Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Polacy są aktywni fizycznie – nawet wtedy, gdy nie zdają sobie z tego sprawy

Niemal 60% Polaków podejmuje aktywność fizyczną w różnych formach co najmniej 1-2 razy w tygodniu – wynika z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego na zlecenie marki Berimal.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że blisko 20% ankietowanych uznaje za aktywność fizyczną wyłącznie ćwiczenia o średniej lub wysokiej intensywności, nie zdając sobie sprawy z tego, że na dzienny wydatek energetyczny wpływają również czynności takie jak spacery, zakupy, prace ogrodowe, a nawet krzątanie po domu. Jesteśmy dużo bardziej aktywni, niż nam się wydaje.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Polacy reprezentują zróżnicowane rozumienie aktywności fizycznej. Dla 19% z nas są to wyłącznie ćwiczenia o wysokiej lub średniej intensywności, a kolejne 37% osób uznaje za nią również drobne czynności wykonywane w ciągu dnia. Według definicji WHO jest to natomiast każdy ruch ciała wywołany pracą mięśni szkieletowych, który generuje wydatek energetyczny[1]. Ma tego świadomość zaledwie 6% badanych, którzy utożsamiają aktywność fizyczną m.in. z wstawaniem z łóżka, poruszaniem się po domu, pieleniem ogrodu, a nawet pracą biurową.

Co nas motywuje do ćwiczeń?

Jak wynika z badania zrealizowanego dla marki Berimal, najczęściej podejmujemy aktywność fizyczną dla zdrowia (63%), lepszego samopoczucia (62%), a także poprawy wydolności (59%). Mężczyźni nieco częściej odnajdują w ruchu sposób na relaks lub formę spędzania wolnego czasu, a w przypadku kobiet bardziej istotne znaczenie ma kształtowanie atrakcyjnej sylwetki. 27% uczestników badania do ruchu motywuje możliwość spędzenia czasu wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub dziećmi. Tyle samo respondentów docenia w aktywności przestrzeń do stawiania sobie celów i wyzwań. Niemal wszyscy (95%) ankietowani są przy tym zgodni, że stanowi ona jednocześnie najskuteczniejszą metodę pobudzenia metabolizmu.

Według rekomendacji WHO, w przypadku dorosłych osób wystarczy zaledwie 150 min aktywności o umiarkowanej intensywności w tygodniu, aby czerpać prozdrowotne profity[2]. Biorąc pod uwagę, że w grę wchodzi zarówno jazda na rowerze, jak i spacer czy grabienie liści na podwórku, każdy ma szansę skutecznie zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie.

Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna stanowi najlepszą receptę na długowieczność. Regularny ruch to istotny czynnik profilaktyczny wielu dolegliwości, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych oraz układu krążenia. Dostrzegamy również jego istotny wpływ na metabolizm. W opinii 95% uczestników badania zrealizowanego na zlecenie marki Berimal ruch jest skutecznym sposobem na jego pobudzenie. Ankietowani wymieniają w tym miejscu również regularne nawadnianie organizmu i wysypianie się. W skuteczność suplementacji w tym zakresie wierzy ponad 70% osób – mówi Agata Polasz, Brand Manager USP Zdrowie, producenta suplementu diety Berimal Metabolizm, sprzyjającego utrzymaniu prawidłowego poziomu metabolizmu.

Jak dojść do formy i zdrowia małymi krokami?

W trakcie trwającej 30 minut rekreacyjnej gry w siatkówkę osoba o masie ciała 70 kg spala około 110 kcal. Większy wydatek energetyczny gwarantują m.in. pielenie ogródka (ok. 150 kcal), mycie okien (ok. 170 kcal) czy grabienie liści (około 150 kcal)[3]. To doskonały przykład tego, że wypracowanie deficytu kalorycznego w celu redukcji masy ciała nie wymaga odwiedzania siłowni czy restrykcyjnej diety. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku aktywności podejmowanej głównie w celach zdrowotnych. Chcąc przyspieszyć metabolizm, zmniejszyć ryzyko wystąpienia niezakaźnych chorób przewlekłych, wystarczy na co dzień pamiętać o ruchu w dowolnej formie.

Aktywność fizyczna nie jest zarezerwowana tylko dla sportowców i nie musi oznaczać ciężkich treningów. Według szacunków, czynności takie jak rekreacyjny taniec czy krążenie po pokoju w czasie rozmowy telefonicznej odpowiadają nawet za kilkadziesiąt procent dziennego wydatku energetycznego. Warto pamiętać o spontanicznej aktywności fizycznej, świadomie rezygnować z windy na rzecz schodów czy też wybierać spacer do sklepu zamiast podróży samochodem. Tego rodzaju „małe kroki”, wykonywane regularnie, pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, pobudzić metabolizm i zapobiec wielu chorobom bez konieczności wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności mówi Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, utytułowany sportowiec, mówca motywacyjny, biorący udział w kampanii Berimal.

Bez względu na wiek czy stan zdrowia, spontaniczna aktywność fizyczna  powinna stanowić element codziennej rutyny. Świadomość tego, że ruch w każdej postaci jest wartościowy i przynosi prozdrowotne korzyści, ułatwia kształtowanie nawyków. Z pewnością dużo łatwiej jest wytrwać w postanowieniach, gdy „plan treningowy” obejmuje czynności, które są dla nas szczególnie przyjemne. 


[1] https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/physical-activity/news/news/2011/02/being-physically-active-helps-prevent-cancer/what-does-physical-activity-mean

[2] https://www.who.int/dietphysicalactivity/physical-activity-recommendations-18-64years.pdf

[3] https://www.health.harvard.edu/diet-and-weight-loss/calories-burned-in-30-minutes-for-people-of-three-different-weightsRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Irena 2021-11-07 15:44:10

    Staram się być aktywna fizycznie bo wiem że to dobre dla mojego zdrowia. By o nie zadbać kupiłam sobie na urodziny z pl geekbuying rower stacjonarny. Pilnuje się by przynajmniej każdego dnia 15 minut na nim pojeździć. O zdrowie trzeba dbać i to w każdym wieku.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »