Firma » Praca

„Pospolite ruszenie” pracowników Kompanii Piwowarskiej

„Pospolite ruszenie” pracowników Kompanii Piwowarskiej
Zobacz więcej zdjęć »
Kompania Piwowarska od 13 lat realizuje projekty pomocy w ramach wolontariatu pracowniczego – do niedawna pod hasłem „Ekipa nie tylko od święta”, a obecnie „Kompania Wolontariuszy”.

Pracownicy Kompanii Piwowarskiej z entuzjazmem angażują się w akcje pomocy społecznościom lokalnym, a firma zachęca ich do tego, wspierając inicjatywy finansowo i organizacyjnie. Co kwartał w całej Polsce realizowanych jest ok. 10 projektów, które zgłaszają sami wolontariusze. Są bardzo zżyci z miastami, w których mieszkają; niektórzy z nich od wielu lat pomagają i współpracują z wybranymi stowarzyszeniami i fundacjami w swojej okolicy.

Mobilizacja Warszawy

W stolicy sytuacja wygląda nieco inaczej. Wielu pracowników warszawskiego biura KP jest przyjezdnych, nie znają miasta ani tym bardziej organizacji czy osób potrzebujących pomocy. To wszystko sprawia, że trudniej im zaangażować się w program wolontariatu.

Ze względu na specyficzną sytuację naszego biura w Warszawie postanowiliśmy zmotywować tamtejszych pracowników i ułatwić im przyłączenie się do akcji – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.Tak narodził się pomysł, by w niestandardowy sposób przybliżyć im ideę wolontariatu pracowniczego i podsunąć gotowe projekty, które zrealizują przy naszej pomocy.

Pracownicy odpowiedzialni w KP za kwestie wolontariatu pracowniczego wytypowali z oferty Centrum Wolontariatu dwie organizacje, o których wiadomo, że pilnie potrzebują wsparcia. To Zespół Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisickiego „Dziadka” – Ognisko „Muranów” oraz Stowarzyszenie na rzecz kultury młodzieżowej AKTYWACJA – Club Zioma Janka we Włochach.

Róża, teatr i wystawa – tydzień pełen atrakcji

W pierwszym tygodniu września odbyła się zaskakująca akcja – jednocześnie zabawna i skłaniająca do refleksji – która miała doprowadzić do „pospolitego ruszenia” wolontariuszy. Pracownicy, którzy we wtorek przyszli do pracy, w kuchniach, na szafkach kuchennych i drzwiach do swoich biur mogli napotkać wlepki i plakaty – także trójwymiarowe – z logiem programu „Kompania Wolontariuszy”. Natomiast na biurkach znaleźli niezwykły upominek – różę jerychońską z napisem „Podlej i zobacz, jak mały wysiłek może przynieść duże efekty”. Roślina ta jest symbolem – pierwotnie sucha i brązowa, dopiero po podlaniu pięknieje, zielenieje i rozwija się. Tak jest również z zaangażowaniem i pomocą innym ludziom – mówi pracownica i wolontariuszka z KP.

W czwartek miały miejsce kolejne atrakcje: zamiast wejść do biura na 16. i 18. piętrze w zwykły sposób, pracownicy musieli pokonać instalację artystyczną z kolorowych taśm, a towarzyszył im głośny doping aktorów Teatru Klancyk, fanfary i znamienne zdanie „Są ludzie, którzy nie przebiją się bez Twojej pomocy”. Tajemnica wyjaśniła się dopiero po przekroczeniu instalacji. Ustawiono tam stoiska dwóch wybranych do realizacji projektów wolontariackich oraz przygotowano wystawę prezentującą 13 lat wolontariatu w Kompanii Piwowarskiej. O ekspozycji opowiadali wolontariusze oraz przedstawiciele wspomnianych organizacji. Dodatkowo przez kilka godzin aktorzy Klancyka włączali do tematycznej zabawy  pracowników KP: aranżowali krótkie scenki z ich udziałem, tory przeszkód oraz minispektakl, szerząc idee wolontariatu, pomagania i społecznego zaangażowania.

Punktem kulminacyjnym wydarzeń tego dnia był mailing, w którym prezes KP Rob Priday, w specjalnie na tę okazję nakręconym filmie, zachęcał pracowników, by przyłączyli się do programu wolontariatu i wzięli udział w co najmniej jednym projekcie. Podkreślił, że Kompania Piwowarska nie chce ograniczać swojej pomocy do wręczania czeków, ale żeby był to także wkład pracy osób zatrudnionych w firmie i aby zrobiły to z dobroci serca.

Proszę Was wszystkich – zostańcie wolontariuszami – zaapelował Rob Priday. – Nie zmuszamy Was do tego, ale pamiętajcie o tym, że jeśli podlewamy roślinę, to ona rośnie. A gdy opiekujemy się kimś, to i on staje się w końcu opiekuńczy w stosunku do kogoś innego. Pomyślcie o tym i dołączcie do mnie, bo osobiście się w to zaangażuję wraz z innymi członkami zarządu – zadeklarował prezes Kompanii Piwowarskiej.

Wolontariusze z Warszawy dla dzieci i młodzieży

Dzięki działaniom zachęcającym do wolontariatu pracowniczego skompletowano dwa zespoły do wsparcia projektów zarekomendowanych przez Centrum Wolontariatu.

15 września pracownicy KP wkroczyli do siedziby Ogniska „Muranów” ze swoimi gąbkami, pędzlami i farbami, bowiem ich pomoc miała polegać na pomalowaniu sali terapeutycznej, tanecznej i do odrabiania lekcji oraz umyciu okien. Po zakończeniu prac wolontariusze uczestniczyli w warsztatach artystycznych prowadzonych przez animatorów.

Zespół Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisickiego „Dziadka” jest specjalistyczną placówką wsparcia dziennego, podległą Biuru Polityki Społecznej m. st. Warszawy. W jego skład wchodzi 10 ognisk, w tym jedno na Muranowie. Otacza ono opieką 30 wychowanków w wieku od lat 6 do usamodzielnienia się, przede wszystkim dzieci z trudną sytuacją szkolną. Ofertę swoją kieruje do młodych ludzi zamieszkałych w Warszawie, w szczególności na warszawskiej Woli. Placówka działa nieprzerwanie od ponad 50 lat w tym samym miejscu, co sprzyja podtrzymywaniu i rozwijaniu kontaktów byłych, dorosłych już wychowanków z ich „Drugim Domem”. W Ognisku „Muranów” wypracowano cenną metodę pracy wychowawczej, która uczy poszanowania podstawowych wartości: miłości i przyjaźni, pracy i twórczości, piękna i przeżyć estetycznych, otwartości i tradycji. Wychowankowie uczą się zauważać innego człowieka, jego potrzeby, działać na rzecz młodszych, słabszych; pracują też nad sobą. wojciech.mrugalski@kp.sabmiller.com

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. + 48 61 667 7667

tel. kom. + 48 601 91 11 44

fax + 48 61 667 7850

www.kp.pl

Małgorzata Walędzińska-Półtorak

SD Manager

malgorzata.waledzinska-poltorak@kp.sabmiller.com

ul. Mikołowska 5, 43-100 Tychy

tel. +48 32 32 78 415

tel. kom. +48 601 590 618

fax +48 32 32 78 418 www.kp.pl

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kompania Piwowarska S. A.
http://kp.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »