Zdrowie » Dziecko
Poradnik Alergika
Pomimo powszechnej opinii, reakcje uczuleniowe powodują nie tylko pyłki kwitnących roślin. Wśród alergenów wziewnych najczęściej uczulającym czynnikiem są roztocza, które znajdują się w kurzu domowym. Katar sienny, duszności, zapalenie spojówek czy zmiany skórne, to tylko niektóre z objawów, które mogą pojawić się u osoby cierpiącej na alergię. Jeśli te problemy dotyczą Ciebie, sprawdź co możesz zrobić, aby ograniczyć ich uciążliwość.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) co roku alarmuje o powiększającej się liczbie osób cierpiących na alergie. Obecnie objawy deklaruje nawet 40 proc. społeczeństwa. Związane jest to
z niewłaściwym trybem życia oraz osłabieniem systemu immunologicznego. Wiele osób żyje w niewiedzy, przypisując objawy innym dolegliwościom. Zaczerwienione, łzawiące oczy, kichanie, katar czy kaszel często mylone są ze zwykłym przeziębieniem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W większości przypadków alergia wziewna, nie zagraża bezpośrednio życiu człowieka, jednak jej uciążliwe objawy w znacznym stopniu zmniejszają komfort życia. Jak wynika z badań PTA, najczęstszym alergenem jest kurz i zawarte w nim roztocza. Reakcja uczuleniowa może nastąpić również w przypadku kontaktu z sierścią zwierząt, suchą karmą dla ryb, pleśnią, a także pyłkami drzew, traw oraz chwastów. Istnieją jednak proste metody, które mogą znacznie zmniejszyć nasilenie objawów alergicznych.
Sposoby przeciwdziałania alergii
- Wykonaj niezbędne badania - jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj testy skórne, które umożliwią rozpoznanie alergenów. To pomoże Ci uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem.
- Pyłki roślin uaktywniają się ranem i wieczorem – powinni o tym pamiętać wszyscy alergicy. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, szczelnie zamykaj drzwi i okna w okresie intensywnego pylenia.
- Alergia na kurz trwa cały rok - jeżeli jesteś uczulony na roztocza kurzu domowego, walka z alergią trwa cały rok. Nie oznacza to, że nic w tej sprawie nie da się zrobić. Częste sprzątanie istotnie wpływa na komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Zbieranie kurzu mokrą szmatką czy korzystanie z odkurzacza z filtrem wodnym to rozwiązania idealne dla alergików.
- Pamiętaj o regularnych porządkach - nie każdy odkurzacz będzie przydatny w domu alergika. Podstawą jest, aby dany model posiadał filtr HEPA spełniający wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania małych cząsteczek zanieczyszczeń takich jak roztocza. Zakurzone półki, blaty i parapety, które równie często bywają miejscem wylęgu roztoczy, należy przecierać na mokro lub płynem antystatycznym. Co najmniej raz w miesiącu dobrze jest także umyć okna.
- Zrezygnuj z ciężkich, grubych tkanin – zasłony czy dywany z długiego włosia lubią zbierać kurz. Staraj się unikać tego typu rozwiązań. Jeśli rezygnacja z firanek i zasłon nie wchodzi w grę, warto jest prać je raz w tygodniu w wysokich temperaturach.
- Pozbądź się zbędnych „kurzołapów” - wszelkie bibeloty, pamiątki z wakacji, obrazy, pluszowe zabawki i suszone kwiaty to idealne siedliska dla roztoczy. Schowaj cenne drobiazgi w gablotach lub zamykanych pudełkach. W sypialni powinno się znaleźć jak najmniej rzeczy, które zbierają kurz.
- Zdejmij pokrowce z kołder i poduszek - to kolejne miejsce, w którym gromadzi się kurz,
a co za tym idzie - roztocza. Zamiast tego zainwestuj w poduszki i kołdry wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza. Taka pościel przepuszcza powietrze, jest lekka i miła w dotyku. Marka Wendre, która od lat zajmuje się produkcją pościeli medycznej posiada linię ANIBACTERIAL – poduszki i kołdry wykonane właśnie z takich tkanin. Zawarta w nich aktywna substancja działa przeciwbakteryjnie. Produkty z linii ANTIBACTERIAL można prać i suszyć w domowej pralce automatycznej w 60°C. Tak wysoka temperatura gwarantuje wyeliminowanie roztoczy będących największym wrogiem alergików.
Nadesłał:
konkretpr
|
Komentarze (0)