Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Poradnik ogrodnika

Pierwsze jesienne liście to znak, że nastał czas, aby przygotować ogród do zimy. Dla wielu z nas to sygnał wzmożonej aktywności. Porządkowanie terenów zielonych: ogrodu lub działki to nie tylko ogromna przyjemność, ale także spore logistyczne wyzwanie. Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący rzeczy,

Relaks w ogrodzie

Posiadacze dużych jak i tych całkiem małych, kompaktowych ogrodów z radością opowiadają o chwilach spędzonych na pielęgnacji swoich zielonych oaz, które są dla nich powodem do dumy. Nic więc dziwnego, że każdy chce jak najlepiej przygotować ogród na nadejście zimy, odpowiednio go porządkując. W czasie takich prac nietrudno o skaleczenia lub zadrapania, jak się na nie przygotować i w co zaopatrzyć wcześniej swoją apteczkę?

Ochrona przede wszystkim

Jesienią koniecznie pamiętaj o usunięciu przekwitłych kwiatostanów i suchych liści, wykopaniu niezimujących w gruncie roślin, a także o zabezpieczeniu wrażliwych drzew i krzewów oraz zasadzeniu roślin cebulowych. Systematycznie zgrabianie opadających liści, aby nie zalegały na trawniku i nie osłabiały go, pomoże w szybszym przywróceniu mu ładnego wyglądu wiosną. W przypadku takich prac szczególnie ważna jest ochrona rąk i oczu. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w rękawice ogrodnicze, a jeśli masz zamiar przycinać gałązki drzew lub krzewów – specjalne gogle, które ochronią oczy przed odpryskującymi kawałkami kory lub igiełkami. Ważne jest także, aby używać sprzętów które wcześniej zostały naoliwione i sprawdzone pod kątem sprawności. Proste urazy najczęściej spowodowane są przez źle zabezpieczony i konserwowany sprzęt ogrodniczy. A co, jeśli w chwili nieuwagi przydarzy Ci się wypadek? Podpowiadamy jakie rzeczy powinny znaleźć się w twojej apteczce, aby szybko poradzić sobie z niechcianym urazem:

1.    Plastry i bandaże – po przemyciu i zdezynfekowaniu rany ważne jest, aby zabezpieczyć ją przed kontaktem z niechcianymi substancjami lub powierzchniami. Pamiętaj, że opatrunek nie powinien być założony zbyt ciasno, aby zachować dopływ krwi i aby rana mogła „oddychać”.

2.     Opatrunki jałowe – w przypadku większych i poważniejszych skaleczeń, po przemyciu i zdezynfekowaniu, nałóż na ranę opatrunek jałowy, aby mieć pewność, że powierzchnia skaleczenia jest odpowiednio chroniona.

3.   Środki do odkażania ran – bardzo istotne jest, aby móc szybko i sprawnie odkazić zranione miejsce i zapobiec ewentualnym zakażeniom. Pamiętaj, aby sprawdzać datę ważności preparatów które masz już w domowej apteczce – używanie przeterminowanych leków może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

4.     Maści z antybiotykiem – aby przyspieszyć gojenie się ran oraz nawilżyć ich powierzchnię warto zaopatrzyć się w maści z antybiotykiem (np. Maxibiotic), który posiada trzy uzupełniające się antybiotyki dzięki czemu idealnie eliminuje i chroni ranę przed bakteriami.

 

MaxiBiotic – substancjami czynnymi leku są: neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa. 1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej. Inne składniki leku to wazelina biała. Stosowanie: lek jest przeznaczony do stosowania miejscowo na skórę. Po wyjęciu tuby z pudełka i odkręceniu zakrętki należy odwróconą zakrętką przebić aluminiowe zabezpieczenie wylotu tuby i wycisnąć potrzebną ilość maści. Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek MaxiBiotic należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce to po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss českà republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Monika38pr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »