Dom » Nieruchomość

Polacy chcą mieszkać luksusowo

Polacy chcą mieszkać luksusowo
Zobacz więcej zdjęć »
Apartamenty z najwyższej półki cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem, a kupowane są zwłaszcza w celach inwestycyjnych. Nabywcy klasy premium chcą mieszkać w atrakcyjnych lokalizacjach, budynkach o nieprzeciętnej architekturze, z ciekawymi udogodnieniami. Zdaniem ekspertów, w najbliższych

latach liczba Polaków zainteresowanych luksusowymi mieszkaniami będzie wzrastać.

Rozkwit luksusowych nieruchomości

Jak wynika z raportu “Luxury Realty Map”, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty, rok 2016 był pod względem sprzedaży nieruchomości premium i luksusowych bardzo korzystny. Sprzedano niemal 2 tys. apartamentów i rezydencji za łączną sumę 3,6 mld zł. W porównaniu do roku 2012 odnotowano wzrost o około 40%.

Według prognoz autorów raportu, przez co najmniej 5 najbliższych lat sprzedaż ta będzie się sukcesywnie zwiększać. Wpływ na to ma przede wszystkim bogacenie się polskiego społeczeństwa oraz rosnąca skłonność do inwestowania kapitału w nieruchomości[1]. Z danych na temat światowego bogactwa, opublikowanych przez Credit Suisse, wynika, że Polacy w ostatnim roku pomnażali swój majątek najszybciej na świecie. Za nami uplasował się Izrael oraz RPA[2].

- Sytuacja materialna Polaków się poprawia, ale najszybciej bogacą się ci, posiadający najbardziej pokaźny kapitał. Dlatego chętnie zwiększają oni swój portfel mieszkaniowy, inwestując w drogie nieruchomości - twierdzi Witold Padlewski ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. - Jednak pomimo rozkwitu ekskluzywnych apartamentów w naszym kraju , wciąż nie dorównujemy światowym trendom, zwłaszcza pod względem powierzchni takich lokali i ich wyposażenia - dodaje.

Pod płaszczem Warszawy

Rynek luksusowych apartamentów skupiony jest wokół 5 największych aglomeracji. Z danych Poland Sotheby’s International Realty za 2016 rok wynika, że liderem w sprzedaży mieszkań premium pozostawała niezmiennie Warszawa, gdzie dokonano prawie połowy wszystkich transakcji. Drugie miejsce zajmuje Wrocław i Gdańsk - 7% sprzedanych nieruchomości, Kraków - 5%, a Poznań - 3%[3]. W stolicy metr kwadratowy luksusu zaczyna się od 14 700 zł, we Wrocławiu i Trójmieście od około 12 000, w Krakowie od 11 430 zł, a w Poznaniu próg ten to 10 000 zł[4]. Za najdroższe mieszkanie w stolicy trzeba zapłacić prawie 65 000 zł za .

- Większość  takich apartamentów kupowana jest pod wynajem krótkoterminowy. Dlatego największym zainteresowaniem nabywców cieszą się mieszkania zlokalizowane w samych sercach aglomeracji - zwraca uwagę Witold Padlewski. - Inwestycje na użytek własny stanowią znacznie mniejszą część takich transakcji, przeważnie są to apartamenty wakacyjne, położone w kurortach nadmorskich - dodaje.

Porównując Polskę z Europą Zachodnią czy Stanami Zjednoczonymi, okazuje się, że ceny nieruchomości premium, szczególnie dla zagranicznych inwestorów, są u nas stosunkowo niskie. Daleko nam do “alei miliarderów” na Manhattanie, gdzie metr kwadratowy kosztuje około 380 000 zł czy apartamentów w centrum Londynu, gdzie za powierzchni mieszkania trzeba zapłacić niemal  254 000 zł. Jednak dla Polaków 20 000 zł za luksusu nad Wisłą to wciąż ogromna suma.

Czego oczekuje zamożny klient?

Klient klasy premium jest świadomy swoich potrzeb oraz możliwości. Ma wysokie wymagania, zwraca uwagę na rozwiązania architektoniczne i wystrój wnętrz. Na każdym etapie inwestycji wymaga opieki na najwyższym poziomie oraz komunikacji, która jest prowadzona dwustronnie. Dlatego coraz większą rolę w promocji takich inwestycji zaczynają odgrywać media społecznościowe.

Nabywcy luksusowych lokali przywiązują dużą wagę do położenia nieruchomości, wyglądu budynku, a także proponowanych udogodnień. Powodzeniem cieszą się kameralne inwestycje, zlokalizowane zwłaszcza w centrach miast, posiadające nowoczesny system zabezpieczeń, całodobową recepcję, kina domowe, salony SPA, a także miejsca rekreacji takie jak basen, saunę, siłownię czy korty tenisowe.

- Luksusowa nieruchomość musi zachwycać. Przede wszystkim oryginalnym projektem architektonicznym, który odróżni ją od konkurencji i sprawi, że będzie na rynku mieszkań prawdziwą perełką - podkreśla architekt inwestycji Park Leśny Bronowice. - Poza tym na popularności zyskują ekskluzywne apartamenty w bliskim sąsiedztwie natury, posiadające ciekawe rozwiązania ekologiczne - dodaje.

W szybkim tempie przybywa bogatych Polaków zainteresowanych lokowaniem funduszy w drogich nieruchomościach, gdyż nie tracą one na wartości, a wręcz przeciwnie, w miarę upływu lat zyskują. Miarą luksusu jest posiadanie wakacyjnego apartamentu w kurorcie nadmorskim bądź w górach. Dlatego zwiększa się liczba osób zainteresowanych zakupem dodatkowego mieszkania na użytek własny. W najbliższych latach wciąż jeszcze młody rynek ekskluzywnych apartamentów nad Wisłą będzie przeżywał prawdziwy rozkwit, a wraz z nim będą zwiększały się wymagania klientów klasy premium.[1] Raport: Struktura obrotu nieruchomościami w Polsce opracowany w lutym 2017 roku przez Cenatorium sp. z o.o. dla Poland Sotheby’s International Realty na podstawie dostępnych danych transakcyjnych z lat 2012-2016.

[2] Credit Suisse Research Institute (CSRI), Raport globalnego bogactwa 2017: Gdzie jesteśmy dziesięć lat po kryzysie.

[3] Opracowanie Poland Sotheby’s International Realty na podstawie raportu Cenatorium z lutego 2017 roku o transakcjach opiewających na kwotę minimum 1 mln zł.

[4] Opracowanie Poland Sotheby’s International Realty na podstawie raportu Cenatorium z lutego 2017 roku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primetimeprpl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Kasztelan 2018-03-13 08:45:05

    Część pewnie będzie wybierać takie lokale ale duża część społeczeństwa będzie szukać tańszych alternatyw. I o tym rynku nie wolno zapominać. Sam mam mieszkanie, które za pomocą DJN wynajmuję studentom we Wrocławiu. Ich raczej nie stać na mieszkania klasy premium, a mieszkać gdzieś muszą. Ważne i dla najemcy i dla wynajmującego jest to, by to było bezpieczne. Odpowiednio napisana umowa to gwarantuje.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 113688 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )