Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Poznaj rasę swojego psa - bigle

Bigle to niewielkie psy zaliczane do grupy psów gończych. Odznaczają się nieprzeciętną inteligencją, są radosne i towarzyskie, w związku z czym sprawdzają się doskonale jako towarzysze dzieci i młodzieży.

Bigle zyskały popularność zarówno ze względu na wyjątkowo dobry charakter, jak również przepiękny wygląd. Typowe dla tej rasy duże, opadające uszy i czarne, błyszczące oczy zauroczą każdego


Trochę historii

Bigle należą do jednej z najstarszych ras psów brytyjskich. Od IV wieku towarzyszyły angielskim myśliwym w czasie polowań na lisy i zające. Ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, jednak na podstawie pism Ksenofonta i antycznych malowideł ceramicznych, można uznać, że przodkowie bigla żyli jeszcze w czasach starożytnych. Rzymianie przywędrowali ze swoimi psami do Anglii, dając początek nowej rasie. Bigle były również bardzo popularne na angielskim dworze królewskim. Posiadali je m.in. Król Edward II, Henryk VIII, Karol II i Jerzy IV.

W Polsce czworonogi rasy bigiel pojawiły się dopiero pod koniec XX wieku i od razu zyskały dużą popularność. Zadecydował o tym przede wszystkich wyjątkowy charakter psiaków oraz ich niezwykła uroda.

Pies z charakterem

Bigle to kolejna rasa po golden retrieverach, która z leśnych polowań trafiła w domowe pielesze, nie pozbywając się przy tym cech typowych dla zwierząt myśliwskich. Bigle choć niewielkie (zazwyczaj ważą ok. 15 kilogramów) mają silną budowę i mocny kościec. Krótka, trójkolorowa sierść dobrze chroni zwierzę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i jest łatwa w pielęgnacji. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu bigla są duże, opadające uszy, o które trzeba wyjątkowo dbać. Stany zapalne uszu to jedna z najczęstszych dolegliwości tej rasy.

Bigle mają łagodny temperament, są nadzwyczaj ufne do ludzi i zawsze chętne do zabawy. Zwierzęta te potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego doskonale sprawdzą się jako towarzysze podczas długich wycieczek. Należy jednak pamiętać, że inteligencja tych czworonogów idzie w parze z ich dużą niezależnością. Wychowanie psa wymaga dużej konsekwencji i cierpliwości. Jednak bez względu na poniesione trudy, możesz mieć pewność, że bigiel stanie się twoim najwierniejszym przyjacielem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


stół okrągły 100
stolik okrągły do kuchni z drewna i tworzywa capri szary pln stół dsw fi blat mdf biały podstawa bukowa

Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »