Firma » Biznes

Powrót do normalności?

Powrót do normalności?
Zobacz więcej zdjęć »
W wyniku pandemii COVID-19 zmieniły się nasze zwyczaje konsumenckie. Powoli wracamy do normalności, choć część zmian z pewnością zostanie z nami już na zawsze.

Nadal lubimy mieć w domu zapas najważniejszych produktów spożywczych, ale za to chętnie znowu odwiedzamy sklepy stacjonarne i sięgamy po ulubione przekąski.

Rok 2020 to czas, kiedy przeorganizowaliśmy rzeczywistość w wielu dziedzinach naszego życia. Licznym modyfikacjom musiała ulec cała gospodarka, a co za tym idzie funkcjonowanie rynku dóbr i usług, w tym sprzedaż produktów FMCG. Zmianom zaczęły podlegać również aktywności konsumenckie, które z obawy o bezpieczeństwo i ryzyko zachorowania, w dużej mierze przeniosły się do Internetu. Jak sytuacja ta wygląda obecnie? Najnowsze badania Deloitte pt. Global State of the Consumer Tracker, wykazują, że w ostatnim czasie wśród Polaków odnotowano znaczny wzrost poczucia bezpieczeństwa podczas wizyt w sklepach stacjonarnych. Aktualnie podczas zakupów w marketach w naszym kraju bezpiecznie czuje się aż 74% respondentów .

- Niewątpliwie, pandemia miała bezpośredni wpływ na utworzenie „nowej normalności", także w kwestii trendów konsumenckich. Kryzysowa sytuacja ukształtowała nowe nawyki i sposoby postępowania, które zostaną z nami najprawdopodobniej przez jeszcze przez długi czas. Jednak w związku z poluzowaniem obostrzeń, możemy dziś zaobserwować wzrost aktywności konsumenckich w sklepach stacjonarnych. Zwyczaje, które poddano ograniczeniom lub zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej, znów zaczynają utrzymywać się w tendencji wzrostowej. Widzimy to na rosnących zamówieniach naszych kontrahentów - komentuje Stephane Tikhomiroff, Dyrektor Generalny Perfetti Van Melle Polska.

Częstsze zakupy, mniej zapasów
Wzrost poczucia bezpieczeństwa ma swoje odbicie w preferencjach konsumentów dotyczących zarówno ilości jak i częstotliwości robionych zakupów. Czując się komfortowo w sklepach stacjonarnych, odczuwamy też mniejszą potrzebę robienia zapasów. W styczniu 2021 aż 46% respondentów przyznało, że kupuje więcej produktów niż potrzebuje na daną chwilę. Aktualnie odpowiada tak 37% badanych.

Częstsze wizyty konsumentów w sklepach stacjonarnych to dobry znak dla producentów produktów impulsowych, do których należą m.in. słodkie przekąski z portfolio Perfetti Van Melle. Produkty impulsowe kupowane są głównie przy kasach, odwiedziny w markecie mogą być wówczas okazją do tego, aby w naszych koszykach pojawiły się tego rodzaju towary.

 1,2 Badania firmy doradczej Deloitte pt. Global State of the Consumer Tracker (30 czerwca 2021), URL:
https://www2.deloitte.com/us/en/insights/industry/retail-distribution/consumer-behavior-trends-state-of-the-consumer-tracker.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

epotx

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »