Społeczeństwo » Społeczeństwo

Postawy, których warto nauczyć się od osób niepełnosprawnych

Postawy, których warto nauczyć się od osób niepełnosprawnych
Zobacz więcej zdjęć »
Osoby z niepełnosprawnością wykazują wiele cennych zalet, które są rzadko dostrzegane przez innych. Warto jednak nawiązywać kontakty z takimi osobami i utrzymywać z nimi relacje, gdyż niesie to ogromną wartość. Od niepełnosprawnych możemy nauczyć się empatii, cierpliwości i pogody ducha.

Osoby, które nie mają na co dzień styczności z ludźmi niepełnosprawnymi, mają na ogół mylne wyobrażenie o nich. Niepełnosprawność często pojmowana jest przez zdrowych ludzi w dość stereotypowy sposób. Uważają oni, że osoby niepełnosprawne są nieszczęśliwe i pesymistycznie nastawione do życia, a dni spędzają głównie na użalaniu się nad sobą i swoim losem. Prawda jest jednak zgoła inna. Niepełnosprawni to pełnowartościowi ludzie, którzy w wielu sferach życia radzą sobie znacznie lepiej od osób zdrowych, a poczuciem humoru, determinacją i optymizmem mogą zarażać innych.

Doświadczenia kształtują charakter

Faktem jest, że niepełnosprawni nie mają lekkiego życia. Codzienne zmaganie się z przeciwnościami, które dla osób zdrowych nie stanowią żadnej przeszkody, a dla niepełnosprawnych są często bardzo trudne w przezwyciężeniu sprawia, że osoby te odznaczają się bardzo wysokim stopniem determinacji i cierpliwości. Cechy te zostały u nich nabyte głównie wraz z trudnymi doświadczeniami jakie miały miejsce w ich życiu. Wiadomo, że niepełnosprawność czy choroba to nic przyjemnego, ale nawet najtrudniejsze sytuacje niosą ze sobą jakieś pozytywne wartości. Umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami kształtuje charakter, uczy pokory, cierpliwości i determinacji. Osoby zdrowe często podejmując jakieś działania w swoim życiu szybko zniechęcają się, kiedy na ich drodze pojawiają się przeszkody. Powinniśmy brać przykład z niepełnosprawnych, którzy mimo swoich ograniczeń nie poddają się, walczą o swoje i dążą do wyznaczonego sobie celu. Warto poświęcić odrobinę czasu by poznać osobę niepełnosprawną, na przykład za pośrednictwem forum dla niepełnosprawnych i dowiedzieć się jak wygląda jej życie, jak sobie radzi z codziennymi problemami, ale także co ją pasjonuje i jak realizuje się w życiu. Kontakt z taką osobą może z całą pewnością wnieść wiele dobra w życie każdego z nas.

Życiowa energia i samorealizacja

Jeśli komuś wydaje się, że osoby niepełnosprawne są skazane na poleganie na innych, to jest w dużym błędzie. Wiele osób, które zmagają się z niepełnosprawnością, to ludzie pełni wigoru i pozytywnej energii, którzy są bardzo przedsiębiorczy i zaradni. Na każdym kroku udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i jeśli się czegoś bardzo chce, to można to osiągnąć. Niepełnosprawni z powodzeniem realizują się w sporcie, prowadzą własne biznesy czy podróżują w najdalsze zakątki świata, do których niejedna zdrowa osoba nie miałaby odwagi się wybrać. Swoim postępowaniem pokazują, że bariery są przede wszystkim w naszych głowach. Zamiast siedzieć i narzekać na swój los, czerpią z życia pełnymi garściami, bo przecież mają do tego takie samo prawo jak każdy inny.

Umiejętność cieszenia się z małych rzeczy to cenna wartość, którą zwykle nabywamy po trudnych przeżyciach. Warto nauczyć się tego od osób, które w swoim życiu pokonały wiele trudności, a swoimi doświadczeniami chętnie dzielą się z innymi między, innymi poprzez internetowe forum dla niepełnosprawnych, które umożliwia kontakt bez jakichkolwiek barier z ludźmi z całego świata.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Malwinau

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »