Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Ponad 4 400 osób posprzątało Polskę od Tatr po Bałtyk w ramach akcji Polska Przyjazna Bosym Stopom

Ponad  4 400 osób posprzątało Polskę od Tatr po Bałtyk w ramach akcji Polska Przyjazna Bosym Stopom
Zobacz więcej zdjęć »
Tegoroczne akcje Barefoot Projekt Czysta Plaża i Czyste Tatry dobiegły końca! Na naszej trasie ku Czystej Polsce odwiedziliśmy Gdynię, Poznań, Łebę, a także jak co roku pomagaliśmy sprzątać górskie szlaki w Tatrach.

O Polskę zadbało 4 408 wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami zebrali 551,5 kg śmieci! 

Akcja Czysta Polska od Tatr po Bałtyk to nie tylko troska o naturę, ale również edukacja na temat problemów z jakimi borykają się plaże, górskie szlaki oraz w jaki sposób sobie z nimi poradzić. Co roku w projekt angażują się setki wolontariuszy, którzy przykładają stopę do akcji.

To właśnie dzięki bezinteresownej pomocy ponad 400 osób, którym los natury nie jest obojętny, zebraliśmy z polskich plaż w sumie 271,5 kg śmieci wśród, których najczęściej pojawiały się butelki, papierki, opakowania foliowe oraz szkło. Łatwiej jest zadbać o naturę, gdy zwyczajnie sprzątamy po sobie. Nawet drobne śmieci rozkładają się bardzo długo: ogryzek od 3 do 12 miesięcy, torebka foliowa do 450 lat! Nie tylko szpecą, ale są niebezpieczne dla zwierząt.

W tym roku sprzątanie plaż rozpoczęliśmy Światowym Dniem Barefoot Projekt Czysta Plaża. Tego dnia w 11 państwach jednocześnie sprzątaliśmy plaże w ramach 10-lecia istnienia akcji. Ostatnim przystankiem w naszej podróży ku Czystej Polsce była Łeba. W ramach finałowego sprzątania zaskoczyliśmy plażowiczów Dniem Bez Parawanu. Wolontariusze zachęcali wszystkich, aby tego dnia zrezygnowali z parawanów, które nie tylko zasłaniają widok pięknej plaży i morza, ale również izolują ludzi przebywających na plaży wokół siebie. Zachęceni do wspólnego działania plażowicze uzbierali aż 143,5 kg śmieci!

Przez Dzień Bez Parawanu chcieliśmy pokazać, że warto czasem rozejrzeć się, poznać sąsiadów na plaży, przespacerować się po złotym piasku i wziąć udział we wspólnej akcji - mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Dzięki takim działaniom mamy nadzieję wprowadzić na plaże w Polsce trochę klimatu prosto z Kalifornii, zabawy, swobody i luzu.

Już po raz piąty Stowarzyszenie Czysta Polska zorganizowało Akcję Czyste Tatry, by wspólnie z wolontariuszami spotykać się w Zakopanem i posprzątać nasze ulubione szlaki górskie. Wielkie sprzątanie Tatr to przede wszystkim akcja edukacyjna, która ma pokazać, że każdy wysiłek na szlaku – nawet tak mały jak podniesienie papierka – przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Dzięki Akcji Czyste Tatry możemy zaobserwować fantastyczną tendencję do tego, że z roku na rok przybywa nam wolontariuszy, a jednocześnie maleje liczba śmieci, które udaje się znaleźć w górach! - mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. Jest to dowód na to, że tego typu działania edukacyjne spełniają swoją funkcję, dzięki temu korzysta na tym nie tylko natura, ale również my sami!

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do naszych działań i pomogli posprzątać góry i piękne plaże, tak by można było przejść po nich bosą stopą. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Podsumowanie Czysta Polska od Tatr po Bałtyk 2016:

·         1-2 lipca – Czyste Tatry – ponad 4000 wolontariuszy i 280 kg zebranych śmieci,

·         9 lipca – Gdynia – 76 wolontariuszy i 58 kg zebranych śmieci,

·         15 lipca – Poznań – 74 wolontariuszy i 70 kg zebranych śmieci,

·         30 lipca – Łeba – 258 wolontariuszy i 143,5 kg zebranych śmieci.

* * *

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska.

#GetBarefoot

#BarefootFriendly

#BoseStopy Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ag89

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »