Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Poznaj tajniki fotografowania zachodzącego słońca

Poznaj tajniki fotografowania zachodzącego słońca
Zobacz więcej zdjęć »
W wakacje jednym z najczęściej fotografowanych motywów jest zachód słońca. Krajobraz skąpany w promieniach słońca chowającego się za horyzontem potrafi zachwycić każdego. Na zdjęciach jednak jest postrzegany jako synonim kiczu.

Fotografowanie zachodów słońca nie jest czynnością skomplikowaną. Podstawą jest jednak odpowiednie przygotowanie. W zależności od strategii, którą przyjmiemy zachód słońca może nam posłużyć jako urzekające tło ciekawej sceny, mniej lub bardziej ważny składnik kompozycji całego zdjęcia, a nawet po prostu jako źródło światła. Należy pamiętać, że przy jednoczesnym rejestrowaniu bardzo jasnych obszarów inne, np.: pierwszy plan zdjęcia staje się ciemny, co uwydatnia kształt fotografowanego przedmiotu bądź osoby. Udane zdjęcie powinno zawierać jeden główny punkt, który przyciągnie całą uwagę. Warto również wyposażyć się w statyw, ponieważ przy wykonywaniu takich zdjęć ustawiamy dosyć długi czas naświetlania i trudno wtedy o wykonanie nieporuszonego zdjęcia. Jeśli nie posiadamy statywu równie dobre efekty możemy uzyskać poprzez postawienie aparatu na czymś stabilnym np. na murku. Opłaci się również wysiłek włożony w znalezienie odpowiedniego punku widzenia, który może zaowocować ciekawszym ujęciem niż tylko sfotografowanie samej kuli złocistego słońca.

 

Do tego typu fotografii możemy użyć praktycznie każdego rodzaju aparatu fotograficznego. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy sprzęt którym dysponujemy jest wyposażony w pomocne filtry i programy tematyczne przeznaczone do fotografowania zachodów słońca. Aparat ma wtedy domyślnie wyłączoną lampę błyskową, a parametry obrazowe (przede wszystkim kontrast, nasycenie kolorów i balans bieli) mają takie wartości, które podkreślą ciepłą kolorystykę ostatnich chwil dnia.

 

Zapraszamy do lektury całego poradnika na temat zasad fotografowania zachodzącego słońca opracowanego przez Szeroki Kadr, portal edukacyjny na temat fotografii:

http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/zachod_slonca/

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

walk&talk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »