Kultura, sztuka » Kultura

Prace Beksińskiego, Dudy-Gracza i innych wielkich twórców już niebawem w Centrum Praskim Koneser

Prace Beksińskiego, Dudy-Gracza i innych wielkich twórców już niebawem w Centrum Praskim Koneser
Zobacz więcej zdjęć »
Unikatowe obrazy, nieprezentowane dotychczas publicznie prace i wielkie nazwiska. Już 25 czerwca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”.

Podczas wydarzenia wielbiciele malarstwa będą mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych dzieł wybitnych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Na zwiedzających czekają niewystawiane dotąd obrazy Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Wiesława Wałkuskiego.

Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie" to 60 obrazów autorstwa wybitnych artystów. Wielbiciele malarstwa znajdą na ekspozycji prace, które wyszły spod pędzli największych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Oprócz dzieł Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) z niezwykle udanego dla mistrza i docenianego przez krytyków okresu lat 70. XX wieku, będzie można zobaczyć obrazy:

  • a)Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004), którego dzieła znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji czy w Muzeum Watykańskim;
  • b)Wiesława Wałkuskiego (ur. 1956) - nagradzanego w Polsce i na świecie (Art. Directors Club, Nowy Jork, II nagroda, 1992 czy II nagroda na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku, 1990) plakacisty, ilustratora i malarza;
  • c)Dariusza Zawadzkiego, Tomasza Alena Kopery, Jacka Szynkarczuka, Maksymiliana Novak-Zemplińskiego i innych wybitnych artystów tworzących w nurcie sztuki fantastycznej.

- „Sztuka Fantastyczna w Warszawie" to przegląd dzieł najwybitniejszych, polskich przedstawicieli tego niezwykle inspirującego i magicznego nurtu malarstwa. Co wielce intrygujące, pochodzą one z niedostępnych na co dzień szerokiemu odbiorcy zbiorów prywatnych. To sprawia, że wystawa, która dostępna będzie w Centrum Praskim Koneser, to wielkie wydarzenie zarówno dla wielbicieli sztuki fantastycznej, jak i wszystkich fanów malarstwa - podkreśla Magdalena Jaworska, dyrektor Muzeum Sztuki Fantastycznej.

Rosnące zainteresowanie sztuką fantastyczną widoczne jest między innymi na rynku aukcyjnym. W październiku 2021 r. obraz „Postać" Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za rekordową kwotę 1,92 mln złotych. Ta praca pochodzi z 1978 r. - czyli z okresu, w którym powstały również unikatowe dzieła, prezentowane na wystawie „Sztuka Fantastyczna w Warszawie" w Centrum Praskim Koneser.

- Centrum Praskie Koneser to miejsce, w którym sztuka zajmuje szczególne miejsce. W naszej przestrzeni na co dzień działają muzea, liczne galerie sztuki i pracownie artystów, a także odbywają się największe wystawy znakomitych twórców. „Sztuka Fantastyczna w Warszawie" to kolejna, wspaniała ekspozycja, goszcząca w Koneserze i jestem przekonana, że zostanie tak samo ciepło odebrana przez zwiedzających jak „The art of Banksy. Without limits" czy „Beksiński w Warszawie" - mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie" dostępna będzie od 25 czerwca do 4 września w Centrum Praskim Koneser. Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Sztuki Fantastycznej, które tą ekspozycją inauguruje swoją działalność. Drugim organizatorem jest Galeria Beks.pl.

Wstęp na wystawę kosztuje 35 złotych (bilet normalny). Uczniom i studentom (za okazaniem legitymacji) oraz osobom powyżej 65. roku życia i osobom z niepełnosprawnościami przysługuje bilet ulgowy (25 złotych). Wstęp dla dzieci poniżej 6 lat jest bezpłatny. Bilety dostępne są za pośrednictwem ebilet.pl.

Partnerem wydarzenia jest Centrum Praskie Koneser.

Więcej informacji na temat wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie" można znaleźć na stronie www.sztukafantastycznawwarszawie.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »