Dom » Architektura

Poznaj prelegentów konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”

Poznaj prelegentów konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”
Zobacz więcej zdjęć »
Już 28 września w Warszawie odbędzie się konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”, poruszająca kwestie architektury społecznie zaangażowanej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie japoński architekt Shigeru Ban, który opowie o swoich realizacjach oraz wartościach.

Do dyskusji zostało zaproszonych również 13 ekspertów, którzy opowiedzą o realizacjach powstałych na rzecz osób uchodźczych. Organizatorem wydarzenia jest firma Geberit, partnerem zaś Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wyjątkowy gość specjalny

Głównym bohaterem konferencji będzie Shigeru Ban, współczesny japoński architekt, znany z nowatorskiego użycia papieru - zwłaszcza z wykorzystania rur z odzyskiwanego kartonu, dzięki którym zapewniony zostaje dach nad głową ofiarom kataklizmów. Podczas wydarzenia opowie on o Paper Partition System (Papierowy System Przegród) zastosowanym w tym roku na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji na potrzeby uchodźców dotkniętych nasileniem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. System sam w sobie nie zapewnia schronienia, jednak daje namiastkę prywatności osobom, które zostały tymczasowo zakwaterowane zbiorowo w większych przestrzeniach. Konferencję poprowadzi Magda Maciąg,  architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA.

Rozwiązania pracowni Shigeru Ban Architects w Europie

Po wystąpieniu gościa specjalnego, zostaną przybliżone rozwiązania wypracowane w pracowni Shigeru Ban Architects realizowane na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski w tym roku. Oleksiy Vostrykov, student czwartego roku Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie oraz kierownik projektów we lwowskiej pracowni architektonicznej Re+, omówi proces implementacji Systemu Paper Partition w Ukrainie, którego był jednym z koordynatorów. Realizacje tego systemu na terenie Słowacji w kontekście  empatii w architekturze osadzą organizujący je, architekt Peter Morgenstein z Wydziału Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, którego badania naukowe dotyczą między innymi zrównoważonej architektury i projektowania urbanistycznego oraz inżynierka Ľubica Šimkovicová, ekspertka w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań w przemyśle budowlanym, projektowaniu budynków i rozwoju miejskim, a także inicjatorka Manifestu 2020, zajmującego się wpływem sektora budowlanego na środowisko, klimat i bioróżnorodność na terenie Słowacji. Przez wdrażanie projektów pomocowych Shigeru Bana w Polsce przeprowadzą uczestników konferencji Artur Jőrgen, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Jerzy Łątka, architekt i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Hubert Trammer, architekt i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Ta trójka należy do grona koordynatorów wprowadzania rozwiązania Shigeru Bana na terenie Polski - system został zastosowany w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu, a także w miejscach przeznaczonych dla uchodźców pod Jarosławiem, w Przemyślu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim i Warszawie.

Realizacje na rzecz osób uchodźczych dotkniętych wojną w Ukrainie

W dalszej części konferencji przedstawione zostaną prezentacje osób zaangażowanych w inne realizacje projektów dla osób uchodźczych w 2022 roku na terenie Polski, Ukrainy i Rumunii. O ukraińsko-polskim coworkingu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej opowie Łukasz Piątek, adiunkt tego Wydziału oraz badacz działający w obszarach projektowania budynków i statków wodnych. Wykładowca Collegium Medicum w Bydgoszczy, zajmujący się problemem wykluczenia grup mniejszościowych w Polsce oraz koordynator strony Bydgoszcz pomagajacej Ukrainie, Kosma Kołodziej, przybliży realizację, w ramach której zaadaptowano mały biurowiec w Bydgoszczy na dom dla rodzin uchodźców z Ukrainy. Kolejna prezentacja dotyczyła będzie przekształcenia opuszczonych budynków na potrzeby uchodźców wewnętrznych, ze zwróceniem uwagi, iż realizacje w tym zakresie można traktować jako prototypy dla rozwoju systemu mieszkań socjalnych. Nakreślą to Anna Pashynska oraz Tania Pashynska, zaangażowane w inicjatywę CO-HATY w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. Anca Bolohan, menadżerka projektów w Habitat for Humanity Romania, której polem zainteresowania jest między innymi mieszkalnictwo socjalne, rozwinie zagadnienie bezpiecznego schronienia daleko od domu w oparciu o bukareszteńskie doświadczenia adaptacji na potrzeby uchodźców opuszczonego domu studenckiego, oraz działań służących poprawie warunków przebywania w ośrodku dla uchodźców stworzonym z kontenerów. Na zakończenie o ukraińskiej szkole stworzonej w biurowcu opowiedzą Magda Garncarek, zajmująca się wpływem designu i architektury na codzienne ludzkie doświadczenia, a także inicjatorka kampanii „Otwieramy szkoły", w ramach której powstała ta realizacja oraz Dorota Sibińska, współprowadząca galerię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych, mającą także doświadczenia w realizacji budynków służących wsparciu osób szczególnie potrzebujących.

Konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców" to niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać aż 14 uznanych w branży osób, opowiadających o swoich przemyśleniach w kwestii architektury zaangażowanej społecznie oraz doświadczeniach z realizacji tworzonych w odpowiedzi na obecną sytuację w Europie. Po zakończeniu wystąpień będzie również możliwość otworzenia dyskusji z zaproszonymi prelegentkami i prelegentami poprzez zadawanie pytań.

Pełen program konferencji oraz biografie prelegentów dostępne są na  dedykowanej stronie: https://geberit.pl/konferencja

Zapraszamy 28 września do Pawilonu SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie. Bezpłatna rejestracja na konferencję: https://forms.office.com/r/XK18esAnxt

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »