Motoryzacja » Transport

Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm

Polski sektor transportowy: częste kontrole kierowców i firm
Zobacz więcej zdjęć »
Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.

Jak pokazują wyniki badania TomTom Telematics, w ubiegłym roku aż 55 proc. polskich przedsiębiorstw transportowych zostało poddanych kontroli lub audytowi pod kątem przestrzegania przez kierowców godzin pracy. Z kolei w przypadku aż 78 proc. firm, kontroli zostali poddani sami kierowcy.


TomTom Telematics, europejski lider w obszarze rozwiązań telematycznych dla sektora TSL, przedstawił wyniki badania Tachograph Survey. Wzięło w nim udział 1200 przedstawicieli firm transportowych z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. Wyniki badania wskazują, że polskie firmy są często poddawane inspekcjom w zakresie liczby godzin pracy kierowców. W ubiegłym roku ponad połowa rodzimych przedsiębiorstw transportowych została poddana takiemu audytowi. To o 3 punkty proc. więcej niż w przypadku średniej ze wszystkich krajów, które zostały objęte analizą.

Co jeszcze wynika z badania? Bardzo interesująco wygląda statystyka metod pobierania danych z tachografów zamontowanych w samochodach. Już ponad 60 proc. europejskich firm korzysta z rozwiązań mobilnych. W Polsce ten odsetek jest sporo mniejszy i wynosi zaledwie 46 proc. Oznacza to, że nasze firmy mają tu jeszcze sporo do nadrobienia.

Polskie firmy transportowe będą zmuszone w najbliższych latach inwestować w nowe technologie, między innymi do zdalnych odczytów tachografów. Takie rozwiązania  to po prostu oszczędność. Nie trzeba bowiem tracić czasu na pobieranie danych ręcznie ani wykonywać specjalnych kursów do bazy w celu dokonania odczytu, powodujących tzw. „puste przejazdy”.
-Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży w TomTom Telematics.

W badaniu respondenci wyrazili również opinię na temat zużycia paliwa, wydajności i bezpieczeństwa. Wyniki pokazują, że tylko 54 proc. polskich przedsiębiorstw monitoruje przebieg pojazdów w celu  ograniczenia zużycia paliwa, natomiast 45 proc. inwestuje w szkolenia kierowców w tym zakresie. Jeśli chodzi o zapewnienie bezpiecznego zachowania kierowców na drogach, to 60 proc. badanych firm prowadzi obecnie programy szkoleniowe, a 42 proc. monitoruje styl jazdy kierowców. Co ciekawe, aż 39 proc. ankietowanych z Polski twierdzi, że w ciągu ubiegłego roku musiało odwołać przynajmniej jedno zlecenie z powodu braku informacji na temat tego, czy dany kierowcy wystarczy pozostałych godzin pracy aby je zrealizować w danym dniu.

Z naszych rozmów przeprowadzonych z zarządzającymi firmami transportowymi jasno wynika, że zdają one sobie sprawę, iż przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców może spowodować pewne kłopoty administracyjne i wpłynąć na wydajność firmy. Co istotne, Polacy nie są tutaj wyjątkiem, tak samo uważają bowiem właściciele firm w całej Europie
-Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży w TomTom Telematics.

W badaniu poruszono także temat związany z bezpieczeństwem danych i wdrożeniem rozwiązań wynikających z przepisów RODO. Wyniki badania pokazują, że niemal połowa respondentów (45 proc.) obawia się w jaki sposób RODO wpłynie na ich posługiwanie się danymi z tachografów.

Badanie Tachograph Survey zostało przeprowadzone w formie ankiety online i mobile we współpracy z firmą OnePoll.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

hubert.raczkowski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 118501 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )