Dom » Nieruchomość

Polacy wolą kupować niż wynajmować

Polacy wolą kupować niż wynajmować
Zobacz więcej zdjęć »
Czy wiesz, że zaledwie 16,2% Polaków decyduje się na wynajem mieszkania? Z kolei w Niemczech ponad połowa osób postawiła na wynajem. Sprawdź dlaczego wybieramy własne mieszkania.

Polacy wolą kupować niż wynajmować

Jak wynika z danych Eurostatu ponad 80% Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Wynajem lokalu nie jest popularnym rozwiązaniem w naszym kraju - w zestawieniu rozwoju rynku najmu Polska plasuje się na siódmym miejscu od końca w Europie.

Można zauważyć ciekawą prawidłowość - najwięcej osób mieszkających na swoim można znaleźć w  biedniejszych krajach, takich jak Rumunia czy Litwa. Z kolei pod kątem odsetka populacji  żyjących w wynajętych „M" prym wiodą bardziej rozwinięte państwa. Dla przykładu, w Niemczech prawie połowa ludzi postawiła na wynajem.

Warto zastanowić się z czego ten podział wynika. Najlepszym tropem wydają się być różnice kulturowe i styl życia. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, co wiąże się z podejmowaniem pracy w innych miastach. Z tej perspektywy ograniczenie się do jednej lokalizacji po prostu się nie opłaca.  

Wybór Polaków może być również podyktowany zdrowym rachunkiem ekonomicznym. Otóż, dla większości osób środkiem niezbędnym do spełnienia marzenia o własnych czterech kątach jest kredyt hipoteczny. Przy takim wyborze do wydatków na zakup nowego mieszkania zaliczyć należy wkład własny oraz wartość rat kredytu. Co ciekawe, takie rozwiązanie często okazuje się być tańsze niż wynajem. Wiele osób przekonuje również argument, że płacą „za swoje" i po np. 25 latach będą właścicielami nieobciążonych nieruchomości.

Na popularność kredytów hipotecznych wpływa także rządowy program Mieszkanie dla Młodych, którego celem jest pomoc młodym ludziom w zakupie swojego pierwszego „M". 

Sprawdź porównanie kwoty wydatków na wynajem, zakup mieszkania za gotówkę oraz na kredyt.

Dział Analiz DOPOZNANIA.PLRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dopoznania

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »