Dom » Budownictwo

Połączenie kolektorów słonecznych z pompą ciepła

Pompa ciepła jest stosowana do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewu c.w.u. Wodę można nagrzewać w specjalnie dobranym do typu i mocy urządzenia zbiorniku. Urządzenie wytwarza ciepło na niskim poziomie cenowym.

Pompa ciepła jest stosowana do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewu c.w.u. Wodę można nagrzewać w specjalnie dobranym do typu i mocy urządzenia zbiorniku. Urządzenie wytwarza ciepło na niskim poziomie cenowym.

W przypadku konieczności wygrzewania zasobnika ciepłej wody zazwyczaj używa się grzałki elektrycznej, która podwyższa temperaturę wody do 60 st. C. Jako uzupełnienie można zastosować inne źródło ciepła, np. kolektory słoneczne, ale trzeba mieć odpowiednią pompę ciepła - np. Vitocal 242-G, 343-G, 242-S. Pompy z możliwością podłączenia solarów  mają zasobnik wody o większej pojemności (do magazynowanie wody w ciepłe dni) wyposażony w specjalną wężownicę solarną. W przypadku większego zapotrzebowania na ciepłą wodę, wykorzystuje się zasobniki stojące obok pompy ciepła, do których podłącza się solary.

Wiele korzyści...

Montaż kolektorów słonecznych z pompą ciepła niesie z sobą wiele korzyści. Jedną z podstawowych  jest skrócenie rocznego czasu pracy pompy, dzięki czemu wzrasta żywotność sprężarki, a co za tym idzie pompa ciepła będzie pracowała kilka lat dłużej.

Gruntowa pompa ciepła w połączeniu z solarami powoduje zwiększenie wydajności dolnego źródła ciepła. W okresie letnim nie ma potrzeby uruchamiania pompy ciepła. Ta przerwa pozwala naturze zregenerować dolne źródło i odbudować moc cieplną po sezonie grzewczym. Dzięki kolektorom słonecznym, temperatura wody podnosi się często powyżej 60 st. C, wtedy automatycznie zostaje wygrzewany zasobnik. Pompa ciepła dzięki zaawansowanej automatyce, potrafi sterować systemem solarnym co pozwala  przewidzieć wzrost temperatury z solarów i wcześniej wyłączyć sprężarkę, dając kolektorom czas na nagrzanie zasobnika.

Oszczędności tak, ale....

Chociaż na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne w połączeniu z pompą ciepła nie przyniosą tak widocznych oszczędności jak w połączeniu z kotłem gazowym, węglowym, czy olejowym, to w perspektywie długoterminowej korzyści będą ogromne. Dzięki odciążeniu urządzenia przez solary w okresie letnim, znacząco wydłuża się żywotność pompy ciepła.

Niewątpliwym plusem inwestycji w takie rozwiązanie jest mozliwość  uzyskania dofinansowania do kolektorów słonecznych m.in. z NFOŚiGW. Dzięki temu można skrócić okres zwrotu inwestycji z siedmiu do czterech lat. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mabapa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »