Dom » Wnętrza

Potrzebujesz wygodnego odpoczynku? Wybierz właściwy materac

Pora i długość snu nie są jedynymi kryteriami, które wpływają na jakość naszego odpoczynku. Duże znaczenie ma również rodzaj łóżka, a właściwie materaca, na którym śpimy.

Wybór ten nie powinien być zatem przypadkowy, a decydując się na konkretny materac, musimy uwzględnić zarówno jego parametry i budowę, jak i nasze preferencje.
 
Dokonanie wyboru odpowiedniego materaca nie jest łatwe, biorąc pod uwagę ilość dostępnych modeli. Aby choć trochę ułatwić decyzję, podpowiadamy, co jest ważne podczas tego rodzaju zakupów.

Co decyduje o wygodzie?
Na nasze zdrowie i wygodę podczas snu duży wpływ ma budowa materaca. Na rynku dostępne są między innymi popularne modele sprężynowe, kieszeniowe, piankowe i lateksowe. Ich wkład i obudowa decyduje o twardości, a ta z kolei o ułożeniu ciała i odpowiednim podparciu kręgosłupa. Jednymi z bardziej popularnych są materace sprężynowe (bonellowe). Sprężyny znajdujące się w środku łączą się ze sobą w zwoje. Im jest ich więcej, tym materac będzie bardziej elastyczny i podatny na ciężar ciała. Sprężyny obudowane są pianką, która stanowi warstwę oddzielającą wkład materaca od jego zewnętrznej części. Materac kieszeniowy to inny rodzaj materaca sprężynowego. Jak sama nazwa wskazuje, posiada kieszenie oddzielające jedną sprężynę od drugiej. To sprawia, że sprężyny nie oddziałują na siebie, a materac ugina się tylko w miejscu ucisku. Istnieją także modele wypełnione pianką. Kupując materac piankowy, zwróćmy uwagę, aby był wysokiej jakości. Te najtańsze mogą ulegać większym odkształceniom i szybciej się zużywać. Materace lateksowe z kolei wykonane są zazwyczaj z lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Lateks jest na tyle elastyczny, żeby dopasować się do kształtu naszego ciała i zapewnić nam odpowiednią pozycję w czasie snu. Materace tego typu są także trwałe i odporne na odkształcenia, dlatego możemy liczyć, że posłużą nam wiele lat. Lateks jest jednak materiałem słabo przepuszczającym powietrze, dlatego wentylacja takiego materaca jest gorsza niż w przypadku pozostałych typów.

Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jednym z bardziej istotnych kryteriów przy wyborze materaca do sypialni jest jego twardość. Zależy ona w dużej mierze od rodzaju materiału, którym pokryte jest jego wnętrze. Na poziom miękkości wpływa zwykle grubość pianki pokrywającej materac. Im jest ona grubsza, tym materac jest bardziej miękki. Materac może być również wyłożony matą kokosową, która nadaje twardość i stabilność. Często towarzyszy nam przekonanie, że im bardziej miękkie będzie podłoże, na którym śpimy, tym okaże się ono wygodniejsze. Tymczasem nie zawsze jest to prawda. Miękkie, uginające się pod ciężarem ciała materace nie zapewniają odpowiedniego podtrzymania kręgosłupa, przez co nasza pozycja podczas snu jest nienaturalna. Szczególną uwagę na twardość materaca powinny zwrócić osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa. W takich przypadkach należy wybrać materac twardy, pokryty matą kokosową, która zapewnia jego stabilność i mniejszą podatność na odkształcenia. Jednak, co zrobić, gdy zwyczajnie nie wiemy, który rodzaj materaca będzie dla nas właściwy i komfortowy? Producenci i na taką sytuację znaleźli rozwiązanie.
- Dla tych, którzy nie wiedzą, który typ materaca zapewni im wygodny i bezpieczny odpoczynek, przygotowaliśmy materace Carat -  dwustronne, z jednej strony pokryte miękką pianką, z drugiej natomiast nieco twardszą matą kokosową. Dzięki temu użytkownik będzie mógł dopasować twardość materaca do własnych potrzeb i aktualnego stanu zdrowia. - mówi Mariola Kacprzak z firmy Visby, polskiego producenta mebli do sypialni.
Nie bez znaczenia dla wyboru materaca jest ciężar naszego ciała, zwłaszcza w przypadku, gdy z jednego łóżka korzystają dwie osoby o zróżnicowanej wadze. W takiej sytuacji z pewnością nie sprawdzi się materac bonellowy, który przy naporze angażuje dużą liczbę sprężyn. W efekcie jedna osoba będzie spała wyżej od drugiej, a każdy ruch partnera będzie odczuwany przez drugą stronę. Lepszym rozwiązaniem będzie w takim przypadku wybór modelu kieszeniowego. Aby uniknąć niedogodności, można także zakupić dwa pojedyncze materace o takich wymiarach, które zapewnią ich optymalne ułożenie w ramie.
Dla doboru materaca ważna jest także głębokość łóżka. Jeśli wybierzemy wysoki materac do zbyt płytkiego łóżka, rama nie będzie odpowiednio go podtrzymywała, a to przełoży się na jakość naszego snu. Najbezpieczniejszym krokiem jest zakup materaca razem z łóżkiem od jednego producenta. Wówczas możemy liczyć na pomoc w dopasowaniu jego wielkości i rodzaju  do wybranego przez nas modelu ramy. Bywa to także opłacalne. 
- Materace, które produkujemy, pasują do ram łóżek tworzonych w naszych fabrykach. Stworzenie kompletu łóżka z materacem będzie więc wygodne, a w przypadku zakupu obu produktów, materac dostarczymy bezpłatnie - informuje Mariola Kacprzak. 
Wiele osób zwleka z kupnem ramy i początkowo decyduje się na ułożenie materaca na podłodze. Nie jest to właściwe rozwiązanie – głównie ze względu na niedostateczną wentylację materiału. Podczas snu człowiek wydziela nawet pół litra potu, który jest wchłaniany przez materac. Brak odpowiedniego przepływu powietrza pod materacem powoduje, że staje się on skupiskiem bakterii i kurzu, co niekorzystnie wpływa na nasz organizm. 
Właściwe użytkowanie materaca i dbałość o jego stan jest niezbędna, aby móc przez długi czas z niego korzystać. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego dla nas modelu oraz zapewnieniu mu właściwej wentylacji, która uchroni go przed zanieczyszczeniami i wilgocią.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

LET_PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »