Firma » Finanse

Polski CFO – lider z ambicjami

Polski CFO – lider z ambicjami
Zobacz więcej zdjęć »
Polscy dyrektorzy finansowi należą do najbardziej ambitnych na świecie – wynika z Global CFO Barometer 2012 przeprowadzonego przez firmę Michael Page International.
Młody, ambitny lider - taki jest polski dyrektor finansowy wg tegorocznego „Barometru Dyrektorów Finansowych", ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez Michael Page. W tym roku badanie zostało wysłane do ponad 80 tysięcy dyrektorów finansowych z 40 krajów. Spytano ich m.in. o zakres obowiązków, relacje z CEO i plany rozwoju zawodowego. Wyniki pokazują, że nasz kraj jest idealnym miejscem na karierę w finansach, a polscy CFO potrafią to wykorzystać.

Raport przynosi też dobre wiadomości dla Polek, planujących karierę w finansach. Jerome Lafuite dyrektor zarządzający Michael Page International, podkreśla, że na stanowiskach CFO w polskich firmach jest coraz więcej kobiet. „W tym roku kobiety stanowią już 24% badanych w polskich firmach - to 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem i prawie 10 więcej niż średnio na świecie". Dla porównania, w Niemczech i Brazylii tylko 5% osób na stanowisku dyrektora finansowego to kobiety. Na tle innych państw Polska jest krajem najbardziej przyjaznym dla kobiet aspirujących do objęcia stanowiska CFO. „Z entuzjazmem odnotowujemy fakt, że w Polsce, świat CFO nie należy już tylko do mężczyzn" - zauważa dyrektor zarządzający Michael Page.

Paweł Wierzbicki z Michael Page podkreśla, że nasi CFO należą do najmłodszych i najambitniejszych na świecie. „Jak pokazuje badanie wielu z nich chce rozwijać swoją karierę na stanowiskach zarządzających i administracyjnych - 27% widzi się za dwa lata w roli CEO, a 40% na obecnym stanowisku, ale z większym zakresem kompetencji" -zaznacza.

To efekt ciągłej ewolucji roli, jaką pełni CFO w polskich firmach. Dyrektorzy przejmują coraz więcej kompetencji w zakresie wspierania działań biznesowych. Często są w swoich firmach liderami zmian i innowacji. „Od CFO oczekuje się, że nie tylko przedstawi raport finansowy, ale również zaproponuje na jego podstawie niezbędne działania" - zauważa Paweł Wierzbicki.

Polscy dyrektorzy dostrzegają te zmiany i odpowiednio reagują - częściej niż inni zamierzają rozwijać swoje kompetencje w zakresie języków obcych oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Z odpowiedzi wynika, że aż 67% chce poprawić swoje umiejętności zarządzania zespołem. Oznacza to prawie dwukrotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Zdaniem Pawła Wierzbickiego to również efekt stopniowego wzrostu roli CFO. „Już teraz dyrektorzy finansowi zajmują się bardzo różnymi obszarami działalności firmy: od IT, przez logistykę, zakupy, po obowiązki administracyjne. Ten trend się utrzyma. CFO wiedzą, że będą w większym stopniu odpowiadali za kierowanie dużymi zespołami, więc naturalnie chcą poszerzać swoje kompetencje językowe i umiejętności w zakresie zarządzania personelem" - stwierdza. „W tych wynikach odbija się też aktualna sytuacja gospodarcza. W momencie, w którym firmy często nie mogą sobie pozwolić na podwyżki i szkolenia, kluczowym elementem motywowania zespołu może być zdolność wytworzenia odpowiedniej atmosfery, czyli team spirit" - dodaje Executive Manager Michael Page.

Jaki jest sposób zarządzania polskich CFO? Najwięcej z nich postrzega siebie jako „lidera"- w ten sposób odpowiedziało 42% badanych. Zdaniem managera Michael Page jest to związane z anglosaskim modelem zarządzania, który jest w Polsce coraz bardziej powszechny. "W obecnych czasach firmy dają dyrektorom finansowym coraz więcej odpowiedzialności za obszary niefinansowe. W rezultacie, to właśnie CFO, jest drugą po CEO osobą, która wie co się dzieje w każdym dziale firmy" - podkreśla Paweł Wierzbicki.

W opinii Jerome'a Lafuite polscy dyrektorzy finansowi nie mają powodów do kompleksów wobec kolegów z zachodniej Europy. Są młodzi, ambitni i wszechstronni. „Gdyby podczas Euro 2012 polska reprezentacja składała się tylko z polskich CFO, nasza drużyna na pewno znalazłaby się w finale" - kończy dyrektor zarządzający Michael Page.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »