Kultura, sztuka » Muzyka

Posłuchajmy jeszcze raz…

Posłuchajmy jeszcze raz…
Zobacz więcej zdjęć »
Wirtuozeria – to artyzm, kunszt, maestria, mistrzostwo, piękno, najwyższa technika – można tak wymieniać długo określenia charakteryzujące artystów, biorących udział w Konkursach Pianistycznych Fryderyka Chopina i Festiwalach Chopin i Jego Europa. Od siedmiu lat Lexus jest partnerem tych wydarzeń.

Przesłuchania 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów. W Finałach wystąpiło 10 pianistów z 8 krajów, którzy wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, tylko jeden – Charles Richard-Hamelin -  Koncert f-moll op. 21.

Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2014 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych Eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w Regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015.

Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

20 października zakończyły się przesłuchania finałowe XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało nagrody i wyróżnienia.

NAGRODY GŁÓWNE:
I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO 
II nagroda (25.000 €) i  srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN                   
III nagroda  (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU 
IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU 
V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG 
VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN 

WYRÓŻNIENIA (4000 €): 
ALJOŠA JURINIĆ
AIMI KOBAYASHI 
SZYMON NEHRING 
GEORGIJS OSOKINS 

NAGRODY SPECJALNE:
Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3000 €) – SEONG-JIN CHO

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) –KATE LIU 
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 €) – nie przyznano
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) – CHARLES RICHARD-HAMELIN

Dzięki platformie internetowej, dostępnej na wszelkie urządzenia mobilne i Smart TV, mogliśmy na bieżąco śledzić zmagania młodych artystów, chłonąc ich niezwykłe interpretacje. W każdym miejscu z dostępem do Internetu oglądaliśmy transmisje przesłuchań, wracaliśmy do nich w dowolnym momencie.

W przerwach między przesłuchaniami można było posłuchać komentarzy, wywiadów z jurorami i lepiej poznać uczestników, a nawet zajrzeć za kulisy Filharmonii Narodowej, gdzie tętni konkursowe życie. Konkurs Chopinowski dostępny był w jakości Full HD na stronie www.chopincompetition2015.com, na kanale YouTube www.youtube.com/chopin2015 oraz poprzez aplikacje Android, iOS i Samsung Smart TV oraz na antenach TVP i Polskiego Radia. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AdComms Media & Marketing Group

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »