Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Pożegnanie z bliznami

Drobne i wypukłe, guzkowate i przerośnięte, zapadnięte i stwardniałe – blizny potrądzikowe przybierają wiele form. Bez względu na kształt ich posiadacze koncentrują się tylko na jednym – jak je usunąć. Skutecznym urządzeniem do walki z bliznami potrądzikowymi jest debiutujący w Polsce DermaPen.

Blizny potrądzikowe to niechciane pamiątki po nasilonych zapalnych stanach skóry. Dotychczas w ich leczeniu najczęściej stosowano zabiegi złuszczające z użyciem peelingów, dermabrazję mechaniczną lub laserową. Z różnym skutkiem.

- Przy głębokich bliznach potrzebne jest wielokrotne powtarzanie zabiegów, a porównując blizny do pasm górskich, mechaniczne lub chemiczne ścieranie wierzchniej warstwy naskórka usuwa tylko wierzchołki tych gór - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu i Warszawie. Dermatolog przyznaje też, że zabiegi głęboko złuszczające, obejmujące całą powierzchnię skóry, wiążą się z długotrwałym procesem gojenia, a co za tym idzie z wyłączeniem z życia społecznego.

Mniej inwazyjne metody z zastosowaniem laserów frakcyjnych, doskonale sprawdzające się w przypadku terapii rozstępów czy usuwania zmarszczek, mają ograniczone działanie jeśli chodzi o blizny.

- Lasery typu fraksel nie są tak skuteczne w niwelowaniu blizn przerosłych, a wśród dziesiątek typów blizn potrądzikowych, takie zajmują pokaźne miejsce. Dlatego analizując światowe nowości medycyny estetycznej, szukałam dla moich pacjentów technologii, która będzie bardziej skuteczna w terapii blizn- wyjaśnia Agnieszka Bliżanowska z WellDerm, gabinetu, który jako pierwszy w Polsce używa unikatowego systemu do mikronakłuwania DermaPen.

Metoda działania „magicznego pióra" podobnie jak w przypadku lasera frakcyjnego polega na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, w efekcie których dochodzi do intensywnej regeneracji. Jednak w DermaPenie nie światło lasera lecz system pulsujących igieł wykonuje w skórze pionowe mikrootwory, co uruchamia naturalne czynniki wzrostu. Dochodzi do pobudzenia fibroblastów i produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

- Zachodzące procesy regeneracyjne powodują, że organizm jakby od wewnątrz wytwarza nową skórę, która zastępuje bliznę. Nie ścinamy więc wierzchołków blizn lecz przebudowujemy strukturę skóry od środka - wyjaśnia dermatolog.

Zabieg z użyciem urządzenia DermaPen jest porównywany do innego przeboju medycyny estetycznej - terapii z użyciem dermorollerów. Różnica tkwi w sposobie penetracji skóry. - Starsze rolki do mikronakłuwania wykonują w skórze nakłucia pod kątem, co oznacza, że wywołują większe urazy, kształtem przypominające odwrócone trójkąty. Druga różnica - ponieważ igły są umieszczone na walcu, trudniej jest się nimi dostać się w załamania skóry. W DermaPenie igły przenikają w głąb skóry pionowo, uszkodzenia są więc mniejsze, ale głębokość działania (do 2,5 mm) i funkcja wibracji zwiększają skuteczność leczenia - dodaje specjalista. 

Atutem urządzenia jest faktycznie głębokość penetracji. Maksymalne możliwości DermaPena, czyli nakłucia do 2,5 mm, umożliwiają działanie już na poziomie skóry właściwej. Rolki, na przykład stosowane w gabinetach kosmetycznych, ograniczają się do nakłuwania na głębokości 0,75 mm, co oznacza, że przebudowa obejmuje wyłącznie naskórek.

- Tylko dermatolodzy mogą wykonywać głębsze nakłucia. Ale trzeba pamiętać, że im głębsze mikrourazy, tym silniejszy proces przebudowy skóry, czyli tym lepszy efekt dla pacjenta - podsumowuje dr Bliżanowska.

Samo mikronakłuwanie w zależności od rozmiaru i liczby blizn trwa maksymalnie kilkanaście minut. Pacjent jest jednak wcześniej przygotowywany do zabiegu - skórę znieczula się za pomocą okładów z kremem Emla. I tutaj pojawia się kolejna niespodzianka. W gabinetach WellDerm przed zabiegiem na blizny nakładana jest substancja aktywna, która w trakcie nakłuwania wnika w głąb skóry. - Stosujemy na przykład Conjonctyl, preparat z krzemionką, który tworzy specjalne wiązania między włóknami kolagenu i elastyny, dzięki czemu porządkuje się struktura tkanki. Przy głębszych bliznach sięgamy po osocze bogatopyłkowe, czyli Regeneris - wyjaśnia Agnieszka Bliżanowska. - Zależy nam na tym, by maksymalnie zdopingować skórę do przebudowy. Urazy to bodźce, które uruchamiają proces gojenia, w trakcie którego powstaje nowa tkanka. By jej jakość była jak najlepsza, dostarczamy skórze wysokiej jakości budulca. 

Seria zabiegów z użyciem DermaPena jest w stanie poradzić sobie nie tylko z bliznami potrądzikowymi, terapia w znaczący sposób poprawia też wygląd blizn oparzeniowych czy pooperacyjnych.

Uwaga! W przypadku blizn potrądzikowych: nie wykonuje się zabiegów, jeśli proces trądzikowy jest nadal czynny, a ilość wykwitów ropnych - znaczna. W takim przypadku stosuje się najpierw leczenie farmakologiczne.

Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm to dwa gabinety: we Wrocławiu i Warszawie. Pierwszy gabinet tej marki powstał ponad 4 lata temu we Wrocławiu z inicjatywy dr Agnieszki Bliżanowskiej - dermatologa, eksperta medycyny estetycznej, pasjonatki nowoczesnych technik odmładzania. Centrum WellDerm stawia na wiedzę i wieloletnie doświadczenie swoich lekarzy dermatologów i nowoczesne technologie, a przede wszystkim autorskie zabiegi i indywidualne podejście do pacjenta, czym wyróżnia się spośród działających na rynku gabinetów. W WellDerm przestrzega się zasady, że tylko zdrowa skóra może być piękna, dlatego wszyscy specjaliści zajmujący się medycyną estetyczną są dermatologami. Dzięki temu potrafią skutecznie diagnozować złożone problemy i potrzeby skóry w różnym wieku i proponować kompleksowe, indywidualne rozwiązania. Centrum WellDerm oferuje szeroką gamę zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz współczesnej kosmetologii. Holistyczną filozofię podejścia do pacjenta i autorskie metody poprawy wyglądu wspomaga nowoczesny sprzęt.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mowapr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »