Społeczeństwo » Społeczeństwo

Polacy wśród najciężej pracujących w Europie

Wszyscy czasem czujemy, że spędzamy w pracy każdą możliwą chwilę. Choć to lekka przesada, nietrudno stwierdzić, że pracujemy znacznie dłużej, niż wynikałoby to z przepisów prawa. Okazuje się, że Polacy pracują nieco więcej niż mieszkańcy inny krajów Europy Zachodniej.

Kto pracuje najwięcej w ciągu roku?

 

Ekonomiści i statystycy OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) przygotowali kompleksowe opracowanie (2016 r.) pokazujące, jak długo pracuje się w poszczególnych krajach. By porównanie krajów było bardziej wiarygodne, w badaniu uwzględniono także dane z Eurostatu (2018). Wnioski są jasne: W Polsce czas pracy jest dłuższy niż w krajach Europy Zachodniej. Rocznie statystyczny Polak pracuje 240 dni. To jeden z najwyższych wyników w zestawieniu. Mniej pracują nawet Brytyjczycy (239 dni) a także nasi sąsiedzi: Czesi (237 dni), Słowacy (232 dni) oraz Niemcy (236 dni). Wyprzedzają nas tylko Grecy, Islandczycy oraz Szwajcarzy z wynikami przekraczającymi 250 dni rocznie.

 

Tydzień pracy a rzeczywiste, przepracowane godziny

 

Polacy pracują średnio 41 godzin i 49 minut tygodniowo. To 6 najwyższy wynik wśród analizowanych krajów. Przed Polską uplasowały się tylko Islandia, Grecja, Szwajcaria, Austria i Wielka Brytania. W pozostałych krajach z naszego regionu pracuje się krócej (w Czechach o 7 minut, na Słowacji o 42 minuty, a w krajach bałtyckich czy na Węgrzech o ponad godzinę). Najkrócej pracuje się w Norwegii, niecałe 39 godzin tygodniowo.

 

W jakim kraju pracownicy mają najwięcej wolnego?

Pod tym względem wypadamy podobnie do większości krajów Europy. Zarówno w Polsce jak i na Słowacji,  w Czechach, Niemczech czy na Węgrzech obywatele mają minimum 20 dni urlopowych. Do tego dochodzą jeszcze święta i inne dni wolne od pracy, których łącznie mamy u nas 12. Wynik 32 dni wolnych od pracy w Polsce to niestety żadna rewelacja ale przynajmniej mamy ich więcej niż Węgrzy, Estończycy czy Belgowie. Malta i Wielka Brytania znajdują się na pierwszym miejscu zestawienia, oferując aż 38 dni wolnych od pracy. Na Malcie świąt państwowych jest aż 14, a do tego pracownicy mają prawo do 24 dni urlopowych. W Wielkiej Brytanii pracownicy mają prawo aż do 28 dni urlopowych. Na drugim końcu zestawienia znajdziemy zaś np. Szwajcarię, w której łączna liczba wakacji i świąt to 29 dni.

 

Więcej informacji https://www.shopalike.pl/jak-dlugo-pracuja-europejczycy/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Krystyna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »