Gospodarka » Żywność

Poprawa kondycji mórz i oceanów możliwa już za 30 lat

Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że możemy odbudować zasoby oceanów do 2050 roku.

Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że możemy odbudować zasoby oceanów do 2050 roku. Jednak – jak zauważa Ernesto Jardim, dyrektor ds. Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – aby nakłonić ludzi do właściwego postępowania, potrzebne są skuteczne rozwiązania.    

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature wskazują, że w ciągu jednego tylko pokolenia możliwe są: odbudowa życia morskiego i przywrócenie dawnej kondycji oceanów. Nieważne czy jesteś rybakiem, przetwórcą, pracownikiem instytucji certyfikującej czy konsumentem, możesz mieć swój udział w ochronie oceanów dla przyszłych pokoleń. I dziś jest odpowiedni moment, by o tym przypomnieć – przekonują naukowcy. 

Co już się udało? 

Publikacja naukowców Rebuilding marine life w czasopiśmie Nature zwraca uwagę, że zrównoważone rybołówstwo, to najważniejszy – obok ograniczenia zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych – obszar działań na rzecz ochrony przyrody. Globalne rybołówstwo powoli staje się zrównoważone. Niszczenie siedlisk, takich jak łąki trawy morskiej i namorzyny, zostało prawie całkowicie wyeliminowane, a w rejonach od Zatoki Tampa na Florydzie po Filipiny siedliska są przywracane. Od roku 1968, a więc od momentu zakazania wielorybnictwa, nastąpił wzrost populacji humbaków migrujących z Antarktydy do wschodniej Australii do liczby ok. 40 000 sztuk. Zanotowano wzrost populacji słonia morskiego północnego z kilkudziesięciu egzemplarzy w 1880 r. do 200 tysięcy obecnie. We wschodniej Kanadzie systematycznie powiększa się populacja foki szarej. 

Problem przełowienia 

Jednak pomimo istotnej poprawy, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich dwóch dekad, nadal potrzebne są dalsze działania mające na celu ochronę zasobów morskich. Obecnie jedna trzecia światowych zasobów ryb jest przełowiona, dlatego organizacja pozarządowa MSC działając na rzecz odbudowy zasobów mórz i oceanów, zachęca rybaków, instytucje i konsumentów do zmiany zachowań.  

– Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC to najbardziej skuteczne narzędzie, jakim dysponujemy, Określa on szereg zasad wyznaczających realne rozwiązania dla przywracania dobrej kondycji oceanów oraz ochrony zasobów ryb i owoców morza. Ochrona gatunków, rozsądne prowadzenie połowów oraz ograniczanie zanieczyszczenia środowiska są niezbędne. Obserwujemy pozytywny trend w stanie stad ryb, dla których wprowadzono odpowiednie strategie połowów i których zasoby są naukowo oszacowane – mówi Ernesto Jardim.

MSC wypracowało także wspólny Standard z Aquaculture Stewardship Council (ASC),  który wspiera zrównoważone i odpowiedzialne społecznie pozyskiwanie wodorostów. W 2019 roku japońska grupa Euglena otrzymała pierwszy certyfikat ASC-MSC dla alg. Certyfikacja ta, może wspomóc odbudowę łąk traw morskich, zmniejszających zanieczyszczenia i zakwaszenie wód przybrzeżnych.  

Zrównoważony rozwój to większe zyski 

Artykuł Nature, wzywający do zwiększenia jakości oraz ilości ryb i owoców morza pochodzących ze zrównoważonych źródeł, pojawia się w odpowiednim czasie. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ obejmują likwidację niezrównoważonych połowów do końca 2020 r. Aby to osiągnąć, potrzebna jest masowa mobilizacja, zaś rybołówstwa posiadające certyfikat MSC odgrywają tu kluczową rolę. Eksperci ONZ przypominają, że planów nie uda się zrealizować, jeśli nie zagwarantuje się bezpieczeństwa żywieniowego wszystkim ludziom na świecie.  

Przywrócenie dobrej kondycji oceanów ma znaczenie ekonomiczne i stanowi imperatyw moralny. Przewiduje się, że odbudowa zasobów ryb w skali globalnej zwiększy wielkość połowów o 15%, co przełoży się na dodatkowe 53 mld USD zysków dla światowego przemysłu. Liczby powinny zmotywować nawet tych, którzy nie są jeszcze zainteresowani dbaniem o środowisko naturalne.  

– Jestem pewien, że ludzkość potrafi odnaleźć wolę, aby przywrócić oceany do ich pełnej świetności, zarówno pod kątem liczebności gatunków ryb, jak i zdolności do wykarmienia całego świata. Badania pokazują, że osiągnięcie tego celu w ciągu naszego życia jest kwestią wyboru – dodaje Jardim. 

 

 

Źródło: 

1. Duarte C.M., Agusti S., Barbier E. et al., Rebuilding marine life, „Nature” 2020, nr 580, s. 39–51   

2. http://www.fao.org/documents/card/en/c/I9540EN

3.https://www.msc.org/media-centre/news-opinion/news/2020/04/03/we-don-t-manage-fish-we-incentivise-people  

4.https://sustainabledevelopment.un.org/sdg14 

5.https://www.theguardian.com/environment/2020/apr/01/oceans-can-be-restored-to-former-glory-within-30-years-say-scientists   

 

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. 

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. 

Już ponad 380 rybołówstw z ponad 35 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko 100 kolejnych przechodzi obecnie proces certyfikacji, co przekłada się na ponad 15% światowych połowów dzikich ryb z certyfikatem MSC. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 40 000 produktów w ponad 100 krajach. W Polsce dostępnych jest już blisko 1000 produktów, które można znaleźć w największych sieciach handlowych.

Więcej informacji na stronie: www.msc.org/pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MSC-Polska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »