Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pomarańczowy kwiecień po raz pierwszy w Polsce

Pomimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji w Polsce, nadal za mało rozmawia się na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Miesiąc Świadomości Amputacji to inicjatywa, która ma to zmieniać. Przed nami pierwsza edycja Pomarańczowego Kwietnia.

Co roku w Polsce wykonywanych jest około 30 tysięcy amputacji kończyn, najczęściej w wyniku chorób. Powodem może być stopa cukrzycowa, niedokrwienie, miażdżyca naczyń czy nowotwory. Amputacje mogą być także wynikiem wypadków w pracy czy zdarzeń komunikacyjnych. Walka o adaptację do nowego życia po utracie kończyny to wyzwanie wymagające wsparcia rehabilitacyjnego, ale także społecznego i emocjonalnego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Miesiąc Świadomości Amputacji ma charakter niekomercyjny. Inicjatorami akcji są dwie duże fundacje z Krakowa: Fundacja Poland Business Run, która organizuje największą charytatywną sztafetę biznesową (beneficjentami są osoby po amputacji) i Fundacja Znowu w Biegu, która prowadzi pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji dedykowane osobom po utracie kończyn.

– Wprowadzając Pomarańczowy Kwiecień do Polski, chcemy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji. Akcja jest kolejnym krokiem naszej organizacji na drodze do budowania świadomości w temacie utraty kończyn oraz promowania integracji i aktywizacji społecznej osób po amputacjach – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, która stoi za biegiem charytatywnym, dzięki któremu udało się pomóc już ponad 1000 osób z niepełnosprawnościami, dofinansowując im protezy, wózki, rehabilitacje czy wsparcie psychologiczne.

W Miesiąc Świadomości Amputacji zostaną zaangażowani parasportowcy, osoby po amputacjach, a także eksperci specjalizujący się w temacie utraty kończyn, w tym dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, doświadczona fizjoterapeutka, którą swoją wiedzę na temat pracy z osobami po amputacjach zdobyła na licznych kursach w kraju i za granicą. Celem całej akcji jest szeroko pojęta edukacja, integracja społeczna, wsparcie rehabilitacyjne oraz promocja zdrowego trybu życia.

– Turnusy, które oferujemy na co dzień w naszym centrum rehabilitacyjnym dedykowane osobom po amputacjach, to nie tylko rehabilitacja medyczna czy np. nauka chodu o protezie, ale także opieka psychologiczna, budowanie pewności siebie i umiejętności radzenia sobie z nową rzeczywistością. Dlatego w ramach Pomarańczowego Kwietnia zaplanowaliśmy różne bezpłatne aktywności, które edukują, aktywizują i integrują, a także przełamują stereotypy myślenia o życiu po amputacji. Zapraszamy do udziału! – opowiada Anna Orzechowska, prezeska Fundacji Znowu w Biegu, inicjatorka akcji.

W ramach Miesiąca Świadomości Amputacji zostaną zorganizowane różnorodne wydarzenia i aktywności, a także webinaria tematyczne poświęcone kwestiom psychologicznym i emocjonalnym związanym z procesem adaptacji do życia po amputacji.

Zapotrzebowanie na tego typu działania stale rośnie. Fundacja Poland Business Run co roku wspiera około 100 osób, dofinansowując im protezy, pomoc psychologiczną, rehabilitację. Ale to ciągle kropla w morzu potrzeb.

Dziennie mamy kilkanaście maili/telefonów z prośbą o wsparcie. W 2023 roku pomogliśmy aż 137 osobom po amputacjach, z niepełnosprawnościami ruchowymi i po mastektomii. A to tylko 38 % złożonych do nas aplikacji. Ruszamy z naborem wniosków do tegorocznej edycji biegu Poland Business Run, już teraz zachęcam do składania dokumentów - podkreśla Klaudia Kaniewska, koordynatorka Działu Wsparcia Fundacji Poland Business Run, poruszająca się o protezie ekspertka w temacie dostępności. 

Do pomarańczowego kwietnia może dołączyć każda osoba i każda instytucja. Szczegółowe informacje, harmonogram i grafiki do pobrania znajdują się na stronie aktywizuj.pl.

Partnerem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem wydarzeń firma EPAM. 

Patronat honorowy objął Polski Komitet Paralympijski.

Patronat medialny: MedonetNasze SprawyTVP 3 KrakówRampa - Pokonujemy barieryLubię KrakówIntegracjaAktywizuj.plKraków Pomaga.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pbr_run

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »