 22 roku życia oznacza to pensje na poziomie 1578 euro miesięcznie.

Zmiany stawek w Holandii dotyczą wszystkich osób, ale wysokość wynagrodzenia minimalnego w tym kraju uzależniona jest od wieku kierowcy. Najwyższe płace otrzymują tam kierowcy w przedziale wiekowym 22 lat wzwyż – jest to zarazem najliczniejsza grupa wśród kierowców zawodowych
w Holandii
– komentuje Kamil Wolański. Stawka godzinowa dla tej grupy zmieniła się z 9,04 na 9,11 euro.

We Francji, zgodnie z Loi Macron, od 1 lipca 2016 roku wprowadzono obowiązkowe wypłacanie pracownikom delegowanym stawki godzinowej w wysokości 9,61 euro. W 2017 r. stawka ta wynosiła już 9,76 euro, a wraz z początkiem roku ponownie wzrosła i obecnie jest to kwota 9,88 euro. Zmiany związane z wynagrodzeniem branży transportowej objęły wszystkich kierowców. Oznacza to, że od stycznia br. wyższa płaca minimalna należy się również kierowcom mniejszych pojazdów, czyli o DMC do 3,5 tony – mówi Kamil Wolański.  

Wśród wspomnianych krajów największa podwyżka płacy miała miejsce w Austrii. Tamtejszy rząd zdecydował o podniesieniu płacy minimalnej w transporcie rzeczy o 2,7%, czyli ok. 0,25 euro na godzinę (z 9,40 na 9,65 euro w przypadku kierowców ciągników siodłowych z naczepą),
a w transporcie osób o średnio 2,65 %.
Austriackie prawo określa wysokość stawek minimalnych
w zależności od stażu pracy oraz szczegółowych kwalifikacji pracownika. Oznacza to, że kierowcy
z większym doświadczeniem zawodowym, mogą liczyć na wyższe stawki
– dodaje ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

W Polsce nowa stawka płacy minimalnej obowiązywać będzie w zależności od rodzaju umowy:

·         W przypadku umowy o pracę – 2 100 zł brutto za miesiąc

·         W przypadku innych umów – 13,70 zł brutto za godzinę pracy

Warto tu podkreślić, że w przypadku umowy o pracę, do kwoty płacy minimalnej w Polsce od zeszłego roku nie można zaliczać m.in. dodatków za godziny nadliczbowe oraz dodatków za pracę w godzinach nocnych – wyjaśnia Kamil Wolański. Wzrost płacy minimalnej przekłada się wprost na dodatkowe koszty dla pracodawcy, również w sektorze transportowym. Ciężko stwierdzić, czy przedsiębiorcy mocno je odczują. Kwota 100 zł stanowi 5% płacy minimalnej z 2017 r. (2000 zł). Biorąc pod uwagę, że nadal obserwujemy znaczący niedobór kierowców zawodowych na rynku pracy, to taka podwyżka byłaby raczej nieunikniona  – dodaje Kamil Wolański.[1] Dane pochodzące z raportu „Transport na drogach Europy” wykonanego przez Ogólnopolskie Centrum Rozliczania KierowcówRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AgnieszkaKozak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »