Technologie » Komputery

Polski Zespół Badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego z nagrodą Best Business Award w Mannheim

Projekt UHURA otrzymał wyróżnienie dla Najlepszego Nowego Biznesu w międzynarodowym konkursie {Life Science} meets IT. W ramach Projektu powstaje pierwsze na świecie rozwiązanie przywracające z pomocą sztucznej inteligencji głos Pacjentom laryngektomowanym.

{Life Science} meets IT to organizowana z inicjatywy Uniwersytetu w Heidelbergu oraz EIT Health Germany konferencja w formacie hackathon, która od 2016 roku przyciąga innowatorów z całej Europy. Co wyróżnia to wydarzenie spośród wielu innych to fakt, że skupia się ona przede wszystkim na innowacjach cyfrowych w zastosowaniach medycznych, które w niedalekiej przyszłości będą mogły wpłynąć na poprawę życia każdego Pacjenta na świecie. W tym roku, w trakcie hackathonu, 7 zespołów opracowywało rozwiązania z pozoru nierozwiązywalnych problemów medycznych z wykorzystaniem autorskiej technologii.

W tegorocznej edycji wydarzenia Polskę reprezentował Zespół Badawczy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, który zademonstrował swoje autorskie rozwiązanie dla osób, które w wyniku swojej walki z rakiem krtani straciły możliwość mówienia. Projekt UHURA, zakłada wykorzystanie autorskiego oprogramowania firmy do integracji systemu sensorów EMG, głośników typu wearable oraz wirtualnej klawiatury do stworzenia narzędzia prostego jak okulary, a zdolnego przywracać wolność swobodnej komunikacji werbalnej.

„UHURA narodziła się w zasadzie z konieczności – sam zachorowałem na raka krtani i w ciągu dwóch tygodni musiałem podjąć decyzję: zachować głos, czy wygrać walkę z chorobą. Zdecydowałem się, jak widać, na tę drugą opcję, jednak był to dopiero początek.” opowiada Konrad Zieliński, kierownik Zespołu Badawczego Projektu UHURA z Wydziału Psychologii UW – „Każda z dostępnych technik przywracania głosu miała pewne mankamenty, dlatego postanowiłem stworzyć nowe rozwiązanie, które będzie integrowało to, co najlepsze z dostępnych technologii i uzupełniało braki.”

Celem Projektu UHURA jest stworzenie rozwiązania, które dla osób pozbawionych głosu byłoby tym samym, co okulary dla niedowidzących. Prosta jak okulary Lennona, potężna jak gogle Geordiego to hasło przyświecające twórcom, a prywatnie – fanom serialu Star Trek. W efekcie UHURA stworzy od podstaw zawód przyszłości, tzw. optyka głosu, który w sposób równie prosty i zindywidualizowany, będzie przywracał Pacjentom głosy tak, jak dziś się to

Warszawa, 14.06.2018

w przypadku jakości widzenia. Ta wizja, jak i sposób stworzenia okularów dla głosu zostały docenione przez jury {Life Science} meets IT, które przyznało UHURZE nagrodę w kategorii Best Business Model Award. W skład jury wchodzą eksperci z zakresu technologii medycznych,Dr. Jörg Weissmann - Roche Diabetes Care, Markus Bühler – Technologie Park Heidelberg GmbH oraz Bodo Brückner - Lifescience Accelerator Baden-Württemberg.

„W samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 1,2 miliona osób cierpi z powodu utraty głosu.” – mówi Markus Bühler, Startup suport Manager w Technologie Park Heidelberg GmbH – „Projekt UHURA zdobył nagrodę dla najlepszego nowego biznesu, ponieważ najlepiej adresuje potrzeby rynku. Wierzę, że dzięki strategii sprzedaży urządzenia bezpośrednio klientom za pośrednictwem Internetu, już wkrótce będzie ono mogło pomóc Pacjentom.”

Projekt UHURA to pierwszy tak zaawansowany wynalazek Zespołu Badawczego MedTech UW, w ramach którego interdyscyplinarni specjaliści przekuwają swoją wiedzę na technologie medyczne przyszłości. Projekt UHURA wspierany jest także przez studentów zrzeszonych w ramach pierwszego międzyuniwersyteckiego koła naukowego technologii medycznych przy Uniwersytecie Warszawskim i Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

„Za tym sukcesem stoi niebywała zdolność Konrada do integrowania ludzi o bardzo różnych zdolnościach i wykształceniu w ramach wspólnego projektu. Oczywiście, wsparcie instytucjonalne UW, poprzez rozwiązania takie jak Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii, jest niezwykle ważne.” – komentuje prof. Joanna Rączaszek-Leonardi, opiekun naukowy Zespołu Badawczego Projektu UHURA – „Dla mnie, tym, co wyróżnia ten projekt spośród innych, jest dostępność dla nas, badaczy, pierwszoosobowej perspektywy Konrada, który stracił głos. To wskazuje na parametry tworzonego rozwiązania, na które byłoby trudno wpaść z perspektywy osób trzecich i wyznacza strategię i uporządkowanie w czasie projektu.”Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Okaeri Consulting

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »