Społeczeństwo » Społeczeństwo

Polskiego emeryta nie stać na centrum seniora? To mit

Polskiego emeryta nie stać na centrum seniora? To mit
Zobacz więcej zdjęć »
Przeciętna emerytura w Polsce wynosi blisko 2 tys. zł. Koszt miejsca w kompleksowym centrum dla seniora – ok. 900 zł więcej. Tę różnicę można pokryć z czynszu za wynajęte mieszkanie lub z pomocą dzieci. Polskiego emeryta stać na wygodne, aktywne życie z całodobową opieką medyczną w nowoczesnym centr

Organizacja Narodów Zjednoczonych zleciła międzynarodowe badanie warunków życia seniorów. Opracowano Global Age Watch Index. Na 91 krajów Polska została sklasyfikowana na dopiero 62. miejscu. Warunki mieszkania polskich seniorów nie są więc najlepsze, a kraj stoi przed wyzwaniem ich polepszenia.

Centrum dla klasy średniej

Rozwiązaniem jest m.in. budownictwo skierowane konkretnie do grupy osób w starszym wieku, w tym kompleksowe centra dla seniorów, które zapewniają wszelkie usługi i opiekę medyczną, a także są dostosowane do potrzeb osób starszym. Ale czy polski emeryt jest na to finansowo gotowy?

- Przyjął się pogląd, że polskiego emeryta nie stać na miejsce w nowoczesnym centrum dla seniora. To mit – mówi prof. Shlomo Noy, światowy ekspert w zakresie geriatrii, który prowadzi ośrodki dla seniorów i jest współzałożycielem powstającego we Wrocławiu Angel Care. W centrach dla seniorów mieszkają głównie przedstawiciele klasy średniej. Łącząc wynajem domu lub mieszkania ze środkami z emerytury, będą mogli stać się mieszkańcami takiego centrum. W razie potrzeby pomogą w tym dzieci. To typowy schemat w krajach zachodnich.

Spójrzmy na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto w 2013 roku wynosiła 1970,39 zł. Ceny za wynajem mieszkania wahają się w zależności od lokalizacji – głównie bliskości centrum. Za dwupokojowe mieszkanie we Wrocławiu można mieć od 1800 do 3000 zł dodatkowych środków. To spora kwota, która pozwoli na wynajęcie miejsca w centrum seniora z wszelkimi udogodnieniami.

– W Angel Care apartament chroniony dostępny jest już od 2900 złotych – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. – Wynajem warto rozważyć tym bardziej, że kompleksowe centrum zapewnia opiekę medyczną i komfort, których nie uzyskamy we własnym domu.

Polacy jak Francuzi

Apartamenty chronione Angel Care są przeznaczone dla aktywnych i samodzielnych seniorów. Mieszkańcy mogą wejść i wyjść w każdej chwili oraz bez skrępowania przyjmować gości, a przy tym mają zagwarantowane bezpieczeństwo, komfort mieszkania, rozrywki i usługi na najwyższym poziomie.

Wszystkie apartamenty są wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej, dzięki któremu personel medyczny może błyskawicznie interweniować – 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Takiej opieki nie sposób zapewnić w domu.

Wygodę gwarantują usługi dodatkowe, jak sprzątanie, pranie, zakupy na życzenie czy indywidualny opiekun, który spełni osobiste życzenia mieszkańca. Liczne przestrzenie wspólne, jak pokój spotkań, biblioteka, sala fitness, ogród czy pracownia działań twórczych, pomagają nawiązać i utrzymać znajomości, zadbać o formę czy rozwijać pasje.

- Dzięki aktywnościom społecznym unikniemy samotności, która bywa częstą przyczyną depresji. Jak wynika z badań, kontakt międzyludzki daje nie tylko radość, ale także pobudza umysł, co z kolei zmniejsza ryzyko demencji – mówi prof. Shlomo Noy. Angel Care zapewnia również opiekę lekarzy ogólnych oraz dostęp do lekarzy specjalistów, w tym m.in. geriatrów, psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków.

- Wizyty u lekarza, dojazdy, czynsz, sprzątanie, remonty i drobne naprawy czy ćwiczenia w sali fitness to również koszty – i to spore – samotnego życia w domu. Natomiast te wszystkie usługi są wliczane w wynajem apartamentu chronionego i zagwarantowane w jednym miejscu z natychmiastowym dostępem. Bilans takiego porównania daje pełniejszy obraz i przemawia na rzecz apartamentów – mówi Michał Kowalski.

Żeby spełnić wszystkie warunki, które zagwarantują aktywne i szczęśliwe starzenie się, należy myśleć systemowo i podejmować kompleksowe działania. – Dlatego idea domów dla seniorów jest tak bardzo popularna w USA, krajach Europy Zachodniej czy Izraelu – mówi prof. Shlomo Noy. – W takich miejscach osoby starsze mają zapewnione wszystko: opiekę medyczną, wszelkie aktywności, a także towarzystwo podobnych sobie osób. Polacy nie różnią się od Francuzów, Anglików czy Hiszpanów. Mają takie same potrzeby.

 

Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Angel Care zainwestowała potężna grupa deweloperska Angel Poland Group i sieć centrów opieki MD Nursing.

Prof. Shlomo Noy – współzałożyciel MD Nursing i międzynarodowy lider opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną. Autor prac i książek na ten temat. Jest prezesem Szpitala Rehabilitacyjnego Sheba oraz wiceprezesem R&D, Ośrodka Medycznego Sheba. Wiceprzewodniczący rady nadzorczej domu opieki społecznej Gilad Center, specjalizującego się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi oraz pacjentami cierpiącymi na demencję. Naczelny lekarz sieci domów wraz z ośrodkami opieki dziennej opieki Keshet Aguda. Dziekan na Uniwersytecie Nauk o Zdrowiu Kirat Ono.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »