Dom » Nieruchomość

Polacy zainwestowali najwięcej w mieszkaniówkę

Polacy zainwestowali najwięcej w mieszkaniówkę
Zobacz więcej zdjęć »
Polacy rezygnują z trzymania oszczędności na lokatach, a coraz większą popularnością cieszy się inwestowanie w rynek mieszkaniowy. Jak podaje Open Finance, Polacy na zakup nieruchomości w 2017 roku mogli przeznaczyć aż 111 mld zł.

Rok 2017 należał zdecydowanie do nieruchomości. Dane z raportu AMRON-SARFiN, opublikowanego przez Związek Banków Polskich, wskazują, że w ubiegłym roku Polacy otrzymali niemal 44,6 mld zł nowych kredytów hipotecznych. Jak szacuje Open Finance, po doliczeniu 20% wkładu własnego, okazuje się, że sami kredytobiorcy zasilili rynek nieruchomości kwotą 55,7 mld zł.

Oprócz osób posiłkujących się kredytem, liczną grupę stanowią kupujący mieszkania za gotówkę. Z danych NBP wynika, że w dużych aglomeracjach takie osoby mogą stanowić ponad 65% wszystkich klientów. Open Finance zwraca uwagę, że w skali całego kraju odsetek ten może być jednak mniejszy. Przyjmując, że połowa pieniędzy, które w 2017 roku wpłynęły do biur sprzedaży deweloperów to gotówka, otrzymujemy 111 mld zł, z czego około 16,7 mld zł przeznaczone zostało na cele inwestycyjne.

- Rynek nieruchomości jest względnie bezpieczną formą lokowania kapitału. Sprzyjają temu tanie kredyty hipoteczne oraz coraz wyższe ceny najmu. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie mieszkaniówka cieszyła się w ubiegłym roku największym zainteresowaniem inwestorów - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Z naszych obserwacji wynika, że najbliższe lata zapowiadają się równie obiecująco - dodaje.

Żródło:

Raport AMRON-SARFiN 4/2017

Analiza Open Finance (14.03.2018 r.)Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primetimeprpl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 113688 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )